Jak założyć portfel Bitcoin?

portfel bitcoinPortfel bitcoin online jest darmowy i idealny dla początkujących. Będzie Ci potrzebny jeśli zaczynasz swoją przygodę z kryptowalutami. Możliwa obsługa po polsku.

Portfel bitcoin działa jak konto bankowe. Pozwala dokonywać międzynarodowych płatności online. Kryptowaluta  bitcoin (BTC) jest akceptowana na całym świecie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak założyć darmowy portfel bitcoin online
 • jak wysyłać i otrzymywać bitcoiny
 • jak na jednym portfelu blockchain stworzyć wiele kont
 • jak zabezpieczyć portfel

 


Jeśli myślisz o skopiowaniu treści zapoznaj się z zakładką „nota prawna”. Znajdziesz ją w stopce na dole strony. Przeczytaj i pomyśl zanim zrobisz głupotę.


Jak założyć portfel bitcoin?

Portfel online służy do dokonywania bieżących płatność, a nie do przechowywania BTC. Po utworzeniu nowego konta saldo jest zerowe.

Pierwsze bitcoiny zakupisz na ➙ polskiej giełdzie BitBay. Potem możesz przelać je na portfel.

Obsługa portfela jest łatwa i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Każdy sobie z tym poradzi. Możesz z niego korzystać za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej na komputerze lub smartfonie. Nie ma potrzeby pobierania całego łańcucha bloków.

WAŻNE:
Na portfelu online nie przechowuje się dużej ilości bitcoinów. Do tego celu najlepiej nadają się niepodłączone do internetu portfele papierowe lub portfele sprzętowe typu ➙ Ledger Nano S.

Zakładanie portfela na blockchain.info

Jest kilku operatorów udostępniających portfele online. Blockchain.info jest największym z nich. Na tym portalu zostało założonych ponad 8 milionów portfeli.

Do dyspozycji kilkadziesiąt wersji językowych. Możesz wybrać obsługę po polsku. Portfel blockchain jest darmowy.

>> Kliknij tutaj. Twoim oczom ukaże się formularz rejestracyjny. Wpisz swój adres email i hasło. Pamiętaj, aby hasło zawierało znaki specjalne i cyfry oraz nie było używane nigdzie wcześniej. Po uzupełnieniu formularza kliknij niebieski przycisk zatwierdź.

Zaloguj się na podanego przy rejestracji maila i kliknij w link aktywacyjny, który otrzymasz w wiadomości. To już wszystko. Teraz możesz zalogować się na konto i korzystać ze swojego portfela bitcoin.

WAŻNE:
W mailu otrzymałeś IDENTYFIKATOR PORTFELA. Jest to coś na kształt loginu. Nie zgub go. Jest to element wymagany przy każdym logowaniu do portfela.

Poradnik jak przelać lub otrzymać bitcoiny

Panel portfela blockchain jest przejrzysty i intuicyjny. Wszystko umieszczone na swoim miejscu. W prawym górnym rogu widoczna jest ilość posiadanych przez Ciebie bitcoinów. Pod spodem ich wartość wyrażona w dolarach.

W centralnej części dwa przyciski otrzymaj  i wyślij. Służą one do wykonywania przelewów. Odrobinę niżej wyszczególnione wszystkie transakcje. Menu z ustawieniami po lewej stronie.

portfel bitcoin blockchain poradnik

WAŻNE:
Ilość posiadanych bitcoinów zawsze jest taka sama. Natomiast wartość wyrażona w dolarach ulega zmianie. Zależy od kursu w danym momencie. Aktualny kurs jest w niebieskim pasku na górze strony.

Wysyłanie bitcoinów

Kliknij przycisk wyślij. Wyskoczy okienko z formularzem. W lewym dolnym rogu kliknij wysyłanie zaawansowane. Formularz się zaktualizuje i zobaczysz to co poniżej.

Wypełnij zgodnie z instrukcją i kliknij kolejny krok. Pojawi się informacja potwierdzająca kwotę i adres. Kliknij wyślij aby zaakceptować przelew.

portfel bitcoin wysyłanieW polu opłata transakcyjna jest prowizja dla sieci za potwierdzenie przelewu. Portfel blockchain automatycznie ustawia jej wartość.

Zależy ona od “wagi” przelewu i aktualnej przepustowości sieci. Jeśli zatwierdzisz wyliczoną kwotę prowizji przelew dojdzie w ciągu godziny.

Możesz też samodzielnie ustalić wysokość prowizji. Po prostu wpisz tyle ile jesteś w stanie zapłacić. Jeśli kwota będzie mniejsza od podanej musisz się liczyć z tym, że przelew będzie szedł dłużej.

Pojawi się okienko z informacją, że kwota prowizji jest zbyt niska. Jeśli mimo to chcesz wysłać przelew kliknij kontynuuj z obecną opłatą.

WAŻNE:
Przelewy bitcoinowe są nieodwracalne. Nie można ich cofnąć. Nie można napisać reklamacji. Pamiętaj żeby przed zaakceptowaniem dokładnie sprawdzić adres wysyłki i kwotę.

Otrzymywanie bitcoinów

Kliknij przycisk otrzymaj. Wyskoczy okienko z formularzem. Kod w centralnej części to Twój adres portfela bitcoin, na który mają zostać przelane środki. Skopiuj go i wyślij do osoby która ma Ci przelać bitcoiny. To wystarczy.

portfel bitcoin otrzymywanieOpcja zaawansowana pozwala na wpisanie żądanej kwoty przelewu. W polu enter amount wpisujesz odpowiednią ilość bitcoinów. W opisie możesz zrobić adnotację.

Klikasz dalej i pojawia się link. Możesz go skopiować i wysłać do osoby od której oczekujesz przelewu. Zobaczy ona kwotę i Twoją adnotację.

WAŻNE:
Wygenerowany adres (klucz publiczny) za każdym razem jest inny. Stare adresy jednak cały czas działają. Jeśli ktoś zrobi przelew na stary adres bitcoiny trafią na Twój portfel.

Portfel bitcoin – zakładki dostępne na koncie

Poniżej znajdziesz opis zakładek znajdujących się po lewej stronie panelu zarządzania. Dzięki nim możesz dostosować portfel bitcoin do własnych potrzeb.

Transakcje

Tutaj znajdziesz pełną historię transakcji. Możesz odnaleźć przelewy które wykonywałeś i które otrzymywałeś.

Opcja przesłano to przelewy wewnętrzne wykonywane w ramach subkont na Twoim portfelu. Klikając mała strzałkę obok pola szukaj możesz wybrać zakres dat.

portfel bitcoin blockchain transakcje

Centrum bezpieczeństwa

Portfel bitcoin online nie jest odpowiedni do długoterminowego przechowywania większej ilości bitcoinów.

Mimo to warto go odpowiednio zabezpieczyć ponieważ bezpieczeństwo kryptowalut to sprawa priorytetowa. Portfel blockchain oferuje 3 poziomy zabezpieczeń.

Poziom pierwszy

To absolutna konieczność. Potwierdź swój adres email. Ustaw też zwrot zapasowy hasła. Kliknij zwrot zapasowy i postępuj zgodnie z instrukcją. Wydrukuj specjalny arkusz lub naszykuj kartkę papieru.

Zobaczysz listę 12 słów. Zapisz je w niezmienionej formie i kolejności. Te dane są niezbędne żeby odzyskać konto po utracie hasła. Nie trzymaj ich na komputerze tylko na papierze offline. Każdy kto uzyska do nich dostęp uzyska też dostęp do Twojego portfela bitcoin.

portfel bitcoin bezpieczeństwoPoziom drugi

Możesz powiązać swój numer telefonu z portfelem oraz ustawić uwierzytelnienie dwustopniowe. Będziesz otrzymywał na podany numer kod wymagany do potwierdzania transakcji.

Poziom trzeci

Tutaj możesz ustawić blokadę konta dla użytkowników korzystających z sieci TOR. TOR pozwala zachować anonimowość w internecie. Z tego rozwiązania często korzystają osoby mające niecne zamiary. Aktywuj blokadę.

 

 

Ustawienia

Ta zakładka zawiera 4 kategorie. Omówię dwie z nich. Te które są najbardziej przydatne.

Preferencje

W tym miejscu możesz ustawić powiadomienia emailowe. Będziesz otrzymywał wiadomość jeśli bitcoiny pojawią się na portfelu.

