Ledger Nano S – Najlepszy Portfel Sprzętowy

ledger nano sLedger Nano S to portfel sprzętowy służący do przechowywania bitcoina i wielu innych kryptowalut. Jest to rozwiązanie typu cold storage – kryptowaluty pozostają offline czyli poza internetem.

Oprócz tego masz możliwość dokonywania bezpiecznych przelewów co odróżnia ten portfel od bardziej tradycyjnego paper wallet. O tym w dalszej części.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co zawiera zamówiony zestaw
  • Dlaczego Ledger Nano S jest wyjątkowo bezpieczny
  • Jaka jest cena portfela i opinie na jego temat
  • Gdzie kupić Legder Nano S
  • Jakie kryptowaluty obsługuje

Ledger Nano S jest produkowany we Francji przez firmę Ledger SAS. Jeśli zdecydujesz się na zakup stamtąd jest nadawana przesyłka.

Jest to jeden z lepszych portfeli sprzętowych dostępnych obecnie na rynku. Aby działał musi być podłączony do komputera lub smartfona.

Recenzja portfela sprzętowego Ledger Nano S

Portfel wygląda jak niewielki pendrive USB. Jest to mały prostokąt o wadze 16.2g i wymiarach 98mm x 18mm x 9mm. Obudowa wykonana jest ze stali nierdzewnej i dobrej jakości tworzyw sztucznych.

W zestawie dodatkowo znajdują się akcesoria. Kabel USB, instrukcja obsługi, brelok i smycz oraz formularz do zapisania kopii bezpieczeństwa portfela.

Pudełko jest zabezpieczone naklejką abyś miał pewność, że nie było przez nikogo otwierane. Po otrzymaniu przesyłki zwróć uwagę czy ochronna naklejka nie została naderwana lub odklejona.

portfel sprzętowy ledger nano s

Bezpieczeństwo

W celu pełnego bezpieczeństwa transakcji i przechowywania kryptowalut portfel sprzętowy Ledger Nano S jest wyposażony w szereg mechanizmów zapewniających ochronę.

Kod PIN

Czterocyfrowy kod PIN jest niezbędny, aby zacząć korzystać z urządzenia. Nawet jeśli zgubisz portfel sprzętowy nikt nie ukradnie zgromadzonych tam kryptowalut, bo nie będzie znał pinu.

Odizolowane środowisko

Klasyczny paper wallet, czyli zapisany poza internetem klucz prywatny zapewnia duże bezpieczeństwo kryptowalut. Problem pojawia się gdy trzeba te kryptowaluty przelać.

W momencie importu lub podpisania transakcji kluczem prywatnym przestaje on być w 100% bezpieczny, ponieważ operacja ta odbywa się na komputerze, a wtedy może dojść do przejęcia klucza.

Dlatego przy korzystaniu z paper wallet zaleca się, aby jeden klucz prywatny wykorzystywać tylko jeden raz.

W przypadku portfela Ledger Nano S podpisywanie transakcji odbywa się w odizolowanym i szyfrowanym środowisku na samym portfelu, a nie na komputerze do którego jest podłączony.

Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania portfela Ledger Nano S możesz używać nawet na zainfekowanym wirusami komputerze.

Konieczność fizycznej ingerencji

Zatwierdzanie transakcji wymaga ręcznego naciśnięcia dwóch przycisków. Dzięki temu nie możliwe jest zrobienie przelewu zdalnie, bez fizycznego kontaktu z portfelem.

ledger nano s cena

Tworzenie kopii bezpieczeństwa

Masz możliwość utworzenia kopii bezpieczeństwa portfela składającej się z tak zwanych nasion (seed) czyli 24 losowo wybranych słów.

Posiadanie nasion umożliwia odtworzenie zawartości portfela Ledger jeśli na przykład ulegnie on zniszczeniu. W tym celu wystarczy wpisać nasiona na nowym urządzeniu i salda kryptowalut zostaną przywrócone.

Pamiętaj aby zapisać PIN i seed (24 słowa) bez tego korzystanie z urządzenia będzie utrudnione.

Cena portfela Ledger Nano S i opinie na jego temat

W chwili obecnej cena portfela Ledger to 94.80 euro. Do Polski bezpłatna wysyłka kurierem DHL lub UPS.

Jeśli posiadasz niewielkie ilości kryptowalut to zakup portfela Ledger Nano S jest niepotrzebny. Gdy masz ich więcej cena 94.80 euro za solidną ochronę środków nie jest wygórowana.

ledger nano s opinie

Zakup najwyższej jakości sejfu do przechowywania kryptowalut o większej wartości wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

Opinie na temat portfela sprzętowego Ledger Nano S są bardzo dobre. Jest to bezawaryjny produkt zapewniający pełne bezpieczeństwo.

Gdzie kupić Ledger Nano S?

Najlepiej zamówić u źródła. Wejdź na  stronę producenta. W prawym górnym rogu kliknij zielony przycisk add to cart. Wyskoczy niewielkie okienko. Kliknij checkout.

Pokarze się formularz z zamówieniem, ilość produktów i cena. Jako kraj dostawy wybierz Polska (ewentualnie inny) i wpisz kod pocztowy swojej miejscowości:

jak kupić ledger nano s

Następnie wpisz dokładny adres wysyłki wypełniając wszystkie żądane pola oraz zaakceptuj regulamin.

Wybierz metodę płatności. Do dyspozycji masz kartę Visa lub MasterCard, procesor płatniczy PayPal oraz Bitcoin. Zdecyduj, kliknij continue po prawej stronie i opłać zamówienie.

Z powodu olbrzymiej ilości zamówień czas oczekiwania na portfel Ledger Nano S wynosi dwa tygodnie. To zmiana z ostatnich dni wcześniej przesyłka dochodziła bardzo szybko.

Dlaczego najrozsądniej jest wybrać sklep producenta?

W internecie (głównie na portalach Allegro i Ceneo) znajdziesz oferty sprzedaży z innych źródeł. Zalecam zakup tylko bezpośrednio ze  sklepu producenta. Wtedy masz pewność, że sprzęt i oprogramowanie nie zostały w żaden sposób zmodyfikowane.

Cena u pośrednika jest zazwyczaj dwukrotnie wyższa i oscyluje w okolicach 750 zł. Pośrednicy oferują krótszy czas dostawy i wysyłkę z Polski. Możesz też kupić urządzenie używane.

Na portfelu Ledger Nano S będziesz przechowywał własne środki. Zastanów się czy jest sens przepłacać oraz ryzykować kupując urządzenie z niezaufanego źródła tylko z powodu krótszego czasu wysyłki?

Wszystkie portfele są oryginalne. To nie podróbki. Problem w tym, że trudno jest sprawdzić czy po drodze ktoś nie ingerował w zainstalowane oprogramowanie. Aby nie zaprzątać sobie tym głowy i spać spokojnie warto wybrać oficjalny sklep i tam kupić portfel Ledger Nano S.

 

 

Jak uruchomić portfel sprzętowy Ledger Nano S?

Procedura uruchomienia i konfiguracji jest bardzo prosta. Każdy sobie z nią poradzi. Wystarczy kilka kroków i będziesz mógł w pełni korzystać z urządzenia. Poniżej opis jak to zrobić.

jak uruchomić ledger nano s

1) Podłącz portfel do komputera za pomocą kabla USB. Możesz zaimportować posiadane klucze prywatne lub utworzyć nowe. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na wyświetlaczu portfela operując dwoma przyciskami nad wyświetlaczem.

2) Ustaw czterocyfrowy PIN niezbędny przy każdorazowym korzystaniu z portfela. Zostaniesz poproszony o jego potwierdzenie. Zapisz lub zapamiętaj PIN. Trzy błędne próby wpisania pinu zresetują portfel.

3) Zrób kopię bezpieczeństwa. Zapisz na kartce dołączonej do zestawu słowa, które będą pojawiać się na wyświetlaczu. Zapisz je zgodnie z kolejnością. Słowa będą pojawiać się pojedynczo. Kliknij prawy przycisk aby zobaczyć kolejne słowo.

W celu sprawdzenia czy na pewno zapisałeś zostaniesz poproszony o ustawienie kilku wyrywkowych słów. Przewijaj przyciskami u góry.

Zapisanie ciągu słów w odpowiedniej kolejności to najważniejszy punkt konfiguracji portfela Ledger Nano S. Dzięki temu będziesz mógł odzyskać zawartość w przypadku zgubienia czy kradzieży urządzenia.

Po poprawnej konfiguracji zobaczysz na wyświetlaczu komunikat: Your device is now ready. Zobacz film:

5)  Zainstaluj w przeglądarce Chrome aplikacje Ledger, abyś mógł zarządzać swoimi kryptowalutami. Jest to bezpieczne. Podpisywanie transakcji zawsze odbywa się w odizolowanym środowisku na portfelu Ledger.

Możesz też połączyć portfel z innymi popularnymi aplikacjami: Electrum, Mycelium, MyEtherWallet. Pełna lista na stronie producenta.

To wszystko. Teraz możesz w pełni korzystać z portfela. Transakcje wychodzące będą zatwierdzane przyciskami na górze urządzenia – portfel musi być podłączony. Natomiast przelewy przychodzące na przykład  z giełdy kryptowalut możesz odbierać bez podłączania.

Obsługiwane kryptowaluty

Na chwilę obecną portfel Ledger Nano S obsługuje 24 bardziej lub mniej popularne kryptowaluty. Co jakiś czas dochodzą nowe.

ledger nano s kryptowaluty

BTC, BCH, BTG, ETH, ETC, LTC, DOGE, ZEC, XRP, DASH, STRAT, KMD, ARK, EXP, UBQ, VTC, VIA, NEO, XST, XLM, HSR, DGB, QTUM, PIVX, oraz wszystkie tokeny zgodne ze standardem ERC20 (pochodne ethereum).

Jeśli do tego portfolio zostanie dodana nowa kryptowaluta będzie dostępna na Twoim portfelu nawet jeśli kupiłeś go przed jej dodaniem.

Podsumowanie

Portfel sprzętowy Ledger Nano S to nie kolejny niepotrzebny gadżet, tylko urządzenie z gatunku you must have (musisz mieć).

Łączy bezpieczeństwo portfela papierowego i wygodę portfela pobieranego na komputer. Jest bezpieczniejszy niż standardowy komputerowy portfel z racji na w pełni odizolowane środowisko wewnętrzne.

Cena w porównaniu do korzyści jest bardzo atrakcyjna. W zamian za kilkadziesiąt euro otrzymujesz pełną ochronę swoich coinów.

ledger nano s kup sklep

Klucze prywatne nie są znane firmie Ledger. Jesteś jedynym dysponentem i masz pełną kontrolę nad zgromadzonymi na portfelu kryptowalutami.

 

Korzystasz z portfela Ledger Nano S? Jaką masz opinię na temat tego sprzętu? Jest przydatny i wygodny? Sprawdza się, jesteś zadowolony? Napisz w komentarzu jak sprawuje się to urządzenie. Czytelnicy bloga z przyjemnością poznają Twoją opinię.

 


Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *