Papierowy portfel bitcoin – Bezpieczne przechowywanie BTC

Papierowy portfel to najbezpieczniejsza metoda przechowywania bitcoina i innych kryptowalut. Cały czas pozostaje odłączony od internetu co znakomicie zabezpiecza przed kradzieżą zgromadzone na nim środki.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co to jest papierowy portfel bitcoin i jak działa
 • Jak zrobić papierowy portfel bitcoin
 • Jak sprawdzać stan konta – dokładny opis
 • Jak przelać bitcoin z paper wallet (import klucza prywatnego)
 • Wady i zalety portfela papierowego

Jeśli myślisz o skopiowaniu treści zapoznaj się z zakładką „nota prawna”. Znajdziesz ją w stopce na dole strony. Przeczytaj i pomyśl zanim zrobisz głupotę.


Co to jest papierowy portfel bitcoin?

W ten sposób nazywa się klucz prywatny zapisany na kartce papieru. Klucz prywatny to ciąg znaków, w którym zakodowana jest ilość posiadanych coinów.

Nie wygląda on specjalnie imponująco. Poniżej przykład takiego klucza dla kryptowaluty bitcoin:

papierowy portfel klucz prywatny

Klucz prywatny możesz zapisać również na innym nośniku danych. Na pendrivie USB lub osobnym dysku. Wtedy jest to portfel offline (cold wallet).

 


Tu możesz kupić pierwsze bitcoiny. Niskie prowizje oraz intuicyjna obsługa konta:

➙ https://gszymanski.pl/gielda-bitbay-jak-kupic-bitcoin-za-złotówki/


Jak zrobić papierowy portfel bitcoin?

Jeśli nie jesteś pewien czy system operacyjny zainstalowany na Twoim komputerze jest wolny od wirusów, w pierwszej kolejności wykonaj botowanie Linuxa z USB.

Polega to na uruchomieniu czystego Linuxa bez konieczności kasowania systemu operacyjnego z którego obecnie korzystasz. Instrukcje bez problemu znajdziesz w internecie.

System Llinux posiada otwarty kod źródłowy – open source. Jest dużo bezpieczniejszy od zamkniętego i dziurawego jak sito Windowsa.

To opcja dla osób ceniących sobie wysoki poziom bezpieczeństwa. Możesz pominąć botowanie Linuxa i przejść od razu do tworzenia portfela.

1. Pobierz odpowiednie pliki

Pobierz plik portfela z repozytorium GitHub. Kliknij zielony przycisk clone or download. Następnie wybierz opcję download zip.
papierowy portfel pobierz

2. Odłącz komputer od internetu i innych sieci

To bardzo ważny element. System operacyjny może być zawirusowany złośliwym oprogramowaniem przechwytującym dane. Tryb offline zwiększa bezpieczeństwo.

3. Uruchom generator paper wallet

Znajdź plik bitaddress.org i otwórz go za pomocą przeglądarki internetowej. Najedź na plik, potem prawy przycisk myszy otwórz za pomocą i wybierz przeglądarkę.
papierowy portfel paper wallet

Po otworzeniu pliku poruszaj kursorem myszki aż licznik dobije do 100%. Wykonuj to w sposób chaotyczny w celu uzyskania dużej losowości generowanych znaków.

4. Wybierz dodatkowe opcje portfela BTC

Gotowe. Twój portfel offline został utworzony. Powstały dwa ciągi znaków. Te dwa elementy są najważniejsze i właściwie wystarczające. Możesz na tym poprzestać.

Private Key – to klucz prywatny, o którym wspominałem na wstępie artykułu. Nikomu go nie pokazuj. Jest potrzebny jeśli chcesz zlecić przelew bitcoinów.

Bitcoin Adress – to klucz publiczny. Podajesz go komuś i ta osoba przesyła bitcoiny do Ciebie. Ujawnienie tego kodu jest konieczne do otrzymania przelewu i bezpieczne.

papierowy portfel offline

Opis dodatkowych funkcji portfela

Możesz wybrać opcje drukowania, możesz wygenerować więcej niż jeden zestaw kluczy. Możesz również zaszyfrować portfel. Kliknij w zakładkę paper wallet i skonfiguruj całość wedle uznania i potrzeb.

papierowy portfel drukowanie

 • Hide Art – usunięcie dołączonych grafik, klucze pokazują się w formie listy
 • Addresses to generate – ilość zestawów kluczy, które chcesz wygenerować
 • BIP38 Encrypt – pozwala zaszyfrować portfel
 • Passphrase – tworzy hasło potrzebne do zaszyfrowania portfela
 • Addresses per page – ilość zestawów kluczy, które mają być drukowane na jednej stronie

Po zaznaczeniu interesujących Cię opcji kliknij Generate, aby zatwierdzić.

