Papierowy portfel bitcoin – Bezpieczne przechowywanie BTC

Papierowy portfel to najbezpieczniejsza metoda przechowywania bitcoina i innych kryptowalut. Cały czas pozostaje odłączony od internetu co znakomicie zabezpiecza przed kradzieżą zgromadzone na nim środki.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co to jest papierowy portfel bitcoin i jak działa
 • Jak zrobić papierowy portfel bitcoin
 • Jak sprawdzać stan konta – dokładny opis
 • Jak przelać bitcoiny z paper wallet (import klucza prywatnego)
 • Wady i zalety portfela papierowego

Jeśli myślisz o skopiowaniu treści zapoznaj się z zakładką „nota prawna”. Znajdziesz ją w stopce na dole strony. Przeczytaj i pomyśl zanim zrobisz głupotę.


 

Co to jest papierowy portfel bitcoin?

W ten sposób nazywa się klucz prywatny zapisany na kartce papieru. Klucz prywatny to ciąg znaków, w którym zakodowana jest ilość posiadanych coinów.

Nie wygląda on specjalnie imponująco. Poniżej przykład takiego klucza dla kryptowaluty bitcoin:

papierowy portfel klucz prywatny

Klucz prywatny możesz zapisać również na innym nośniku danych. Na pendrivie lub osobnym dysku. Wtedy jest to portfel offline (cold wallet).

 


Tu możesz kupić pierwsze bitcoiny. Niskie prowizje oraz intuicyjna obsługa konta:


 

Jak zrobić papierowy portfel bitcoin?

Jeśli nie jesteś pewien czy system operacyjny zainstalowany na Twoim komputerze jest wolny od wirusów, w pierwszej kolejności wykonaj botowanie Linuxa z USB.

Polega to na uruchomieniu czystego Linuxa bez konieczności kasowania systemu operacyjnego z którego obecnie korzystasz.

System Llinux posiada otwarty kod źródłowy – open source. Jest dużo bezpieczniejszy od zamkniętego i dziurawego jak sito Windowsa.

To opcja dla osób ceniących sobie wysoki poziom bezpieczeństwa. Możesz pominąć botowanie Linuxa i przejść od razu do tworzenia portfela.

1. Pobierz odpowiednie pliki

Pobierz plik portfela z repozytorium GitHub. Kliknij zielony przycisk clone or download. Następnie wybierz opcję download zip.
papierowy portfel pobierz

2. Odłącz komputer od internetu i innych sieci

To bardzo ważny element. System operacyjny może być zawirusowany złośliwym oprogramowaniem przechwytującym dane. Tryb offline zwiększa bezpieczeństwo.

3. Uruchom generator paper wallet

Znajdź plik bitaddress.org i otwórz go za pomocą przeglądarki internetowej. Najedź na plik, potem prawy przycisk myszy otwórz za pomocą i wybierz przeglądarkę.
papierowy portfel paper wallet

Po otworzeniu pliku poruszaj kursorem myszki aż licznik dobije do 100%. Wykonuj to w sposób chaotyczny w celu uzyskania dużej losowości generowanych znaków.

4. Wybierz dodatkowe opcje portfela BTC

Gotowe. Twój portfel offline został utworzony. Powstały dwa ciągi znaków. Te dwa elementy są najważniejsze i właściwie wystarczające. Możesz na tym poprzestać.

Private Key – to klucz prywatny, o którym wspominałem na wstępie artykułu. Nikomu go nie pokazuj. Jest potrzebny jeśli chcesz zlecić przelew bitcoinów.

Bitcoin Adress – to klucz publiczny. Podajesz go komuś i ta osoba przesyła bitcoiny do Ciebie. Ujawnienie tego kodu jest konieczne do otrzymania przelewu i bezpieczne.

papierowy portfel offline

Opis dodatkowych funkcji portfela

Możesz wybrać opcje drukowania, możesz wygenerować więcej niż jeden zestaw kluczy. Możesz również zaszyfrować portfel. Kliknij w zakładkę paper wallet i skonfiguruj całość wedle uznania i potrzeb.

papierowy portfel drukowanie

 • Hide Art – usunięcie dołączonych grafik, klucze pokazują się w formie listy
 • Addresses to generate – ilość zestawów kluczy, które chcesz wygenerować
 • BIP38 Encrypt – pozwala zaszyfrować portfel
 • Passphrase – tworzy hasło potrzebne do zaszyfrowania portfela
 • Addresses per page – ilość zestawów kluczy, które mają być drukowane na jednej stronie

Po zaznaczeniu interesujących Cię opcji kliknij Generate, aby zatwierdzić.

5. Zapisz lub wydrukuj papierowy portfel bitcoin

Kliknij Print i  rozpocznij drukowanie. Oczywiście drukarka powinna być odłączona od sieci. Klucz prywatny i publiczny możesz też zapisać na pendrive.

 

Jak otrzymać i przelać bitcoiny z paper wallet?

Otrzymywanie bitcoinów jest bardzo proste. Wystarczy, że podasz komuś klucz publiczny.
Jeśli sam chcesz zlecić przelew z papierowego portfela będziesz musiał zaimportować klucz prywatny. Innego sposobu nie ma.

Import klucza prywatnego bitcoin

Tego rodzaju operację możesz przeprowadzić na każdym portfelu BTC posiadającym opcję importu klucza prywatnego. Pokażę Ci jak to zrobić korzystając z najpopularniejszego portfela online.

1. Załóż portfel bitcoin online na blockchain.info

2. W zakładkach po lewej stronie kliknij ustawienia następnie adresy

3. Znajdź i kliknij + Importuj adres. Pokaże się okno z polem do wypełnienia. Wpisz tam swój klucz prywatny i kliknij niebieski przycisk importuj.

papierowy portfel import

Bitcoiny zgromadzone na importowanym kluczu prywatnym powinny być od razu widoczne. Teraz możesz dokonywać przelewów.

WAŻNE:
Ze względów bezpieczeństwa odradzam ponowne używanie raz zaimportowanego klucza prywatnego.

Papierowy portfel BTC służy do przechowywania bitcoinów. Korzystanie z niego nie jest zbyt wygodne. Do bieżących płatności służy portfel online lub desktop wallet (pobierany na komputer).

Jeśli posiadasz dużą ilość bitcoinów możesz je podzielić i trzymać na kilku portfelach papierowych. Ich generowanie jest bardzo proste.

Gdy będziesz chciał uzyskać dostęp do części środków nie będzie trzeba „rozmrażać” całego portfela.

 

Jak sprawdzać saldo portfela i wykonane transakcje?

Możesz to zrobić korzystając z dowolnej przeglądarki internetowej. Wejdź na blockchain.info
Jest to eksplorator bloków. Znajdziesz w nim wszystkie transakcje od początku istnienia sieci bitcoin.

W prawym górnym rogu masz okno wyszukiwania. Wpisz tam swój klucz publiczny i zatwierdź klikając enter. Zobaczysz stronę z informacjami podzieloną na kilka segmentów:

Podsumowanie

Na samej górze jest adres, który sprawdzasz, niewykorzystane wejścia oraz powiązane tagi.

papierowy portfel przelewTransakcje

Tutaj znajdziesz całkowitą ilość transakcji oraz całkowitą ilość otrzymanych bitcoinów. Ostateczny stan wskazuje ilość środków w chwili obecnej. Możesz utworzyć żądanie płatności i wysłać do kogoś w formie linku lub kodu QR.

papierowy portfel transakcje

Historia transakcji

Poniżej znajduje się historia wszystkich transakcji. Na zielono zaznaczone są kwoty otrzymane, a na czerwono kwoty wysłane. Jest możliwość filtrowania.

papierowy portfel bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Większość kryptowalut posiada opcję generowania portfela papierowego. Korzystaj z niej bo jest to najbezpieczniejsza metoda przechowywania coinów.

Każdy kto ma dostęp do klucza prywatnego ma też dostęp do wszystkich zgromadzonych na nim coinów. Nie pokazuj go osobom trzecim. Nie zapisuj na dysku komputera.

Nieważne czy drukujesz klucz na kartce w formie papierowego portfela, czy zapisujesz go na pendrivie, zawsze wykonaj kilka kopii zapasowych. Każdą z nich przechowuj w osobnym i dobrze chronionym miejscu.

Papier to delikatny materiał i łatwo może ulec zniszczeniu. Kartkę z danymi warto zalaminować. Nie wystawiaj jej na działanie słońca. Tusz wyblaknie co uniemożliwi odczytanie danych.

WAŻNE:
Zgubienie lub zniszczenie nośnika z zapisanym kluczem jest równoznaczne z utratą środków. Nie da się ich odzyskać.

Wady papierowego portfela:

 • łatwo może ulec zniszczeniu
 • nie nadaje się do wykonywania codziennych płatności

Zalety papierowego portfela

 • w pełni darmowy
 • łatwo go wygenerować
 • łatwo go transportować i przechowywać
 • zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa


Jeśli masz jakieś pytania zadaj je w komentarzu. Dzięki temu inni czytelnicy również poznają odpowiedzi. Odpisuję dość szybko. Nie będziesz musiał długo czekać.

 


Jeśli uważasz, że artykuł jest wartościowy podziel się nim w mediach społecznościowych. Będzie to dla mnie nieoceniona pomoc i sygnał, że zmierzam w dobrą stronę. Dzięki:)