Top
mlm piramida finansowa

Czy MLM to piramida finansowa, czyli schemat Ponziego?

Czy MLM to piramida finansowa? Marketing sieciowy to jeden z najbardziej znienawidzonych modeli biznesowych. Opinie o MLM są tak złe, że często ludzie rezygnują z dalszej rozmowy wyłącznie po usłyszeniu słów: marketing wielopoziomowy. Zastanawiałeś się czasem, z czego wynika tak drastyczne podejście dużej części społeczeństwa? Głównym powodem, przez który tak wiele osób boi się tego rodzaju biznesów, jest ich podobieństwo do piramid finansowych.

Nie ukrywajmy, że zdecydowana większość społeczeństwa nie ma wielkiej wiedzy z zakresu prowadzenia działalności. Mają oni więc trudność w rozróżnieniu uczciwego modelu marketingu wielowymiarowego od piramidy finansowej, która służy wyłącznie wyłudzeniu pieniędzy.

Na wstępie chcę podkreślić, network marketing jest całkowicie legalnym oraz uczciwym sposobem zarabiania pieniędzy. Natomiast piramidy finansowe w świetle polskiego prawa są całkowicie zabronione, a praktykowanie ich grozi karą pozbawienia wolności.

Chcesz zacząć działać w MLM? – poprowadzimy Cię krok po kroku
  • dostaniesz wsparcie najlepszych liderów w branży
  • otrzymasz plan działania zapewniający profity

Piramida finansowa inaczej schemat Ponziego

Zacznijmy od dokładnego wyjaśnienia, w jaki sposób funkcjonują piramidy finansowe, których wszyscy się tak obawiają. Czy tak na dobrą sprawę, należy się ich bać? Tu odpowiedź jest prosta, zdecydowanie tak! Pomimo że piramida finansowa pozwala zarobić jakiejś części uczestników, to nigdy nie masz pewności co do tego, w której części Ty się znajdziesz. Pierwowzorem piramidy finansowej jest schemat Ponziego.

Rozpracujmy słynny schemat Charles’a Ponziego. Jest on dość powszechnie znany i dobrze, że tak często się o nim pisze. Wiedząc, w jaki sposób funkcjonuje, możemy sprawnie się przed nim bronić. Dość łatwo możemy sobie zwizualizować, w jaki sposób wygląda, ponieważ rzeczywiście układa się w trójkąt.

Na samym czubku znajduje się założyciel. Może to być jedna osoba lub jakaś grupa, która stoi za całym przedsięwzięciem.

Każde kolejne piętro tworzą osoby polecone, które zostały zwerbowane do biznesu. Dlaczego ktokolwiek decyduje się uczestniczyć w takich projektach? Zazwyczaj działa tutaj pokusa zarobienia dużych pieniędzy w prosty sposób.

Jeżeli ktoś oferuje Ci zwrot olbrzymi zwrot z inwestycji, to rzeczywiście można uznać to za jedyną szansę w życiu. Szczególnie jeżeli masz realny kontakt z osobami, które pokazują Ci dowody na to, że ten magiczny system rzeczywiście działa.

Zaraz, zaraz? Dowody? To ktoś otrzymuje te pieniądze? Tak, na samym początku funkcjonowania piramidy wypłaca ona wynagrodzenie swoim uczestnikom. Ma to na celu zbudowanie wiarygodności. Każda kolejna osoba werbowana do projektu kuszona jest dowodami wpłat pieniędzy, które wpłynęły na konta werbujących osób.

Skąd biorą się pieniądze w schemacie Ponziego?

To teraz pytanie, być może masz jakiś pomysł na to, skąd obieg pieniędzy w schemacie? Odpowiedź jest prosta:

W piramidzie finansowej pieniądze na wypłatę prowizji pochodzą z wpłat nowych osób.

To osoby dołączające do piramidy finansowej wpłacają nowy kapitał. Żeby dołączyć do tego „biznesu” trzeba wpłacić środki na pakiet startowy (dokonać pseudo inwestycji).

Następnie organizator wypłaca te pieniądze jako wynagrodzenie dla wszystkich osób znajdujących się na daną chwilę w projekcie. W taki prosty sposób osoby, które dołączyły na samym początku działania schematu, są w stanie na nim realnie zarobić.

Szukasz dobrej firmy MLM? – zobacz z kim współpracujemy
  • wiarygodna marka z ugruntowaną pozycją na rynku
  • topowe produkty i najlepiej płacący plany wynagrodzeń

Współczesne piramidy finansowe często decydują się na lekką zmianę tego modelu. Każdy poziom otrzymuje pieniądze od osób, które zwerbowali. Im więcej uda Ci się osób wciągnąć do projektu, tym więcej zarobisz. W ten sposób mniejsza część pieniędzy trafia na sam szczyt, ale zaangażowane osoby mają większą motywację do werbowania nowych osób.

Szanse na zarobek maleją z każdym kolejnym poziomem. Im niżej w hierarchii się znajdujesz, tym większa szansa na to, że stracisz.

Wynika to z największej wady systemu, czyli właśnie ze sposobu finansowania działalności. Schemat poprawnie może funkcjonować wyłącznie w sytuacji, gdy wciąż dodawane są nowe osoby. A z kombinatoryki wynika, że nie może to trwać w nieskończoność. W konsekwencji firma w momencie, gdy przestaje mieć fizyczną możliwość wypłacenia wynagrodzeń, znika a wszyscy poniżej szczytu piramidy, zostają bez środków.

MLM, a piramida finansowa

W jaki sposób można uchronić się przed piramidami finansowym? Skoro zarówno schemat Ponziego, jak i marketing wielopoziomowy opiera się na rekrutowaniu ludzi, jaka jest tak naprawdę różnica. Istnieje jedna skuteczna metoda na rozpoznanie piramid finansowych. Takie działalności zazwyczaj nie oferują żadnych produktów lub oferują produkty o rażącym wręcz stosunku ceny do wartości.

Najprościej mówiąc, piramidy finansowe nie opierają się na realnych produktach MLM, skupiają się one wyłącznie na rekrutowaniu ludzi. Jeżeli firma nie ma produktu, który może sprzedawać to, w jaki sposób może funkcjonować?

Dawcami kapitału w takim przypadku są wyłącznie nowo rekrutowane osoby. Muszą one wpłacić środki, aby opłacić licencję, otrzymać pakiet inwestycyjny lub dowolny pseudo produkt w postaci poradnika lub bezwartościowego e-booka.

MLM opiera się na realnych produktach. Jeżeli produkt jest wartościowy oraz rzeczywiście chętnie kupowany przez klientów, oznacza to, że właśnie sprzedaż produktów finansuje działalność danej firmy MLM.

Czy piramida finansowa i MLM są tym samym?

Nie! MLM jest to model biznesowy opierający się na realnym produkcie, który jest promowany przez współpracowników firmy. To właśnie sprzedaż dobrego oraz pożądanego produktu jest sercem biznesu MLM. Pozyskiwanie nowych osób do struktur, to metoda na zwiększenie możliwości marketingowych firmy. W końcu im więcej osób będzie czynnie sprzedawać produkt, tym większy zysk wygeneruje firma.

W MLM pieniądze na wypłatę prowizji pochodzą z marży produktowej.

Piramidy finansowe nie opierają się na produktach, a wyłącznie na wciąganiu wpłat od nowych osób. Wszystkie lub przeważająca większość środków, które zostają zarobione przez firmę, pochodzą od nowo pozyskanych osób. W takim wypadku działalność ma ograniczoną żywotność, ponieważ ilość osób, które będą chciały przyłączyć się do struktury, jest ograniczona.

Potrzebujesz stałych zysków? – sprawdź na czym zarabiamy
  • tylko przetestowane rozwiązania
  • pełne wsparcie i pomoc od nas

Jak rekrutują do piramid na Facebooku?

Jak duże zagrożenie dla przeciętnego Kowalskiego niesie schemat Ponziego? Najlepiej wytłumaczyć to, na przykładzie z życia wziętym. Poznaj Kamila, jest on pracownikiem magazynu zarabiającym około 2500 zł na rękę. Sfrustrowany życiem 25-letni chłopak, który marzył zarabianiu pieniędzy i bogactwie, jednak życie dość szybko zweryfikowało jego plany, a sam Kamil nie ma dość ambicji, żeby po pracy na etacie rozwijać się dodatkowo.

Nasz bohater przegląda co noc Facebooka i inne social media. Zazdrości swoim bogatszym kolegom nowych samochodów, wycieczek do tropikalnych krajów oraz pięknych kobiet.

Pewnego dnia skontaktował się z nim człowiek, który właśnie takie idealne wręcz życie prowadził i prezentował je na Facebooku.

Na jego profilu można było zauważyć, że wciąż podróżuje i świetnie się bawi swoim życiem. Pomiędzy bohaterami wywiązała się rozmowa, z której wynikło, że nasz nieznajomy zgromadził swój majątek dzięki rewolucyjnemu sposobowi inwestowania środków.

Tak się złożyło, że polubił Kamila na tyle, aby zaproponować mu dołączenie do tego projektu. Na sam początek koszt wejścia miał wynosić jedynie 100 zł, a pod koniec miesiąca Kamil miał otrzymać 150 zł. Dość niska suma wejścia sprawiła, że bez zbędnego zastanowienia się młodzieniec wpłacił środki w określony sposób. Stwierdził, że 100 zł to nie fortuna, a jednak jest jakaś szansa na to, że to naprawdę działa.

Czy Kamil stał się bogaty?

Miesiąc szybko minął, a Kamil otrzymał 150 zł, podekscytowany szybko zaczął obliczenia. Kolejnym razem wpłacił 500 zł. Dodatkowo był tak dumny ze swojego sukcesu, że wprowadził do projektu 3 przyjaciół z pracy. Minął kolejny miesiąc, a Kamil otrzymał 750 zł, wszystkim jego kolegom również wypłacono pieniądze.

Chciwość w tym momencie wzięła górę, Kamil chciał jak najszybciej pomnażać swój kapitał.

Dlatego zdecydował się wpłacić wszystkie swoje oszczędności. 7 000 zł, bo tyle udało mu się przez kilka lat pracy uzbierać. Środki miały zamienić się w ponad 10 tysięcy złotych.

Jakie było jego zaskoczenie, gdy po kolejnym miesiącu pieniądze nie wpłynęły na jego konto, a cały projekt dosłownie zniknął. Nie było kontaktu z nikim związanym z tym biznesem. W konsekwencji Kamil stracił nie tylko pieniądze, ale również przyjaciół, którzy za jego namową postanowili również wpłacić oszczędności swojego życia.

Ten uproszczony i przejaskrawiony przykład idealnie obrazuje, jak wiele można stracić na chciwości i wchodzeniu w piramidy finansowe promowane na Facebooku i innych social mediach.

Czy każda piramida finansowa wygląda tak samo?

Nie, model ten wciąż jest rozwijany. Działalność tego typu jest nielegalna. Mimo to wciąż można spotkać się z firmami, które w różny sposób próbują ukryć swoje prawdziwe zamiary działając pod płaszczykiem pseudo MLM. Na rynku możemy spotkać wiele wariantów piramid. Wymusza to na potencjalnie zainteresowanych osobach dodatkową ostrożność i lekką nieufność.

Jak rozpoznać czy MLM to piramida finansowa?

Najskuteczniejszą metodą na rozpoznanie uczciwej działalności marketingu wielopoziomowego jest zapoznanie się z produktem. Jeżeli rzeczywiście jest on skuteczny, a klienci wykazują duże zainteresowanie, oznacza to, że firma finansuje działania (w tym opłacenie struktur) z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży. Przeczytaj wpis powiązany: jak wybrać firmę MLM?

Twórca tego portalu. Posiada dziesięcioletnie doświadczenie w budowaniu i szkoleniu zespołów sprzedażowych. Osiągnął znakomite wyniki w kilku firmach marketingu sieciowego. Stworzył organizacje konsumenckie liczące kilka tysięcy osób, które po dziś dzień generują pokaźny obrót handlowy.

Post a Comment