Jak założyć portfel Bitcoin?

portfel bitcoinPortfel bitcoin będzie Ci potrzebny jeśli zaczynasz swoją przygodę z zarabianiem w internecie. Jest idealny dla początkujących. Posiadanie tego narzędzia pozwoli Ci dokonywać płatności międzynarodowych. Bitcoin (BTC) podobnie jak dolar jest akceptowany na całym świecie.

Z tego artykułu dowiesz się jak założyć darmowy portfel bitcoin. Opisałem też podstawowe zakładki konta oraz sposób w jaki należy z nich korzystać.

Na wstępie umieściłem kilka słów na temat samego bitcoina.  Jeśli nic o nim nie wiesz te informacje wprowadzą Cię w temat.


Jeśli myślisz o skopiowaniu treści zapoznaj się z zakładką „nota prawna”. Znajdziesz ją w stopce na dole strony. Przeczytaj i pomyśl zanim zrobisz głupotę.


 

Co to jest Bitcoin (BTC)?

Bitcoin jest nośnikiem wartości płatniczej niefortunnie zwanym kryptowalutą. Bitcoin opiera się na funkcjach kryptograficznych czyli szyfrowaniu i stąd właśnie nazwa kryptowaluta. Przedrostek krypto bezpodstawnie budzi negatywne skojarzenia. Nie jest to pseudo waluta, zamiennik pieniądza papierowego, czy jak niektórzy „specjaliści” utrzymują coś nielegalnego.

Jak działa sieć bitcoin?

Zasada działania bitcoina jest zupełnie inna niż walut fiducjarnych takich jak dolar, funt czy euro. W tradycyjnym modelu przelew zawsze odbywa się z udziałem pośrednika, który jest gwarantem transakcji. Zazwyczaj rolę pośrednika pełni bank. Dzięki temu mamy dowód, że pieniądze faktycznie zostały wysłane.

Schemat wygląda tak:

nadawca → bank → odbiorca

Bitcoin działa z pominięciem pośrednika. Przelewy odbywają się „peer to peer” czyli bezpośrednio od użytkownika do użytkownika.

Schemat wygląda tak:

nadawca → odbiorca

Nasuwa się pytanie skąd będziemy wiedzieli, że transakcja rzeczywiście doszła do skutku? Przecież nadawca może utrzymywać, że wysłał przelew gdy w rzeczywistości tak nie było.

Od momentu powstania bitcoina w 2009 roku wszystkie transakcje począwszy od pierwszej są chronologicznie zapisywane w tak zwanym łańcuchu bloków. Jest to baza na chwilę obecną zawierająca ponad 100 GB danych.

Aby transakcja została umieszczona w łańcuchu bloków musi zostać potwierdzona przez sieć, czyli komputery użyczające mocy obliczeniowej do odszyfrowywania informacji.

Każdy węzeł sieci posiada kopię całej bazy danych. Najbliższe węzły sprawdzają czy dana transakcja jest zgodna z zasadami kryptografii. Jeśli tak jest zostaje ona potwierdzona i na stałe trafia do łańcucha bloków.

Za bezpieczeństwo i poprawność transakcji odpowiada rozproszona sieć bitcoin. Tworzą ją setki tysięcy komputerów używających dedykowanego oprogramowania.

Osoby użyczające mocy obliczeniowej otrzymują w zamian bitcoiny. Proces potwierdzania transakcji nazywa się potocznie kopaniem bitcoina, a osoby używające do tego swoich komputerów zwane są górnikami. Nie ma to oczywiście nic wspólnego z kopaniem w ziemi. To terminologia opisująca wydobywanie złota i stamtąd została zapożyczona.

 


Dowiedz się jak kupić bitcoiny:


 

Mechanizm działania bitcoina opisałem w dużym uproszczeniu przedstawiając tylko ogólny zarys funkcjonowania systemu. Przejdźmy teraz do głównego tematu artykułu.

 

Jak założyć portfel bitcoin?

Portfel online, to coś na kształt internetowego konta bankowego. Służy do dokonywania bieżących płatności. Jest łatwy w obsłudze i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Każdy sobie z tym poradzi. Możesz z niego korzystać za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej na komputerze lub smartfonie. Nie ma potrzeby pobierania całego łańcucha bloków.

WAŻNE:
Na portfelu online nie przechowuje się dużej ilości bitcoinów. Do tego celu najlepiej nadają się niepodłączone do internetu portfele offline.

Jest kilku operatorów udostępniających portfele online. Blockchain.info jest największym z nich. Na portalu zostało założonych ponad 8 milionów portfeli. Do dyspozycji kilkadziesiąt wersji językowych w tym polska. Korzystanie z usługi jest darmowe.

Zakładanie portfela na blockchain.info

>> Kliknij tutaj. Twoim oczom ukaże się formularz rejestracyjny. Wpisz swój adres email i hasło. Pamiętaj, aby hasło zawierało znaki specjalne i cyfry oraz nie było używane nigdzie wcześniej. Po uzupełnieniu formularza kliknij niebieski przycisk zatwierdź.

Zaloguj się na podanego przy rejestracji maila i kliknij w link aktywacyjny, który otrzymasz w wiadomości. To już wszystko. Teraz możesz zalogować się na konto i korzystać ze swojego portfela bitcoin.

WAŻNE:
W mailu otrzymałeś IDENTYFIKATOR PORTFELA. Jest to coś na kształt loginu. Nie zgub go. Jest to element wymagany przy każdym logowaniu do portfela.

 

Jak obsługiwać portfel bitcoin? – Instrukcja krok po kroku

Panel portfela blockchain jest przejrzysty i intuicyjny. Wszystko umieszczone na swoim miejscu. W prawym górnym rogu widoczna jest ilość posiadanych przez Ciebie bitcoinów. Pod spodem ich wartość wyrażona w dolarach. W centralnej części dwa przyciski otrzymaj  i wyślij. Służą one do wykonywania przelewów. Odrobinę niżej wyszczególnione wszystkie transakcje. Menu z ustawieniami po lewej stronie.

portfel bitcoin blockchain

WAŻNE:
Ilość posiadanych bitcoinów zawsze jest taka sama. Natomiast wartość wyrażona w dolarach ulega zmianie. Zależy od kursu w danym momencie. Aktualny kurs jest w niebieskim pasku na górze strony.

Wysyłanie bitcoinów

Kliknij przycisk wyślij. Wyskoczy okienko z formularzem. W lewym dolnym rogu kliknij wysyłanie zaawansowane. Formularz się zaktualizuje i zobaczysz to co poniżej. Wypełnij zgodnie z instrukcją i kliknij kolejny krok. Pojawi się informacja potwierdzająca kwotę i adres. Kliknij wyślij aby zaakceptować przelew.

portfel bitcoin wysyłanieW polu opłata transakcyjna jest prowizja dla sieci za potwierdzenie przelewu. Portfel blockchain automatycznie ustawia jej wartość. Zależy ona od „wagi” przelewu i aktualnej przepustowości sieci. Jeśli zatwierdzisz wyliczoną kwotę prowizji przelew dojdzie w ciągu godziny.

Możesz też samodzielnie ustalić wysokość prowizji. Po prostu wpisz tyle ile jesteś w stanie zapłacić. Jeśli kwota będzie mniejsza od podanej musisz się liczyć z tym, że przelew będzie szedł dłużej. Pojawi się okienko z informacją, że kwota prowizji jest zbyt niska. Jeśli mimo to chcesz wysłać przelew kliknij kontynuuj z obecną opłatą.

WAŻNE:
Przelewy bitcoinowe są nieodwracalne. Nie można ich cofnąć. Nie można napisać reklamacji. Pamiętaj żeby przed zaakceptowaniem dokładnie sprawdzić adres wysyłki i kwotę.

Otrzymywanie bitcoinów

Kliknij przycisk otrzymaj. Wyskoczy okienko z formularzem. Kod w centralnej części to Twój adres portfela bitcoin, na który mają zostać przelane środki. Skopiuj go i wyślij do osoby która ma Ci przelać bitcoiny. To wystarczy.

portfel bitcoin otrzymywanieOpcja zaawansowana pozwala na wpisanie żądanej kwoty przelewu. W polu enter amount wpisujesz odpowiednią ilość bitcoinów. W opisie możesz zrobić adnotację. Klikasz dalej i pojawia się link. Możesz go skopiować i wysłać do osoby od której oczekujesz przelewu. Zobaczy ona kwotę i Twoją adnotację.

WAŻNE:
Wygenerowany adres (klucz publiczny) za każdym razem jest inny. Stare adresy jednak cały czas działają. Jeśli ktoś zrobi przelew na stary adres bitcoiny trafią na Twój portfel.

 

Portfel bitcoin – zakładki menu

Poniżej znajdziesz opis zakładek znajdujących się po lewej stronie panelu zarządzania. Dzięki nim możesz dostosować portfel bitcoin do własnych potrzeb.

Transakcje

Tutaj znajdziesz pełną historię transakcji. Możesz odnaleźć przelewy które wykonywałeś i które otrzymywałeś. Opcja przesłano to przelewy wewnętrzne wykonywane w ramach subkont na Twoim portfelu. Klikając mała strzałkę obok pola szukaj możesz wybrać zakres dat.

portfel bitcoin blockchain transakcje

Centrum bezpieczeństwa

Portfel bitcoin online nie jest odpowiedni do długoterminowego przechowywania większej ilości bitcoinów. Mimo to warto go odpowiednio zabezpieczyć. Portfel blockchain oferuje 3 poziomy zabezpieczeń.

Poziom pierwszy to absolutna konieczność. Potwierdź swój adres email. Ustaw też zwrot zapasowy hasła. Kliknij zwrot zapasowy i postępuj zgodnie z instrukcją. Wydrukuj specjalny arkusz lub naszykuj kartkę papieru. Zobaczysz listę 12 słów. Zapisz je w niezmienionej formie i kolejności. Te dane są niezbędne żeby odzyskać hasło. Nie trzymaj ich na komputerze tylko na papierze offline. Każdy kto uzyska do nich dostęp uzyska też dostęp do Twojego portfela bitcoin.

portfel bitcoin bezpieczeństwoPoziom drugi. Możesz powiązać swój numer telefonu z portfelem oraz ustawić uwierzytelnienie. Będziesz otrzymywał na podany numer kod wymagany do potwierdzania transakcji.

Poziom trzeci. Tutaj możesz ustawić blokadę użytkowników korzystających z sieci TOR. TOR pozwala zachować anonimowość w internecie. Z tego rozwiązania często korzystają osoby mające niecne zamiary 🙂 Aktywuj blokadę.

Ustawienia

Ta zakładka zawiera 4 kategorie. Omówię dwie z nich. Te które są najbardziej przydatne.

Preferencje

W tym miejscu możesz ustawić powiadomienia emailowe. Będziesz otrzymywał wiadomość jeśli bitcoiny pojawią się na portfelu. Możesz wybrać walutę w jakiej ma być pokazana wartość portfela. Domyślnie jest ustawiony dolar, ale możesz zmienić na polską złotówkę.

portfel bitcoin walutaAdresy

Przeglądarkowy portfel blockchain pozwala na tworzenie dowolnej liczby subkont. Każde z nich może być przyporządkowane do konkretnego odbiorcy. Powiedzmy, że działasz w 10 programach. Codziennie otrzymujesz z nich wypłaty. W takiej sytuacji zweryfikowanie czy i od kogo doszedł przelew jest dość uciążliwe, ponieważ w transakcjach pokazuje się tylko adres nadawcy i kwota. Nie ma nazwy.

Wygląda to tak:
portfel bitcoin adresy

Możesz łatwo rozwiązać ten problem. Kliknij adresy potem po prawej stronie zarządzaj. Teraz dodaj następny adres. Pojawi się nowo utworzony adres. Po prawej stronie kliknij ikonę ołówka i dodaj nazwę. Utworzony adres podaj w konkretnym programie jako Twój adres do wypłat. Dzięki temu będziesz widział od kogo jest przelew.

Wygląda to tak:
portfel bitcoin preferencjeJest zdecydowanie bardziej przejrzyście. Jeden rzut oka wystarczy żebyś wiedział czy wypłata z konkretnego źródła dotarła.

Portfel blockchain obsługuje dodatkowo kryptowalutę Ethereum

Na początku sierpnia 2017 do protfela blockchain została dodana kryptowaluta ethereum, która staje się coraz popularniejsza.

Teraz z tego samego portfela możesz otrzymywać i wysyłać przelewy w dwóch kryptowalutach. W lewym górnym rogu panelu portfela wybierasz bitcoin lub ethereum.

Przeglądarkowy portfel bitcoin posiada więcej funkcji. Myślę jednak, że na start to co przedstawiłem wystarczy w zupełności.

 


Jeśli uważasz, że artykuł jest wartościowy pozostaw komentarz i podziel się nim w mediach społecznościowych. Będzie to dla mnie nieoceniona pomoc i sygnał, że zmierzam w dobrą stronę. Dzięki:)