5. Zapisz lub wydrukuj papierowy portfel bitcoin

Kliknij Print i  rozpocznij drukowanie. Oczywiście drukarka powinna być odłączona od sieci. Klucz prywatny i publiczny możesz też zapisać na pendrive.

 

 

Jak otrzymać i przelać bitcoiny z paper wallet?

Otrzymywanie bitcoinów jest bardzo proste. Wystarczy, że podasz komuś klucz publiczny.
Jeśli sam chcesz zlecić przelew z papierowego portfela będziesz musiał zaimportować klucz prywatny. Innego sposobu nie ma.

Import klucza prywatnego bitcoin

Tego rodzaju operację możesz przeprowadzić na każdym portfelu BTC posiadającym opcję importu klucza prywatnego. Pokażę Ci jak to zrobić korzystając z najpopularniejszego portfela online.

1. Załóż portfel bitcoin online na blockchain.info

2. W zakładkach po lewej stronie kliknij ustawienia następnie adresy

3. Znajdź i kliknij + Importuj adres. Pokaże się okno z polem do wypełnienia. Wpisz tam swój klucz prywatny i kliknij niebieski przycisk importuj.

papierowy portfel import

Bitcoiny zgromadzone na importowanym kluczu prywatnym powinny być od razu widoczne. Teraz możesz dokonywać przelewów.

WAŻNE:
Ze względów bezpieczeństwa odradzam ponowne używanie raz zaimportowanego klucza prywatnego.

Papierowy portfel BTC służy do przechowywania bitcoinów. Korzystanie z niego nie jest zbyt wygodne. Do bieżących płatności najlepszy będzie portfel bitcoin online lub desktop wallet (pobierany na komputer).

Jeśli posiadasz dużą ilość bitcoinów możesz je podzielić i trzymać na kilku portfelach papierowych. Ich generowanie jest bardzo proste. Gdy będziesz chciał uzyskać dostęp do części środków nie będzie trzeba “rozmrażać” całego portfela.

Zamiast tworzyć papierowy portfel skorzystaj z gotowego rozwiązania w postaci portfela sprzętowego ➙ https://gszymanski.pl/ledger-nano-s-portfel-sprzetowy/

Jak sprawdzać saldo portfela i wykonane transakcje?

Możesz to zrobić korzystając z dowolnej przeglądarki internetowej. Wejdź na blockchain.info – jest to eksplorator bloków. Znajdziesz w nim wszystkie transakcje od początku istnienia sieci bitcoin.

W prawym górnym rogu masz okno wyszukiwania. Wpisz tam swój klucz publiczny i zatwierdź klikając enter. Zobaczysz stronę z informacjami podzieloną na kilka segmentów:

Podsumowanie

Na samej górze jest adres, który sprawdzasz, niewykorzystane wejścia i powiązane tagi.

papierowy portfel przelewTransakcje

Tutaj znajdziesz całkowitą ilość transakcji oraz całkowitą ilość otrzymanych bitcoinów. Ostateczny stan wskazuje ilość środków w chwili obecnej. Możesz utworzyć żądanie płatności i wysłać do kogoś w formie linku lub kodu QR.

papierowy portfel transakcje

Historia transakcji

Poniżej znajduje się historia wszystkich transakcji. Na zielono zaznaczone są kwoty otrzymane, a na czerwono kwoty wysłane. Jest możliwość filtrowania.

papierowy portfel bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Większość kryptowalut posiada opcję generowania portfela papierowego. Korzystaj z niej bo jest to najbezpieczniejsza metoda przechowywania coinów.

Każdy kto ma dostęp do klucza prywatnego ma też dostęp do wszystkich zgromadzonych na nim coinów. Nie pokazuj go osobom trzecim. Nie zapisuj na dysku komputera.

Nieważne czy drukujesz klucz na kartce w formie papierowego portfela, czy zapisujesz go na pendrivie USB, zawsze wykonaj kilka kopii zapasowych. Każdą z nich przechowuj w osobnym i dobrze chronionym miejscu.

Papier to delikatny materiał i łatwo może ulec zniszczeniu. Kartkę z danymi warto zalaminować. Nie wystawiaj jej na działanie słońca. Tusz wyblaknie co uniemożliwi odczytanie danych.

WAŻNE:
Zgubienie lub zniszczenie nośnika z zapisanym kluczem jest równoznaczne z utratą środków. Nie da się ich odzyskać.