Możesz wybrać walutę w jakiej ma być pokazana wartość portfela. Domyślnie jest ustawiony dolar, ale możesz zmienić na polską złotówkę.

portfel bitcoin walutaAdresy – tworzenie wielu kont BTC

Przeglądarkowy portfel blockchain pozwala na tworzenie dowolnej liczby kluczy publicznych. Inaczej mówiąc na jednym portfelu możesz mieć wiele subkont. Każde z nich może być przyporządkowane do konkretnego odbiorcy.

Powiedzmy, że codziennie otrzymujesz wpłaty z wielu źródeł. W takiej sytuacji zweryfikowanie czy i od kogo doszedł przelew jest dość uciążliwe, ponieważ w transakcjach pokazuje się tylko adres konta nadawcy i kwota. Nie ma nazwy.

Wygląda to tak:
portfel bitcoin konto btc

Możesz łatwo rozwiązać ten problem. Kliknij adresy potem po prawej stronie zarządzaj. Teraz dodaj następny adres. Pojawi się nowo utworzony adres.

Po prawej stronie kliknij ikonę ołówka i dodaj nazwę. Utworzony adres podaj w konkretnym programie jako Twój adres do wypłat. Dzięki temu będziesz widział od kogo jest przelew.

Wygląda to tak:
portfel bitcoin preferencjeJest zdecydowanie bardziej przejrzyście. Jeden rzut oka wystarczy żebyś wiedział czy wypłata z konkretnego źródła dotarła.

Portfel blockchain obsługuje dodatkowo Ethereum i Bitcoin Cash

Na początku sierpnia 2017 do protfela blockchain została dodana kryptowaluta Ethereum, która staje się coraz popularniejsza. Następnie dołączony został Bitcoin Cash, czyli fork Bitcoina.

Teraz z tego samego portfela możesz otrzymywać i wysyłać przelewy w trzech kryptowalutach. W lewym górnym rogu panelu portfela wybierasz bitcoin, ethereum lub bitcoin cash.

Jeśli interesują Cię alternatywne kryptowaluty pełen ich wachlarz znajdziesz na nowoczesnej chińskiej  giełdzie Binance.

Portfel blockchain to propozycja dla osób zupełnie początkujących i mało technicznych. W miarę poszerzania wiedzy zalecam korzystanie z bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Internetowy portfel bitcoin posiada więcej funkcji. Myślę jednak, że na start to co przedstawiłem wystarczy w zupełności.

 


Powiązane artykuły

6 Komentarzy

 1. kinokino

  Ogólnie bardzo fajny poradnik, brakuje tylko większej listy podanych portfeli, by ludzie mieli większy wybór, bo obecnie jest ich sporo, warto byłoby również napomknąć coś o portfelach papierowych, które ogólnie są według mnie o wiele bardziej bezpieczne, jednak tracą na wygodności i komforcie z ich korzystania.

  1. AdministratorAdministrator

   Na temat papierowych portfeli wspomniałem. Jest nawet link kierujący do poradnika jak założyć portfel tego rodzaju.

 2. waranwaran

  Pański blog bardzo pomaga w rozpoczęciu przygody z kryptowalutami, artykuł bardzo pomocny, jednak raczej tylko dla początkujących, czekam na więcej artykułów dla już trochę bardziej “zaawansowanych”, ponieważ w polsce nie znalazłem tak dobrze pisanych poradników i muszę wspierać się anglojęzycznymi

  1. AdministratorAdministrator

   Na razie skupiam się na materiałach dla początkujących dotyczących głównie korzystania z infrastruktury bitcoina. Czyli jak korzystać z podstawowych narzędzi. W przyszłości może napiszę coś na temat inwestowania w kryptowaluty lub leasingu niektórych tokenów.

 3. lustbakerlustbaker

  Czy nadal Pan otrzymuje z platformy blockchainpro na swój portfel BTC??

  1. AdministratorAdministrator

   Nie bardzo rozumiem, ale chyba chodzi Ci o to że wysłane bitcoiny nie dochodzą. Czasem sieć się zatyka i wtedy trzeba trochę dłużej poczekać na wymaganą ilość potwierdzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *