Top
mlm piramida finansowa

Czy MLM to piramida finansowa, czyli schemat Ponziego?

Jjednym z najbardziej znienawidzonych modeli biznesowych jest marketing sieciowy. Czy MLM to piramida finansowa? Oczywiście, że nie. Niestety złe opinie o MLM powodują negatywne podejście dużej części społeczeństwa. Głównym powodem, przez który tak wiele osób boi się biznesów sieciowych, jest ich błędne kojarzenie z piramidą finansową.

Zdecydowana większość społeczeństwa nie posiada wiedzy o zarabianiu pieniędzy i systemach związanych z tym zagadnieniem. Mają oni więc trudność w rozróżnieniu uczciwego modelu MLM od piramidy finansowej, która służy wyłącznie wyłudzeniu pieniędzy.

Na wstępie chcę podkreślić, network marketing jest całkowicie legalnym oraz uczciwym sposobem zarabiania pieniędzy. Natomiast piramida finansowa i sprzedaż lawinowa w świetle polskiego prawa są zabronione, a ich zorganizowanie grozi karą pozbawienia wolności. O czym jasno mówi art. 17c ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Chcesz zacząć działać w MLM? – poprowadzimy Cię krok po kroku
  • dostaniesz wsparcie najlepszych liderów w branży
  • otrzymasz plan działania zapewniający profity

To oszustwo może działać bez potrzeby polecania (jak w MLM). Największe piramidy finansowe, zorganizowane przez Bernarda Madoffa, Siergieja Mawrodiego, czy choćby polski Amber Gold nie miały ani jednego poziomu poleconych.

Program poleceń zapożyczony z MLM ma na celu szybsze pozyskiwanie pieniędzy przez organizatora piramidy. 

Piramida finansowa, a MLM

W jaki sposób można uchronić się przed oszustwami? Jeśli piramida finansowa i MLM mogą mieć podobną strukturę, jaka jest tak naprawdę różnica? Istnieje jedna skuteczna metoda na odróżnienie MLM od piramidy finansowej.

Oszustwa nie oferują żadnych produktów lub oferują produkty o rażącym wręcz stosunku ceny do wartości. W przeciwieństwie do MLM piramida finansowa nie opiera się na sprzedaży realnych i wartościowych produktów tylko na pozyskiwaniu wpłat od kolejnych użytkowników.

Dawcami kapitału w takim przypadku są wyłącznie nowo rekrutowane osoby. Muszą one wpłacić środki, aby opłacić licencję, otrzymać pakiet inwestycyjny lub dowolny pseudo produkt w postaci poradnika lub bezwartościowego e-booka.

MLM opiera się na realnych produktach. Jeżeli produkt jest wartościowy oraz rzeczywiście chętnie kupowany przez klientów, oznacza to, że właśnie sprzedaż produktów finansuje działalność danej firmy MLM.

Czy piramida finansowa i MLM są tym samym?

Nie! MLM to nie piramida finansowa tylko model dystrybucji opierający się na realnym produkcie, który jest promowany przez współpracowników firmy. To właśnie sprzedaż dobrego oraz pożądanego produktu jest sercem biznesu MLM. Pozyskiwanie nowych osób do struktur, to metoda na zwiększenie możliwości marketingowych firmy. W końcu im więcej osób będzie czynnie sprzedawać produkt, tym większy zysk wygeneruje firma.

W MLM pieniądze na wypłatę prowizji pochodzą z marży produktowej.

Piramidy finansowe nie opierają się na produktach, a wyłącznie na wciąganiu wpłat od nowych osób. Wszystkie lub przeważająca większość środków, które wpływają do kasy, pochodzą od nowo pozyskanych osób. W takim wypadku działalność ma ograniczoną żywotność, ponieważ ilość osób, które będą chciały przyłączyć się do struktury, jest ograniczona.

Szukasz dobrej firmy MLM? – zobacz z kim współpracujemy
  • wiarygodna marka z ugruntowaną pozycją na rynku
  • topowe produkty i najlepiej płacący plany wynagrodzeń

Piramida finansowa inaczej schemat Ponziego

W jaki sposób funkcjonuje piramida finansowa? To oszustwo podszywające się po d MLM, pozwala zarobić jakiejś części uczestników. Niestety nigdy nie masz pewności co do tego, w której części Ty się znajdziesz. Pierwowzorem oszustwa polegającego na sprzedaży lawinowej jest schemat Ponziego.

Rozpracujmy słynny schemat Charles’a Ponziego. Jest on powszechnie znany i dobrze, że tak często się o nim pisze. Wiedząc, w jaki sposób funkcjonuje, możemy sprawnie się przed nim bronić. Dość łatwo możemy sobie zwizualizować, w jak działa sprzedaż lawinowa.