Wady papierowego portfela:

 • łatwo może ulec zniszczeniu
 • nie nadaje się do wykonywania codziennych płatności

Zalety papierowego portfela

 • w pełni darmowy
 • łatwo go wygenerować
 • łatwo go transportować i przechowywać
 • zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa

 

Więcej informacji na temat bezpiecznego korzystania z kryptowalut znajdziesz tutaj:

https://gszymanski.pl/jak-zabezpieczyc-kryptowaluty-bitcoin/


Jeśli masz jakieś pytania zadaj je w komentarzu. Dzięki temu inni czytelnicy również poznają odpowiedzi. Odpisuję dość szybko. Nie będziesz musiał długo czekać.

 


Powiązane artykuły

40 Komentarzy

 1. pelkipelki

  Niby jest to super bezpieczne, jednak obecnie jest chyba wystarczająco dużo zabezpieczeń w komputerach i systemach, by nie trzeba było korzystać z tak niewygodnego sposobu jak papierowy portfel, jednak faktycznie jest chyba najbezpieczniejszy. Tylko co w przypadku zgubienia takiego klucza, można jakoś odzyskać pieniądze?

  1. AdministratorAdministrator

   Zabezpieczenia na komputerach i systemach? 🙂 Najpopularniejszy obecnie system operacyjny Windows posiada furtki przez które nieuprawnione osoby mogą bez przeszkód przejąć kontrolę nad komputerem. Podobnie jest w przypadku smartfonów na przykład firmy Apple. Innych z resztą też.

   Papierowy portfel nie służy do płatności tylko do przechowywania. Przelewa się tam monety i tyle.

   Podobnie jest z sejfem. Trzyma się w nim na przykład gotówkę. Nikt jednak nie zabiera sejfu do sklepu żeby zapłacić za drobne zakupy.

   Do codziennych płatności bitcoinem najwygodniejsze są portfele online, które działają jak internetowe konto bankowe.

   W przypadku zgubienia klucza prywatnego nie ma możliwości odzyskania zgromadzonych na nim środków. Dlatego należy zrobić kilka kopii bezpieczeństwa.

 2. hroksahroksa

  Niby wszystko pięknie ładnie, jednak rozpatrując np taki scenariusz, że mieszkanie się spaliło, cały sprzęt i ogólnie większość mieszkania, wszystkie kopie w postaci kartek się spaliły i co wtedy? Pieniądze przepadają, trzeba porobić kopię gdzieś nawet poza domem

  1. AdministratorAdministrator

   To jakiś mega czarny scenariusz. Kopie trzeba przechowywać w taki sposób, aby dane można było odzyskać w najbardziej nawet ekstremalnej sytuacji 🙂

  2. AndrzejAndrzej

   Wydaje sie to oczywiste, ze jezeli mowimy o wiekszej kwocie, a zabezpieczeniem jest kartka papieru, nalezy miec jej kopie takze w innym miejscu.

 3. sameksamek

  czy jak zaimportuję już klucz prywatny, to później do tego samego klucza publicznego muszę wygenerować nowy klucz prywatny? vide: import klucza prywatnego bitcoin

  1. AdministratorAdministrator

   Nie bardzo rozumiem co masz na myśli. Doprecyzuj postaram się odpowiedzieć.

   1. PabloPablo

    A jak to zrobić, żeby wygenerować wiele kluczy publicznych do tego samego prywatnego, skoro generator kluczy tworzy publiczny i prywatny w tym samym momencie w przeglądarce

    1. AdministratorAdministrator

     W poprzednim komentarzu miałem na myśli, że można generować wiele kluczy publicznych ale korzystając z pełnego portfela lub portfela przeglądarkowego. Rozpędziłem się trochę i słusznie zwróciłeś uwagę 🙂

     Za pomocą metody opisanej w artykule, czyli przez skrypt bitaddress. org służący do tworzenia papierowego portfela, można generować jeden klucz prywatny + jeden klucz publiczny.

 4. ate XCate XC

  To jeszcze pytanie, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Najpierw generuję sobie taki portfel np. na Linuxie offline, drukuję klucze i kartka do sejfu. Kupuję bitcoina na giełdzie i przelewam na adres mojego portfela. A jak chcę sprzedać, to przelewam z portfela na giełdę i sprzedaję, a portfel papierowy utylizuję(wykorzystałem klucz prywatny)? Czyli mogę sobie jednorazowo wygenerować kilka takich portfeli i w przypadku ponownego zakupu BTC przelewam go na nowy portfel? Co się dzieje w momencie forka? Dostaję nową walutę na tym portfelu na którym mam BTC czy jak? I czy nieużywane portfele z zerowym stanem konta mi nie znikna po jakimś czasie?

  1. AdministratorAdministrator

   Dokładnie tak. Generujesz zestaw kluczy offline i zapisujesz go na kartce lub innym nośniku danych.

   Kupujesz bitcoiny i przelewasz podając jako adres przelewu swój klucz publiczny.

   Jak chcesz sprzedać bitcoiny to najpierw musisz zaimportować klucz prywatny do dowolnego portfela posiadającego taką opcję. Z kartki przelewu nie zlecisz.

   Zasada jest taka:

   – na klucz publiczny odbierasz
   – z klucza prywatnego wysyłasz

   Import klucza prywatnego jest prosty. Na dowolnym portfelu wpisujesz klucz prywatny i klikasz importuj. Bitcoiny z kartki pojawią się na saldzie i będziesz mógł je przelać na giełdę. Tutaj instrukcja jak zaimportować klucz prywatny na popularnym portfelu przeglądarkowym: https://gszymanski.pl/jak-zalozyc-portfel-bitcoin/

   Z klucza prywatnego możesz korzystać dowolną ilość razy – on cały czas istnieje w łańcuchu bloków. Chodzi o to żeby nikt go nie przejął przy wpisywaniu dlatego dla bezpieczeństwa warto korzystać z jednego klucza jeden raz.

   Możesz wygenerować dowolną ilość par kluczy. Nie znikają one nigdy ponieważ operacje zapisane w łańcuchu bloków są nieodwracalne i nie da się ich zmienić. Tak więc nawet puste klucze są ważne cały czas.

   W przypadku forka dodatkowe coiny są przypisane do klucza prywatnego na którym w momencie forka trzymałeś bitcoiny.

   Potem bitcoiny możesz z niego przelać, ale dodatkowe coiny cały czas będą i będziesz mógł je odzyskać. Jak to zrobić to już inna historia.

 5. akkiakki

  po co generowac portfel offline, jak pozniej i tak podajesz na tacy klucz prywatny gieldzie bitcoinow, ktora to moze od tego momentu zrobic co chce z twoim portfelem…
  debilizm debilzmow
  sama gielda cie moze w jajo zrobic, nikt jej nie musi hackowac co tez do trudnych nie nalezy, klucz prywatny od momentu importu siedzi na gieldzie, wiec od tego momentu mozna zalozyc ze wszyscy go znaja ( wrazie wlamania na gielde, badz przekretu samej gieldy)

  1. AdministratorAdministrator

   Coś Ci się pomyliło 🙂 Na giełdzie nie da się zaimportować klucza prywatnego. Możesz jedynie przelać bitcoiny na giełdę, wtedy są one przypisane do klucza prywatnego giełdy.

   Nie powinno się trzymać bitcoinów na gieldzie, bo wtedy nie mamy nad nimi pełnej kontroli. Na giełdzie kupujesz lub sprzedajesz, a potem wypłacasz na klucz prywatny do którego tylko Ty masz dostęp.

   Natomiast w przypadku portfeli przeglądarkowych rzeczywiście raz zaimportowany klucz przestaje być bezpieczny. Jest to podkreślone w artykule. Na portfelach przeglądarkowych trzymamy małe kwoty do bieżących płatności, ponieważ są wygodne w użytkowaniu.

   Papierowy portfel robi się po to aby nikt poza Tobą nie miał dostępu do klucza prywatnego, a tym samym do bitcoinów. Przechowuje się go poza dostępem do internetu po to aby wykluczyć możliwość przejęcia klucza przez zhakowanie.

   1. akkiakki

    aby przelac btc na gielde ze swojego adresu trzeba na pewnym etapie podac klucz prywatny, w celu potwierdzenia transakcji, ktory moze zostac przechwycony w trakcie samej transakcji po stronie gieldy

    1. AdministratorAdministrator

     Aby przelać bitcoiny z papierowego portfela trzeba najpierw zaimportować klucz prywatny do portfela który taką opcję posiada. Nie da się zlecić przelewu z kartki 🙂

     Ja opisałem tu import klucza do portfela przeglądarkowego blockchain, który owszem swoje wady ma, ale dla początkującego użytkownika nadaje się znakomicie.

     W takim przypadku zabezpieczenie klucza zależy od operatora portfela blockchain. info

     Import możesz też przeprowadzić na pełnym portfelu bitcoin który instalujesz na własnym komputerze.

     Jeśli korzystasz z pełnego portfela zainstalowanego na komputerze wtedy klucz prywatny jest zapisywany na dysku twardym w pliku wallet.dat

     W takim przypadku zabezpieczenie klucza zależy tylko od Ciebie.

     Za każdym razem gdy robisz transakcje wychodzącą klucz prywatny jest używany do uwierzytelniania tejże transakcji.

     Nie jest istotne czy przelewasz na giełdę czy do innego użytkownika. Każda transakcja wychodząca musi być podpisana kluczem i wtedy dopiero jest realizowana.

     Jeśli komputer na którym są zapisane klucze prywatne jest podłączony do internetu istnieje ryzyko przechwycenia tych kluczy.

     Z tego właśnie powodu najbezpieczniejszą metodą przechowywania bitcoina jest trzymanie go poza internetem na portfelu papierowym.

     1. akkiakki

      wczesniej czy pozniej chcesz btc wymienic na cash, wiec import klucza prywatnego czy to do appki czy portfela mobilnego to nic innego jak potencjalne rozeslanie klucza prywatnego w swiat, skad wiesz co robi appka ? moze wysyla klucze prywatne ? skad wiesz co sie dzieje po stronie portfela mobilnego ? kto ma wglad do zaimportowanych kluczy itp itd, bezpieczenstwo btc to iluzja i nic wiecej w momencie kiedy chcesz zrobic wyplate klucz prywatny potencjalnie lata po calym internecie….

     2. AdministratorAdministrator

      Dlatego właśnie należy jeden raz importować klucz prywatny. Natomiast w przypadku korzystania z pełnego portfela należy dbać o to aby komputer nie był zawirusowany.

      Podobne niebezpieczeństwo przejęcia hasła istnieje w momencie logowania do banku i wpisywania go w panelu do logowania na konto.

      Pełnoprawnymi i niepodważalnymi właścicielem bitcoinów jesteś wtedy gdy posiadasz dostęp do klucza prywatnego i nikt poza Tobą dostępu do tego klucza nie ma. Czyli jeśli masz papierowy portfel lub portfel zainstalowany na komputerze.

      Jeśli natomiast deponujesz bitcoiny na giełdzie lub portfelu przeglądarkowym jesteś jedynie właścicielem praw majątkowych do zgromadzonych tam środków. Musisz zaufać że operator w momencie zlecenia wypłaty zechce ją zrealizować.

      Identycznie jest w przypadku bankowości tradycyjnej. Nie jesteś właścicielem pieniędzy na koncie tylko praw majątkowych do tychże pieniędzy. Twoje środki mogą być zablokowane na wniosek osób trzecich. Musisz ufać, że bank w momencie gdy zlecisz wypłatę zechce ją zrealizować.

      Inaczej jest gdy masz gotówkę. Nikt nie może jej zablokować, ani zająć bez Twojej wiedzy i zgody.

      Dla mnie bezpieczniejsza jest sytuacja gdy nikt poza mną nie może decydować o moich środkach.

      Natomiast niebezpieczne jest zdawanie się na łaskę banku lub jakiejkolwiek instytucji zewnętrznej.

      … ale jak kto woli 🙂

     3. akkiakki

      1) import klucza prywatnego potencjalnie jest tozsame z opublikowaniem swojego loginu i hasla do konta bankowego w sieci, ktore nie ma wlaczonej dwustopniowej weryfikacji ( potwierdzenie przelewu sms/czy karta kodow)
      2) wszystkie gieldy to spolki krzaki zarejestrowane na Kajmanach, powodzenia w dochodzeniu jakichkolwiek praw 😉
      zarejestrowanie spolki w PL to 5kpln i jedziemy z gielda, wyprowadzamy klucze po jakims okresie czasu i oglaszamy bankructwo siedzac oczywiscie poza PL w kraju ktory nie ma umowy z PL, prostszego przekretu to juz chyba nie da sie zrobic…

     4. AdministratorAdministrator

      1) Każda praktycznie giełda, czy choćby wspomniany w artykule portfel przeglądarkowy blockchain ma zabezpieczenie dwuetapowe 2FA o którym wspominasz. Jednak nie ma to nic do rzeczy w przypadku importu ponieważ to nie na tym etapie występuje ryzyko przechwycenia klucza.
      Poza tym klucz możesz importować na pełny portfel który jest zainstalowany na Twoim komputerze.

      2) Bzdury piszesz, po raz kolejny z resztą 🙂 Większość polskich giełd (umożliwiających wymianę BTC/PLN) jest zarejestrowana w Polsce. Wyjątek stanowi bodajże Bitmarket. Zatem w przypadku sporu wątpliwości będą rozstrzygane na podstawie rodzimych przepisów prawa. Co do kapitału zakładowego, chociażby BitBay ma 100.000PLN

      Natomiast dwie popularne międzynarodowe giełdy kryptowalutowe Bittrex i Poloniex są zarejestrowane w USA i podlegają tamtejszym, dużo bardziej restrykcyjnym niż polskie przepisom finansowym.

      Oczywiście wśród giełd kryptowalutowych są także i te prowizoryczne i niegodne zaufania. Dlatego trzeba dobrze sprawdzić i wybrać zaufaną giełdę.

      Poza tym o czym wspominałem już z 10 razy na giełdzie nie trzyma się kryptowalut. Tam się tylko dokonuje transakcji wymiany, która trwa krótko.

      Natomiast jak ktoś zajmuje się tradingiem to ryzyko trzymania coinów na giełdzie zna i akceptuje je.

      Aby mieć pewność, że nasze bitcoiny są dobrze chronione robimy portfel papierowy, bo jest to najbezpieczniejsza metoda ich przechowywania.

      Jeśli komuś kryptowaluty i cała powiązana infrastruktura nie odpowiada nie musi z tego korzystać.

      Wybacz, ale wnioskując po Twoich komentarzach nie masz nawet wstępnego rozeznania na temat zasad działania technologii kryptowalutowych. Nie masz także rozeznania jeśli chodzi o firmy działające w tej przestrzeni.

      Na koniec, skoro twierdzisz że wykonanie przekrętu z giełdą jest banalnie proste skorzystaj z własnej recepty, załóż giełdę zarób furę kasy i do końca życia odpoczywaj pod palmą 😉

     5. akkiakki

      ech jakbym z naiwnym dzieckiem rozmawial, wszystkie spolki to z .o.o. i ichniejsze odpowiedniki w innych krajach, co znaczy ze wlasciciel odpowiada tylko do okreslonej kwoty wpisanej w status spolki, jesli roszczenie przekracza okreslona kwote, to spolka /wlasciciel oglasza bankructwo i gasi swiatlo i temat roszczen zmakniety…

      wlasnie okradziono giedle we Slowacji.. przez przechwycenie klucza prywatnego konta gieldy… straty 60mln euro… i nie ma znaczenia czy to wlasciciele gieldy zrobili walek czy rzeczywiscie ktos shackowal pseudo zabezpieczenia tego warzywniaka, kasy nie ma. temat zamkniety bo z .o.o.

      co do zabezpieczen dwu trzy stopniowych, ty naprawde jestes naiwny te zabezpieczenia dzialaja z poziomu interfejsu a nie w przypadku gdy mamy akcje od wewnatrz czy to zapalanowana przez wlascicieli czy poprzez wlam… jak sie ktos dostanie do srodka to ma w d zabezpieczenia genrowane przez interfejs i cala logike zaszyta w kodzie, bo ja omija po prostu…

     6. AdministratorAdministrator

      O technicznej stronie kryptowalut nie masz zielonego pojęcia. Potwierdziłeś to nie jeden raz swoim komentarzem. Ja również nie jestem w tej dziedzinie specjalistą. Znam jednak podstawy na tyle, aby stwierdzić że ktoś w temacie kryptowalut nie wie co mówi.

      W poprzednim komentarzu uczyniłeś zarzut, że wpisywanie danych do logowania na konto bankowe lub portfel , który nie ma zabezpieczenia dwuetapowego jest niebezpieczne.

      Podałem informację, że giełdy i portfele takie zabezpieczenie mają, a Ty teraz piszesz że to jednak bez znaczenia 🙂 zdecyduj się.

      Pisałem Ci też wielokrotnie, że ze względów bezpieczeństwa na giełdzie coinów się nie trzyma tylko na papierowym portfelu.

      Działalność w formie spółki z o.o. prowadzi cała masa firm w Polsce, czy to znaczy że nie należy z tymi firmami współpracować?

      Masz tu przykłady takich firm:

      Shell Polska Sp. z o.o.
      http://www.lista500.polityka.pl/companies/show/32

      Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.
      http://www.lista500.polityka.pl/companies/show/68

      Zarząd spółki z o.o. odpowiada całym swoim prywatnym majątkiem w przypadku gdy działał na szkodę spółki lub w przypadku w którym nie złożył wniosku o upadłości w odpowiednim terminie.

      Odpowiedzialność członków zarządu regulują odpowiednie przepisy prawa zawarte w kodeksie spółek handlowych, a konkretnie: od art. 291 k.s.h. do art. 299 k.s.h.

      Błagam nie pisz żebym Ci to rozwijał 🙂

      Swoimi komentarzami dałeś popis wybitnej ignorancji właściwie we wszystkim o czym pisałeś.

