Top

Amway

Opinie | Produkty | Historia | Liderzy | Plan marketingowy

Amerykańska firma Amway zajmuje się sprzedażą bezpośrednią. Jej działania oparte są na modelu marketingu wielopoziomowego, czyli MLM. Nazwa to skrót od American Way. W Polsce od 1992 roku. Produkty, które ma w swojej ofercie firma to środki czystości, kosmetyki i suplementy diety. Opinie o Amway są podzielone. Produkty cieszą się dużym uznaniem. Plan marketingowy opiera się na różnicy procentowej.

Firma w wielu kręgach wzbudza kontrowersje. Wielokrotnie była prześwietlana przez FTC (Federal Trade Commission). Wątpliwości wzbudzało podobieństwo do piramidy finansowej. Koncernowi MLM zarzucano, że zarobki pochodzą z wpłat nowych członków, a nie ze sprzedaży produktów. Amerykańska korporacja była też sprawdzana pod kątem nieuczciwych praktyk i nigdy nie została uznana za winną. To powinno rozwiać wszystkie negatywne opinie o Amway. Tak się jednak nie stało.

Firma Amway

Rok założenia1959
SiedzibaUSA
Oddział w PolsceTak
TwórcyJay Van Andel, Rich DeVos
Produktyśrodki czystości, kosmetyki, suplementy

Spis treści:

Dzisiaj osoby współpracujące z firmą można spotkać w najróżniejszych zakątkach świata, również w Polsce. Międzynarodowa społeczność MLM budowana jest od roku 1959. Zasięg korporacji jest imponujący, ponieważ działa ona w ponad 100 różnych państwach. Produkty Amway chroni 1150 patentów, a jak informuje sama firma, kolejne 500 wniosków czeka na rozpatrzenie.

Szukasz dobrej firmy MLM? – zobacz z kim współpracujemy
 • wiarygodne marki z ugruntowaną pozycją na rynku
 • topowe produkty i najlepiej płacące plany wynagrodzeń

W Polce marka nie jest bardzo rozpoznawalna. Pomimo że korporacja znajduje się na naszym lokalnym rynku od roku 1992, to nigdy nie zyskała tak dużej popularności, jak topowa konkurencja z MLM. Produkty Amway zbierają dobre opinie, ponieważ charakteryzują się wysoką jakością. Niestety są drogie. Konkurencji oferującej dużo tańsze produkty łatwiej jest dotrzeć do masowego odbiorcy.

Amway i opinie

Firma wzbudza wiele skrajnych emocji w Polsce i na świecie. Opinie na temat Amway są mocno podzielone, ponieważ działa w modelu MLM. Z jednej strony mamy osoby, które cenią sobie produkty tej marki oraz członków społeczności zachwalających warunki współpracy. Z drugiej strony są osoby oskarżające korporację o nieuczciwe praktyki finansowe, a nawet o stworzenie sekty ekonomicznej.

W opiniach głoszonych na forach oraz grupach możemy znaleźć informacje, wedle których współpraca z Amway opiera się na dużym zaangażowaniu emocjonalnym. Podczas spotkań z liderami oraz innymi członkami społeczności można wyczuć euforyczną atmosferę zbliżoną do tej, która zazwyczaj kojarzona jest z działaniem sekt. Takie opinie mają uczestnicy spotkań.

W żadnym razie nie oznacza to, że Amway jest sektą. Należy pamiętać, że opinie zamieszczane w internecie są często bardzo emocjonalne i wynikają z wielu różnych czynników, takich jak niespełnione oczekiwania lub złość. Nie brakuje również pozytywnych opinii. Sprawdźmy więc, za co ludzie chwalą współpracę oraz produkty Amway.

Opinie o produktach Amway

Współpracownicy cenią, że korporacja dba o jakość produktów. Zdecydowana większość osób, która testowała produkty Amway, chwali sobie ich jakość i wyraża dobre opinie na ich temat. Również ceny nie są zawyżone, stosunek ceny do jakości według klientów oraz sprzedawców jest jak najbardziej właściwy.

amway

Amway Center w Orlando

Podczas przeglądania opinii o Amway można spotkać dyskusje poświęcone pozycji tej korporacji w Polsce. Wielu współpracowników odczuwa lekkie rozgoryczenie wynikające z tego, że marka która w ich opinii, należy do ścisłej czołówki światowego MLM, w naszym kraju jest dość mało rozpoznawalna. Wskazują oni kilka potencjalnych powodów takiego stanu rzeczy.

Pierwszym z nich ma być fala nieuzasadnionego hejtu oraz oszczerstw, które padają w stronę Amway. Kolejnym ma być negatywne nastawienie naszego społeczeństwa i złe opinie MLM. Wpływ na sytuację ma też to, że produkty Amway nie są najtańszymi na rynku, a Polacy wykazują skłonność do kupowania tańszych zamienników kosztem jakości.

Chcesz zacząć działać w MLM? – poprowadzimy Cię krok po kroku
 • dostaniesz wsparcie najlepszych liderów w branży
 • otrzymasz plan działania zapewniający profity

Witajcie w życiu – film Henryka Dederko

Nie sposób pominąć tutaj wątku polskiej produkcji „Witajcie w życiu”. Jest to film z roku 1997, wyreżyserowany przez Henryka Dederko, który w negatywnym świetle ukazuje działania amerykańskiej korporacji. W głównej mierze, z tego powodu w Polsce Amway ma złe opinie. Oczywiście mówimy o systemie pracy MLM. Produkty nie były przedmiotem filmu.

Film został zablokowany drogą sądową już po pierwszej publicznej emisji w Polsce. Firma wytoczyła proces karny autorom. Według jej opinii produkcja przedstawia korporację w negatywnym świetle oraz prowadzi do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Proces cywilny został również wytoczony producentom, czyli TVP.

Pierwszy proces rozgrywał się w Sądzie Okręgowym w Łodzi, sprawa została umorzona. Sąd argumentował to tym, że film powstał w interesie społecznym i miał przestrzegać obywateli przed niebezpieczeństwem. Szybko nastąpiło odwołanie od tej decyzji. Po odwołaniu się sędzia Krzysztof Tucharz uznał, że oskarżenia o zniesławienie są w dużej mierze uzasadnione i podważają dobrą opinię Amway nie tylko w Polsce.

W konsekwencji emitowanie „Witajcie w życiu” zostało zakazane. To jednak nie koniec kary, która została nałożona na producentów. Producenci byli zmuszeni wystosować oficjalne przeprosiny oraz umieścić je w prasie, a dodatkowo mieli oni wpłacić 10 000 zł na cele charytatywne.

Produkty Amway

Produkty Amway cechuje wysoka jakość i dobre opinie. Klienci, którzy zdecydują się na rejestrację, muszą liczyć się z opłatą rejestracyjną o wysokości 100 zł. Istnieje możliwość przeprowadzenia darmowej rejestracji. Aby móc zarejestrować się za darmo, musisz wykonać zamówienie o wartości od 200 do 300 WP (WP, czyli Wartość Punktowa, każdy produkt ma przypisaną jakąś wartość, która w dużej mierze zależna jest od ceny). Jeżeli całkowita wartość zamówienia będzie większa niż 300 WP, poza bezpłatną rejestracją otrzymasz upust w wysokości 15%.

Po udanym procesie rejestracji otrzymujesz rabat wynoszący 12% od ceny detalicznej na wszystkie produkty Amway. Będziesz mógł korzystać również ze specjalnych ofert oraz promocji dostępnych wyłącznie dla zarejestrowanych klientów.

Przez lata funkcjonowania Amway powstało wiele brandów, które dzisiaj stanowią dzisiaj podstawę funkcjonowania całej marki. Największym z nich jest Nutrilite, czyli suplementy diety znane właściwie na całym świecie i podobnie jak inne produkty, cieszące się dobrymi opiniami klientów.

Proszek SA8

Jeden z bardziej znanych produktów Amway. Proszek SA8 jest wynikiem zastosowania biodegradowalnych składników piorących i aktywnego tlenu. Dodatkowo formułę wzbogacają bioenzymy. Według opinii klientów Proszek SA8 jest bardzo skuteczny, radzi sobie wyjątkowo dobrze z tłustymi plamami, które często są trudne do wybawienia.

W skład proszku wchodzą również związki, które mają za zadanie zmiękczenie wody. Środek jest skuteczny w temperaturach od 30 do 95 stopni Celsjusza. Klienci, którzy spróbowali wybawić plamy przy pomocy tego preparatu, w większości deklarują chęć jego ponownego zakupienia. Co ciekawe sam środek zawiera również krzemiany. Są to związki, które zapobiegają korozji metalowych elementów takich jak suwaki.

amway produkty


Płyn uniwersalny L.O.C.

Amway L.O.C. to uniwersalny płyn czyszczący, który ma umożliwić utrzymanie porządku w całym domu. Środek pomaga pozbyć się zabrudzeń, nadaje się do użytkowania na mokro. Dzięki temu, że przy produkcji płynu nie wykorzystano fosforanów, to środek jest bezpieczny dla większości powierzchni oraz nie pozostawia osadów.

Stosowanie płynu jest bardzo proste. Wystarczy, że dodasz 30 ml L.O.C. do wiadra zawierającego 5 litrów wody. Powstałą mieszaniną możesz czyścić wszystkie powierzchnie, które nadają się do czyszczenia na mokro. Co więcej, nie wymaga późniejszego spłukiwania, dzięki zastosowaniu biodegradowalnych składników preparat nie pozostawia niebezpiecznych lub szkodliwych elementów na powierzchni.

płyn do naczyń loc


Suplementy Nutrilite

To dość szeroka gałąź produktów, które produkuje marka Amway. Produkty Nutrilite wraz ze sztandarowym przykładem Daily Nutrilite, to suplementy mające na celu wzbogacenie oraz uzupełnienie codziennej diety o niezbędne do funkcjonowania witaminy i minerały.

Preparaty opracowywane są w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć przyswajalność wszystkich składników. Nieprzerwanie od ponad 10 lat firma Amway stara się dokonać przełomu w branży suplementacji. Regularne zażywanie witamin oraz minerałów może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie i samopoczucie. Warto pamiętać, że suplementacja jest wyłącznie uzupełnieniem diety i nie można jej traktować jako zamiennika zdrowej żywności.

suplementy amway nutrilite


Historia marki

Firma powstała w 1959 roku dzięki dwójce przyjaciół, którzy od szkolnych lat byli partnerami biznesowymi. Jay Van Andela oraz Rich DeVos stworzyli American Way Association, czyli Amway. Początkowo dystrybuowali produkty innych marek. W późniejszym etapie znacznie rozszerzyli asortyment, oferując również kosmetyki czy suplementy diety swojej produkcji rozprowadzane w systemie MLM.

Międzynarodowa ekspansja rozpoczęła się szybko, ponieważ już w roku 1971 produkty Amway pojawiły się w Australii. Nie trzeba było czekać na kolejne kroki. Oto w jaki sposób korporacja rozszerzyła zasięg działania.

 • 1973 r. – otworzenie placówek w Europie.
 • 1974 r. – rozpoczęcie działalności w Azji.
 • 1979 r. – Amway pojawia się w Japonii.
 • 1985 r. – korporacja otwiera swoje placówki w Ameryce Łacińskiej.
 • 1987 r. – dotarcie do Tajlandii.
 • 1992 r. – powstaje Amway Polska Sp. z o.o.
 • 1995 r. – American Way rozpoczyna działalność w Chinach.
 • 1997 r. – firma po raz pierwszy w Afryce.
 • 1998 r. – rozszerzenie wpływów o Skandynawię oraz Indie.
 • 2003 r. – firma pojawia się na Ukrainie.
 • 2005 r. – rozpoczęcie działalności w Rosji.
Odkryj najbardziej dochodową metodę monetyzacji ruchu
 • wykorzystaj potencjał swoich portali
 • zbuduj źródło stale płynących prowizji

Amway Polska liderzy

Maria i Stanisław Derejczykowie – zostali zaproszeni do współpracy z Amway przez znajomych. W momencie, w którym ich życie zawodowe było już dość monotonne. Prowadzili w Polsce trzy świetnie prosperujące firmy. Tak naprawdę nie musieli już pracować. Wystarczyło doglądać kwitnących biznesów i mogliby pozwolić sobie na komfortowe życie.

Stanisław od razu po usłyszeniu o MLM i podstawach funkcjonowania tego systemu był przekonany o tym, że chce w tym uczestniczyć. Maria potrzebowała nieco więcej czasu, jednak obydwoje zdecydowali się zaangażować. Amway dał im to, czego obecne praca już nie oferowała. Było to dla nich wyzwanie.

Para wielokrotnie podkreślała, że istotne jest dla nich to, aby nie zatracić się w biznesie. Generowanie zysków jest ważne, ale konieczne jest zachowanie w tym siebie oraz swoich zasad. Tym, co ostatecznie ich przekonało, był fakt, że Amway jest tworzony przez ludzi, którzy osiągali już sukcesy w innych branżach. Jak sami mówią, marketing sieciowy to biznes dla zwycięzców.

Krystyna i Jarosław Maksymowiczowie – po raz pierwszy spotkali się z marką w Nowym Jorku. Był rok 1991, a znajomy zaprosił ich na seminarium w Charlotte. Zdecydowali się tam pojechać, w końcu mówcą miał być sam Ronald Reagan, były prezydent USA. Po tym spotkaniu zdecydowali się dołączyć.

Z racji, że sami byli emigrantami mieszkającymi w Nowym Jorku to i taka grupa stała się ich odbiorcami. Krystyna i Jarosław zaprezentowali produkty Amway znajomym – polskim emigrantom. Jak sami podkreślają, chcieli w ten sposób zmienić ich sposób życia, zapewnić im lepsze jutro.

W momencie, gdy Amway otwierało się w Polsce uznali, że to najlepsza możliwa okazja. Wrócili do swojej ojczyzny, aby budować biznes MLM. W 10 miesięcy udało się im osiągnąć poziom 21%, po czym już nigdy go nie stracili.

Zarobki Amway i plan marketingowy

Plan marketingowy to klasyczny schemat różnicowy stosowany w wielu firmach MLM. Zarobki w Amway pochodzą z trzech różnych źródeł:

 1. Detaliczna sprzedaż produktów
 2. Premia za osiągnięcia
 3. Nagrody wypłacane po osiągnięciu punktów

Zarobki w Amway obliczane są na podstawie WP, czyli Punktów Wartości. Produkty mają przypisaną określoną wartość punktów, które są naliczane za ich kupno. Dodatkowo istotnym parametrem jest również WO, czyli Wartość Obrotowa. Pozwala Ci ona oszacować wysokość premii za osiągnięcia.

Plan marketingowy podzielony jest na siedem różnych poziomów. Im większa ilość zgromadzonych WP, tym wyższy procent za osiągnięcie. Poniżej przedstawienie poziomów dostępnych w planie marketingowym Amway:

 • 3% – 200 WP
 • 6% – 600 WP
 • 9% – 1 200 WP
 • 12% – 2 400 WP
 • 15% – 4 000 WP
 • 18% – 7 000 WP
 • 21% – 10 000 WP
Jaka jest największa trudność we współpracy z Amway?

W naszym kraju Amway ma raczej negatywną opinię. Przyczynił się do tego film „Witajcie w życiu”. Wiele osób szczególnie starszego pokolenia kojarzy korporacje z niedopowiedzeniami oraz głośnymi procesami.

Czy produkty Amway są godne polecenia?

Wokół samej firmy jest wiele kontrowersji. Podważa się uczciwość systemu MLM, przytacza się wiele cech, które sugerują że to sekta. Nikt jednak nie podważa jakości produktów. Produkty Amway to klasa premium, potwierdzają to liczne opinie znalezione w internecie.

Opisy innych firm z branży marketingu sieciowego

 • Herbalife
 • FM Group
 • Colway
 • Avon
 • Mary Kay
 • Natura Cosmeticos
 • Forever Livings
 • PM International
 • Tupperware
 • Kannaway