W centrum znajduje się założyciel, do którego płyną pieniądze. Może to być jedna osoba lub grupa, która stoi za piramidą finansową.

Każde kolejne węzły tworzą osoby, które zdecydowały się wpłacić pieniądze do piramidy finansowej. Dlaczego ktokolwiek decyduje się uczestniczyć w takich projektach? Zazwyczaj działa tutaj pokusa zarobienia dużych pieniędzy w prosty sposób.

MLM oferuje wysokie zarobki, ale za konkretnie wykonaną pracę w postaci sprzedaży wymaganej ilości produktów.

Żaden MLM nie oferuje procentowego zysku od Twojej wpłaty.

Jeżeli ktoś oferuje Ci olbrzymi zwrot z inwestycji, to rzeczywiście można uznać to za jedyną szansę w życiu. Szczególnie jeżeli masz realny kontakt z osobami, które pokazują Ci dowody na to, że ten magiczny system rzeczywiście działa.

Zaraz, zaraz? Dowody? To ktoś otrzymuje te pieniądze? Tak, na samym początku funkcjonowania, piramida finansowa wypłaca wynagrodzenie swoim uczestnikom. Ma to na celu zbudowanie wiarygodności. Każda kolejna osoba werbowana do projektu kuszona jest dowodami wypłat pieniędzy, które wpłynęły na konta innych uczestników.

Skąd biorą się pieniądze w schemacie Ponziego?

To teraz pytanie, być może masz jakiś pomysł na to, skąd obieg pieniędzy w schemacie Ponziego? Odpowiedź jest prosta:

W piramidzie finansowej pieniądze na wypłatę prowizji pochodzą z wpłat nowych osób.

To osoby dołączające do piramidy finansowej wpłacają nowy kapitał. Żeby dołączyć do tego „biznesu” trzeba wpłacić środki lub kupić pseudo produkty najczęściej wirtualne: udziały, matryce, szkolenia. Nie potrzeba systemu poleceń zapożyczonego z MLM. Ludzie omamieni wizją wypłaty większej kwoty niż wpłacili chętnie skorzystają z tak intratnej okazji.

Następnie organizator wypłaca te pieniądze jako wynagrodzenie dla wszystkich osób znajdujących się na daną chwilę w projekcie. W taki prosty sposób osoby, które dołączyły na samym początku działania schematu, są w stanie na nim realnie zarobić.

Piramida finansowa ubrana w system poleceń MLM

Współczesne piramidy finansowe często decydują się na lekką zmianę tego modelu poprzez wprowadzenie systemu poleceń wzorowanego na MLM. Każdy uczestnik otrzymuje pieniądze od osób, które zwerbuje. Im więcej osób uda mu się wciągnąć do projektu, tym więcej zarobi.

W ten sposób mniejsza część pieniędzy trafia na sam szczyt, ale zaangażowane osoby mają większą motywację do werbowania nowych osób. Dzięki temu piramida finansowa może działać dłużej i zebrać więcej wpłat.

Szanse na zarobek maleją z każdym kolejnym poziomem. Im niżej w hierarchii się znajdujesz, tym większa szansa na to, że stracisz.

Wynika to z największej wady systemu, czyli sposobu finansowania działalności. Piramida finansowa może funkcjonować wyłącznie w sytuacji, gdy wciąż dodawane są nowe osoby. A z kombinatoryki wynika, że nie może to trwać w nieskończoność. W konsekwencji organizator w momencie, gdy przestaje mieć fizyczną możliwość wypłacenia wynagrodzeń, znika a wszyscy poniżej szczytu piramidy, zostają bez środków.

Firmy MLM mogą działać latami ponieważ duża część obrotu pochodzi od stałych klientów regularnie kupujących produkty. Dobrym przykładem są firmy takie jak Amway czy Oriflame, które funkcjonują od dziesięcioleci.

Potrzebujesz stałych zysków? – sprawdź na czym zarabiamy
  • tylko przetestowane rozwiązania
  • pełne wsparcie i pomoc od nas

Jak werbują do piramid na Facebooku?

Jak duże zagrożenie dla przeciętnego Kowalskiego niesie piramida finansowa? Najlepiej wytłumaczyć to, na przykładzie z życia wziętym. Poznaj Kamila, jest on pracownikiem magazynu zarabiającym około 2500 zł na rękę. Sfrustrowany życiem 25-letni chłopak, który marzy o zarabianiu pieniędzy i bogactwie.

Jednak życie dość szybko zweryfikowało jego plany, a sam Kamil nie ma dość ambicji i wytrwałości, żeby po pracy na etacie rozwijać się dodatkowo budując trudny ale uczciwy biznes MLM. Szuka okazji pozwalającej zarobić szybko i bez pracy.

Nasz bohater przegląda co noc Facebooka i inne social media. Zazdrości swoim bogatszym kolegom nowych samochodów, wycieczek do tropikalnych krajów oraz pięknych kobiet.

Pewnego dnia skontaktował się z nim człowiek, który właśnie takie idealne wręcz życie prowadzi i prezentuje je na Facebooku.

Na jego profilu można było zauważyć, że wciąż podróżuje i świetnie się bawi swoim życiem. Pomiędzy bohaterami wywiązała się rozmowa, z której wynikło, że nasz nieznajomy zgromadził swój majątek dzięki rewolucyjnemu sposobowi inwestowania środków. Oczywiście nie wspomina Kamilowi, że jest to piramida finansowa.

Tak się złożyło, że polubił Kamila na tyle, aby zaproponować mu dołączenie do tego elitarnego projektu/biznesu/organizacji/klubu/inwestycji/MLM – żaden werbujący na Facebooku specjalista nie używa zwrotu piramida finansowa. Często używają natomiast nazwy MLM ponieważ wiedzą, że laik nie widzi różnicy między uczciwym systemem MLM i piramidą finansową będącą oszustwem.

Na sam początek koszt wejścia miał wynosić jedynie 100 zł, a pod koniec miesiąca Kamil miał otrzymać 150 zł. Dość niska suma wejścia sprawiła, że bez zbędnego zastanowienia młodzieniec wpłacił środki w określony sposób. Stwierdził, że 100 zł to nie fortuna, a jednak jest jakaś szansa na to, że to naprawdę działa.

Czy Kamil stał się bogaty?

Miesiąc szybko minął, a Kamil otrzymał 150 zł, podekscytowany zaczął obliczenia. Kolejnym razem wpłacił 500 zł. Dodatkowo był tak dumny ze swojego sukcesu, że wprowadził do piramidy finansowej 3 przyjaciół z pracy. Minął kolejny miesiąc, a Kamil otrzymał 750 zł, wszystkim jego kolegom piramida finansowa również wypłaciła pieniądze.

Chciwość w tym momencie wzięła górę, Kamil chciał jak najszybciej pomnażać swój kapitał.

Dlatego zdecydował się wpłacić wszystkie swoje oszczędności. 7 000 zł, bo tyle udało mu się przez kilka lat pracy uzbierać. Środki miały zamienić się w ponad 10 tysięcy złotych.

Jakie było jego zaskoczenie, gdy po kolejnym miesiącu pieniądze nie wpłynęły na konto, a piramida finansowa podszywająca się pod MLM zniknęła. Nie było kontaktu z bogatym przyjacielem poznanym na Facebooku. W konsekwencji Kamil stracił nie tylko pieniądze, ale również przyjaciół, którzy za jego namową postanowili również wpłacić oszczędności życia.

Ponieważ występował system poleceń Kamil i jego 3 oszukanych znajomych w odruchu frustracji piszą teraz gdzie tylko się da w internecie, że w uczestnicząc MLM stracili pieniądze.

Ten uproszczony i przejaskrawiony przykład idealnie obrazuje, jak wiele można stracić na chciwości i wchodzeniu w piramidy finansowe udające MLM, które są promowane na Facebooku i innych social mediach.

Czy każda piramida finansowa wygląda tak samo?

Nie, model ten wciąż jest rozwijany. Działalność tego typu jest nielegalna. Każda piramida finansowa podszywa się pod MLM, próbując ukryć swój prawdziwy charakter. Na rynku możemy spotkać wiele wariantów piramid. Wymusza to na potencjalnie zainteresowanych osobach dodatkową ostrożność i lekką nieufność.

Jak rozpoznać czy MLM to piramida finansowa?

Piramida finansowa to struktura wzorowana na MLM i często z nim mylona. Najskuteczniejszą metodą na rozpoznanie uczciwej działalności marketingu wielopoziomowego jest zapoznanie się z produktem. Jeżeli rzeczywiście jest on skuteczny, a klienci wykazują duże zainteresowanie, oznacza to, że firma finansuje działania (w tym opłacenie struktur) z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży. Przeczytaj wpis powiązany: jak wybrać firmę MLM?

Twórca tego portalu. Posiada dziesięcioletnie doświadczenie w budowaniu i szkoleniu zespołów sprzedażowych. Osiągnął znakomite wyniki w kilku firmach marketingu sieciowego. Stworzył organizacje konsumenckie liczące kilka tysięcy osób, które po dziś dzień generują pokaźny obrót handlowy.

Post a Comment