      Życzę Ci powodzenia w Twoim świecie i bez odbioru 🙂

     7. ChrisChris

      ?Zgadzam sie z Tobą w 100% Interesujaca technologia, ale wieksze ilości pieniędzy i tak lepiej trzymać w banku…

     8. AdministratorAdministrator

      Poczytaj sobie o dyrektywie BAIL IN 🙂 Wystarczy wpisać w google.

      Dodam też dwa słowa na temat Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Otóż gwarantuje on wypłaty (oczywiście pod warunkiem że kasy nie zabraknie) tylko do 100.000 euro. Jak masz w banku większą ilość pieniędzy to w przypadku bankructwa tego banku fundusz wypłaci tylko do tego limitu. Reszta przepada.

      Środki zdeponowane w banku są zależne od banku.
      Musisz ufać, że w momencie gdy zlecisz wypłatę bank zechce ją zrealizować, a jak pokazuje historia nie zawsze tak jest.

      Dodatkowo środki na rachunku bankowym mogą być skonfiskowane na polecenie osób trzecich. Wystarczy byle urzędowe pisemko i masz zablokowany rachunek.
      Spróbuj nie zapłacić mandatu 🙂

      Każdy sam decyduje czy jego własne środki mają być zależne tylko od niego czy też od banku i na tej podstawie wybiera sposób ich przechowywania.

 6. Mał KOMał KO

  Witam. Czy kryptowalute GAE też moge trzymac w papierowym portfelu?

 7. Mał KOMał KO

  Jaki portfel założyć do przechowania kryptowaluty GAME

  1. AdministratorAdministrator

   Trzeba poszukać generatora portfela papierowego do GAME. Zacząć należy od oficjalnej strony waluty. Jeśli tam go nie będzie to można poszperać w internecie. Jeśli znajdziemy już generator to trzeba sprawdzić ( w wyszukiwarce google) czy jest on sprawdzony i bezpieczny.

   Większość kryptowalut udostępnia generator portfela papierowego, ale nie wszystkie. Może się zdarzyć (bardzo rzadko), że do danej kryptowaluty nie ma generatora kluczy prywatnych.

   Wtedy pobieramy pełny portfel na komputer, robimy kopię zapasową takiego portfela i zapisujemy ją na pendrive.

 8. Ryszard PeRyszard Pe

  Czy za pomocą bitaddress. org będę mógł użyć opcji szyfrowania dla generowanego portfela. Skąd blockchain pozna, że portfel jest zaszyfrowany skoro generowałem offline? Jestem laikiem w temacie, a chciałbym czuć się bezpiecznie.

  1. AdministratorAdministrator

   Tak możesz zaszyfrować portfel metodą BIP38. Polega to na tym, że klucz prywatny będzie dodatkowo zabezpieczony hasłem, które ustawisz.

   Przy importowaniu klucza będzie trzeba podać to hasło, aby odzyskać przypisane do niego bitcoiny.

   Bez obaw, każdy portfel nie tylko blockchain info, pozna że klucz jest zaszyfrowany hasłem 🙂

   1. Ryszard PeRyszard Pe

    Czyli generowane offline adresy i klucze tak naprawdę już istnieją tylko są jakby wolne? Czy generując adres bez połączenia z internetem istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś inny wygeneruje ten sam adres i będzie miał również nasz prywatny klucz (w końcu używa offline tego samego generatora)?

    1. AdministratorAdministrator

     Generując klucz (nie ważne czy jesteś podłączony do internetu czy nie) istnieje możliwość, że druga osoba wygeneruje taki sam. Nazywa się to kolizją adresów bitcoin. Prawdopodobieństwo zaistnienia takiej sytuacji jest bliskie zeru.

     Matematyczne opisanie tego problemu poparte wyliczeniami znajdziesz w internecie.

     Trafienie tego samego klucza (przypadkowe czy zamierzone) to jedna z najmniej prawdopodobnych rzeczy w naszym wszechświecie 🙂

 9. jacekjjacekj

  Witam, mam pytanie – tworzę klucze: prywatny na kartkę a na publiczny na giełdzie kupują BTC na przykład za 100zł. I teraz jak to jest – za tydzień chcę kupić znów
  BTC za 100zł – czy do kupna używam dalej tego samego klucza publicznego, to znaczy czy wpłaty sumują się, czy muszę utworzyć nowy zestaw kluczy dla nowego zakupu?

  1. AdministratorAdministrator

   Do kupna klucz publiczny jest nie potrzebny.

   Klucz publiczny to inaczej Twój numer konta i jest on potrzebny do przelewu. Na to konto przelewasz zakupione na giełdzie lub w kantorze bitcoiny.

   Wszystkie wpłaty dokonane na jeden klucz publiczny sumują się i możesz takich wpłat zrobić nieograniczoną ilość.

   W dużym uproszczeniu:

   Klucz publiczny – numer konta potrzebny tylko do wpłat
   Klucz prywatny – hasło do konta potrzebne aby zarządzać zgromadzonymi tam środkami.

   1. JacekjJacekj

    Dziękuję za odpowiedź, pewnie są to sprawy banalne dla osób stykających się z tym codziennie, ale dla kompletnych laików w temacie takie odpowiedzi jak Pana są po prostu bezcenne. Dziękuję, pozdrawiam.

    1. AdministratorAdministrator

     Dziękuję za pozytywny komentarz 🙂
     Tak, to są podstawy. Na początku trudno zrozumieć jak to działa i tak samo było ze mną. Zagadnienia związane z bitcoinem wydawały mi się mocno skomplikowane.

     Dlatego nie dziwię się, że osoby zaczynające mają podobne pytania jak sam miałem na początku.

 10. Wojciech KowalczykWojciech Kowalczyk

  Witam.

  Proste pytanie. Wszystko jasne generuje papierowy portfel i drukuje. Ale jak go zapisać jako obraz tak aby zapisał się łącznie z kodem QR. Jak zapisuję całą stronę to nie ma kodu QR. Kombinuje i nie wychodzi. (przeglądarka Firefox). Proszę o naprowadzenie.

  Wojtek

 11. Wojciech KowalczykWojciech Kowalczyk

  No już wiem – można zrobić zrzut ekranu ale to kiepskie. Można wydrukować jako pdf czyli zapisać do pliku. No można też użyć opcji ‘Bulk Wallet” czyli same klucze bez kodu QR i grafiki i ok.

  1. AdministratorAdministrator

   Dokładnie jak napisałeś. Jest kilka opcji. Kod QR w zasadzie jest zbędny. Wystarczy sam klucz prywatny.

 12. AndrzejAndrzej

  Bardzo dobry artykuł – podobnie jak późniejsze wypowiedzi. Tematy nie są proste dla nowych osób, a mimo że różnego rodzaju opracowań jest wiele, nie wszystkie są rzeczywiście jasne 🙂

  Ja tylko dopytam – jaki generator portfela do LTC? I czy cała procedura przebiega tak samo?

  Jeśli można także – widzisz jakieś zagrożenia obecnie w portfelach sprzętowych? (a jeżeli używasz to jakiego).

  Z góry dziękuję! 🙂

  1. AdministratorAdministrator (Post autora)

   W przypadku LTC wszystko wygląda identycznie. Generator papierowego portfela tutaj: https://github.com/litecoin-project/liteaddress.org

   W przypadku portfeli sprzętowych największe zagrożenia to jeszcze nie wykryte luki w oprogramowaniu. Nie jest powiedziane, że takowe są. Mogą one zostać wykryte lub też nigdy się nie pojawić.

   Przywołam temat z innego podwórka. Chodzi o problem z procesorami Intel. Były one produkowane przez lata, a błąd oprogramowania został odkryty dopiero niedawno. Oczywiście producent podjął od razu stosowne kroki.

   W przypadku portfeli sprzętowych może (ale wcale nie musi) być podobnie. To tylko urządzenie i może okazać się niedoskonałe.

   Z resztą rozwiązań idealnych i zabezpieczeń 100% nie da żadna metoda przechowywania czy korzystania z bitcoina.

   Korzystam z portfela Ledger: https://gszymanski.pl/ledger-nano-s-portfel-sprzetowy/ ale Trezor jest równie dobry choć odrobinę droższy.

   1. AndrzejAndrzej

    Dziękuję za odpowiedź.

    Przyznam, że dokładnie takie mam obawy w stosunku do portfeli sprzętowych. Na teraz można je uznać za bezpieczne – może nawet dające blisko 100% pewność, ale co będzie w przyszłości? To może nie jest takie kluczowe pytanie przy mniejszych środkach, ale w momencie kiedy 1 BTC może kosztować.. no nawet nie przesadzając z tym prognozowanym milionem dolarów, ale daje kilkadziesiąt tysięcy dolarów, to.. zaczynamy mieć urzadzenie, w którym jest kilkaset tysięcy złotych – lub kilka milionów. Nie wierzę, że prędzej czy później ktoś nie odkryje sposobu jak to złamać (albo, że producent sobie takiej ścieżki nie zostawił.. niekoniecznie nawet samego urządzenia, ale podzespołów).

    Tu dochodzę do wniosku, że długoterminowe przechowywanie tylko portfel offline.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *