Top
mlm opinie

Jakie opinie o MLM mają specjaliści? Czy marketing sieciowy to ściema?

Zanim przejdę do meritum, chciałbym poruszyć temat wizerunku branży. Niestety opinie o MLM zazwyczaj są negatywne. Dzieje się tak ponieważ zaangażowane w tę działalność osoby nie postępuje według przytoczonych w tym wpisie wskazówek. Zamiast tego próbują działać po swojemu i nie zawsze jest to działanie etyczne. Takie postępowanie psuje wizerunek marketingu sieciowego i utrudnia pracę osobom profesjonalnym i uczciwym.

O komentarz poprosiłem specjalistów. Na temat sukcesu w marketingu wielopoziomowym wiedzą wiele, ponieważ stał się on ich osobistym udziałem. Te znamienite postacie, osiągnęły czołowe pozycje w planach marketingowych swoich firm. Stoją za nimi umiejętności praktyczne i wieloletnie doświadczenie. Warto przeczytać co mają do powiedzenia i na tej podstawie wyrobić sobie własną opinię o MLM.

Chcesz zacząć działać w MLM? – poprowadzimy Cię krok po kroku
 • dostaniesz wsparcie najlepszych liderów w branży
 • otrzymasz plan działania zapewniający profity

Jak to jest, że jedni ludzie osiągają gigantyczny sukces, a inni nie są w stanie wykonać nawet pierwszego kroku? Otóż, pierwsza grupa osób działa według uniwersalnych wytycznych, które nie są znane osobom z grupy drugiej. Wytyczne te, umożliwiają zrobienie dobrego wyniku. W tym wpisie dokładnie je Wam przybliżę.

Negatywne opinie o MLM wynikają z niezrozumienia

Co to jest MLM? Na czym polega i jakie korzyści ze sobą niesie model dystrybucji zwany marketingiem wielopoziomowym? Dla lepszego zobrazowania posłużę się dwoma prostymi przykładami. Wyobraź sobie, że trzeba zbudować Stadion Narodowy. Do tego celu wydelegowano cały niezbędny sprzęt i tylko jedną osobę. Jak dużo czasu zajmie jednej osobie realizacja tak olbrzymiego przedsięwzięcia?

Tym razem wyobraź sobie, że do budowy Stadionu Narodowego wydelegowano cały niezbędny sprzęt i tysiąc osób. Różnica w wydajności jest porażająca. Podany przykład doskonale obrazuje zasadę dźwigni w postaci współpracy wielu osób.

Teraz z innej beczki. Zastanów się jak duży zysk generowałaby Biedronka, gdyby posiadała tylko jeden sklep? Ten zysk byłby niewielki, prawda? Biedronka generuje miliardowe obroty ponieważ posiada sieć sklepów.

Firmy takie jak: McDonald, BP, Zara, odniosły ogromny sukces komercyjny, ponieważ wykorzystują potęgę sieci.

Marketing wielopoziomowy pozwala połączyć opisane powyżej mechanizmy. Każdy węzeł w Twojej sieci stosuje zasadę dźwigni w postaci współpracy wielu osób. Wspomnę tutaj o jednej jeszcze rzeczy, której wiele osób zdaje się nie rozumie, a która wpływa na opinie o MLM. Mianowicie, w marketingu sieciowym największe pieniądze pochodzą z obrotu struktury, a nie ze sprzedaży których dokonujemy osobiście.

Pozytywne opinie o MLM są pochodną wizerunku poszczególnych firm

Wybór odpowiedniej firmy to decyzja na lata, dlatego trzeba ją przemyśleć. Produkty MLM muszą prezentować najwyższą jakość i być dopuszczone do obrotu w Polsce. Plan marketingowy powinien pozwalać na czerpanie korzyści z obrotu całej struktury. Do tego jak największy procent zysków powinien być przeznaczany na wynagrodzenia dla partnerów.

 • Przyjrzyj się systemowi szkoleń i pracy. Czy pozwala na szybką duplikację?
 • Czy są narzędzia pozwalające budować MLM przez internet?
 • Jeśli firma jest zagraniczna sprawdź, czy ma przedstawicielstwo w Polsce.
 • Kto stoi na czele firmy MLM?
 • Czy te osoby mają doświadczenie w zarządzaniu przedsiębiorstwem z branży MLM?
 • Jaka jest ich reputacja?
 • Jakie są cele i kierunek rozwoju firmy na najbliższe lata?

Warto współpracować z firmą, która działa już jakiś czas, ale najszybszą fazę rozwoju ma jeszcze przed sobą. Na fali trendu wzrostowego łatwiej Ci będzie zbudować własną organizację. Nie oznacza to, że sukcesu nie można osiągnąć w firmie która jest w fazie stabilizacji. Można, ale będzie to trudniejsze. Nie istnieje firma idealna. Ważne by wizja, produkty i system pracy były spójne z Tobą.

Szukasz dobrej firmy MLM? – zobacz z kim współpracujemy
 • wiarygodna marka z ugruntowaną pozycją na rynku
 • topowe produkty i najlepiej płacący plany wynagrodzeń

Komentarz: Piotr Gotwicki

Zaplanowanie działań wbrew powszechnej opinii nie do końca ma związek z zaplanowaniem konkretnych działań w biznesie. Bez względu na to czy to jest biznes MLM, czy jakikolwiek inna firma jest to nic innego jak ułożenie kompleksowego planu pracy zawierającego działania biznesowe jak i pracę na sobą. W znakomity sposób przedstawia to Steve Covey na modelu drzewa rozwoju.

Działania oparte o know how, narzędzia, system, zachowanie, techniki to są istotne rzeczy, ale bardzo często w planowaniu zapominamy o naszym punkcie wyjścia, czyli kim jesteśmy. To kim jesteśmy najczęściej determinuje jakie mamy wyniki w życiu, czy jesteśmy ludźmi sukcesu czy raczej nie układa nam się.

Siatka Diltsa to doskonały model odzwierciedlający gdzie należy szukać podstaw naszego sukcesu. To najczęściej my sami jesteśmy największą życiową przeszkodą. Kiedy już spojrzymy głęboko w lustro, a w przypadku modelu Diltsa pod lustro wody, odnajdziemy tam i rozpoznamy elementy nad którymi musimy popracować.

Najpierw powinniśmy zastanowić się na mentorem, czyli kimś kto może nas czegoś nauczyć. Niestety nie trening czyni mistrza a mistrzowski trening czyni mistrza więc nasz mentor powinien być mistrzem w dyscyplinie, którą chcemy się zająć. Potem trzeba uzbroić się w cierpliwość i zostać dzięciołem, to może przenośnia, ale dobrze obrazująca pracę w MLM.

Dzięcioł jednym dzióbnięciem nic nie zrobi, ale dzióbiąc pokona każde drzewo.

Tak jest również w marketingu sieciowym, trzeba zaplanować i dać sobie sobie czas, według Erika Worre idealna jest zasada 1,3,5,7. Po roku bądź rentowny, po trzech latach zwolnij swojego szefa, po pięciu latach zacznij się bogacić, a po siedmiu dołącz do najlepszych na świecie. Oczywiście cały misterny plan może wypalić u boku mistrza z którego bierzemy przykład, lub działając na własną rękę. Jednak ta droga jest tylko dla najtwardszych zawodników.

Prawdziwi liderzy i oszuści sprzedający pakiety startowe – to oni kreują opinie o MLM

Jeśli spotkasz profesjonalistę, zaangażowanego w rozwój swojego biznesu Twoja opinia o MLM będzie pozytywna. Jeśli spotkasz oszusta wciskającego toksyczne pakiety startowe będzie dokładnie odwrotnie.

Współpraca z dobrym liderem ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w początkowej fazie działalności. Jak go rozpoznać? Jesteś w błędzie jeśli myślisz, że jest to osoba która będzie wykonywać za Ciebie pracę. Zadaniem lidera jest wskazanie kierunku i nauczenie umiejętności niezbędnych w marketingu wielopoziomowym.

Dobry lider ma wypracowany system działania. Wie co należy robić z nowo zrekrutowanym człowiekiem i co najważniejsze, robi to. Doskonale wie dokąd zmierza. To odróżnia go od większości amatorów wypełniających sale szkoleniowe.

Co zrobić jeśli osoba, która Cię bezpośrednio wprowadziła nie jest dobrym liderem lub przestała pracować? W górnej linii sponsorowania z całą pewnością znajdzie się ktoś kto aktywnie działa i nadaje ton grupie. Takiego osobnika namierzysz bez trudu.

Skontaktuj się z tym człowiekiem, ale tylko wtedy jeśli poważnie myślisz o karierze w marketingu sieciowym. W przeciwnym razie nie marnuj jego i swojego czasu. Powiedz mu, że jesteś gotowy do działania. Dobry lider szuka takich właśnie ludzi. Z całą pewnością Ci pomoże, a wasza współpraca zaowocuje dobrymi rezultatami.

Potrzebujesz stałych zysków? – sprawdź na czym zarabiamy
 • tylko przetestowane rozwiązania
 • pełne wsparcie i pomoc od nas

Współpracuj

Mądrze jest uczyć się na błędach innych. Lider ma dużo większe doświadczenie od Ciebie. Popełnił całą masę błędów i przeszedł drogę, która jest przed Tobą. Słuchanie jego rad może zaoszczędzić Ci wiele niepotrzebnej pracy. Jego opinie o MLM wynikają z doświadczeń, a nie z tego co przeczytał w internecie.

Lider ma opracowany gotowy system, który przynosi efekty. Wystarczy się go nauczyć, a następnie wdrożyć w życie. Możesz też działać po swojemu, tylko czy ma sens wymyślanie koła na nowo?

Kto z kim przestaje, takim się staje.

To powiedzenie z bajki Jana Brzechwy znakomicie odzwierciedla największą korzyść wynikającą ze ścisłej współpracy z liderem. Przebywając w czyimś towarzystwie siłą rzeczy przejmujemy cechy i sposób zachowania tej osoby. To jest wręcz zaraźliwe. Korzystaj z tego mechanizmu.

W tradycyjnej firmie przełożony nie zawsze promuje swoich podwładnych, ponieważ obawia się, że któryś z nich mógłby zając jego miejsce. W multi level marketingu ta zależność funkcjonuje w odwrotną stronę. Pomagając Ci odnieść sukces lider działa również we własnym interesie. Jedziecie na tym samym wózku, więc jego intencje są szczere. Możesz być pewien, że nie chce Cię wpuścić w maliny.

Komentarz: Renata Zarzycka

Człowiek uczy się całe życie. Już od pierwszych miesięcy życia od chwili poczęcia, będąc w łonie matki, po kres swojej egzystencji. Kiedy dawno temu chodziłam do przedszkola, mój ojciec w pamiętniku napisał mi szczególny wpis: „Ucz się Reniu ucz, znajdziesz złoty klucz, bo kto uczy się i umie, ten nie zginie nigdy w tłumie”.

Przyznam, że dziś nie pamiętam innych wpisów ani z tego, ani z innych pamiętników, lecz wpis mojego taty, jest mi szczególnie bliski i wciąż towarzyszy mi w mojej głowie.

Czym jest umiejętność uczenia się? Uczyć się to tworzyć wizje, obrazy, skojarzenia i mapy myśli, a myśli to kreowanie rzeczywistości. Jeśli są mądre – tworzą wielkie rzeczy. Te zaś tworzą się w naszym wnętrzu, dzięki temu, co w środku, a nie na zewnątrz. Uczenie się i jego efekty, można porównać do skorupki jajka, która pęka z powodu wewnętrznej siły, pozwalając wydostać się na zewnątrz cudowi życia.

Jeśli pragniesz mieć wpływ na własne życie i mądrze kreować rzeczywistość wokół siebie, naucz się panować nad emocjami i co jakiś czas bądź obserwatorem. Naucz się komunikować tak, aby budować pomosty porozumienia zamiast je niszczyć.

Słowa muszę, poświęcę się, nie potrafię, nie wiem i problem, zamień na postanawiam, wybieram, nauczę się, poszukuję rozwiązań, to zadanie do realizacji.

Po drodze okaż wdzięczność wszystkim swoim nauczycielom życia za naukę i zdecyduj, że nigdy nie przestaniesz się uczyć, bo wiedza to potęgi klucz, który otwiera drzwi do kolejnych komnat naszego życia, wzbogacając nas tym samym w wyjątkowe doświadczenia, niezbędne w realizacji marzeń w drodze do celu.

Umiejętność profesjonalnej sprzedaży wpływa na opinie o MLM

Najważniejszym działem w każdej firmie jest dział sprzedaży. Jeśli ten dział nie generuje wystarczająco dużych obrotów to firma bankrutuje. Nie pomoże wtedy rewelacyjnie pracująca księgowości, HR, logistyka, czy IT. Jeśli w kasie jest pusto biznes trzeba zwijać.

Skuteczna sprzedaż jest równie ważna jeśli poszukujesz pracy. Rozmowa kwalifikacyjna to nic innego jak test umiejętności sprzedażowych kandydata. Gdyby decydowały kwalifikacje zawarte w CV byłaby ona zbędna. W MLM jest dokładnie tak samo. O sukcesie decyduje perfekcyjne opanowanie sprzedaży, czyli umiejętności interpersonalnych.

Nawiązywanie kontaktu, kreowanie relacji, budowanie marki osobistej, słuchanie i przemawianie, wywieranie wpływu, negocjacje, delegowanie zadań, rozwiązywanie konfliktów. To właśnie jest sprzedaż.

Sprzedaż to zaszczepienie w umyśle drugiego człowieka koncepcji zwanej MLM i przekonanie go do zmiany sposobu w jaki dotychczas myślał. To roztoczenie wizji, w którą zechce on uwierzyć i przyjąć za swoją.

Niektóre opinie o MLM mówią, że nic nie potrzeba sprzedawać. To nieprawda. Profesjonalna sprzedaż nie tylko produktów, ale zwłaszcza idei biznesowej jest kluczem do sukcesu. Wiedzą o tym najlepsi, dlatego są w tej dyscyplinie mistrzami. Przeczytaj wpis: jak sprzedawać?

Nachalna, nieumiejętna i nieetyczna sprzedaż psuje opinie o MLM

Podczas prezentacji oferty Twój rozmówca dopuszcza możliwość, że kupi od Ciebie produkt lub ideę biznesową. Dopuszcza taką możliwość ponieważ w przeciwnym razie nie zgadzałby się na spotkanie, prawda? Czego on potrzebuje żeby kupić? Wartość którą oferujesz musi przewyższyć cenę jaką ma zapłacić.

Twoim zadaniem jest przedstawienie mu tej wartości poprzez dokładanie korzyści jakie ON odniesie. Twojego rozmówcy zupełnie nie interesuje jakie korzyści odniosłeś Ty, ktoś z twoich klientów, czy któryś z liderów. Nie interesują go również opinie o MLM. Opowiadanie o tym jest bezskutecznym strzępieniem języka.

Twojego rozmówcę Interesuje tylko jedno: co ON będzie z tego miał i jak to wpłynie na JEGO życie.

Ludzie nie chcą słuchać o cudownym składzie produktów, wynikach badań czy rangach w planie marketingowym. Chcą słuchać tylko o rozwiązaniu ich problemów i możliwościach z jakich sami mogą skorzystać. Dlatego zamiast zanudzania danymi technicznymi stosuj język korzyści.

Komentarz: Dominik Skoczek

Wytrwałość to podstawa każdego Sukcesu, w szczególności jeśli mówimy o biznesie Multi Level Marketingu. Budowa struktur wymaga cierpliwości i wytrwałości. Na własnym przykładzie przekonałem się, że pierwsze sukcesy przychodzą dopiero po 1 roku codziennej i aktywnej pracy. Tak po prostu działa system MLM.

Wytrwałość można wzmocnić! Dam Ci dobrą radę, nie wyważaj otwartych drzwi, znajdź w swojej firmie ludzi, którzy odnieśli sukces. Zapytaj jakie były ich początki, jak pracowali, gdzie się szkolili. Potem naśladuj ich krok po kroku aż osiągniesz sukces.

Plan B nie istnieje. Postaw na rozwój osobisty!

Wielu początkujących współpracowników jest nieświadomych swojej niekompetencji i zapomina o tym, że marketing sieciowy to bezustanny rozwój i ciągła nauka. Nawet najbardziej zmotywowany współpracownik może się zniechęcić po ciągnących się nieustannie porażkach.

Wyobraź sobie sytuację w której przez 3 lata codziennie starasz się sprzedawać swoim klientom produkty, które oferujesz. Jednak Twoja efektywność jest bardzo słaba, od 3 lat nie udało Ci się sprzedać ani jednej sztuki. Do tego słyszysz Ciągle docinki, ze strony rodziny czy znajomych „Ile już zarobiłeś w tym biznesie? ” „A nie było innej pracy ?”, itp.

Nieudane spotkania sprzedażowe czy rekrutacyjne odbierają nam motywację i osłabiają naszą wytrwałość! Zatem jeśli już wiesz, że istotnym elementem we wzmacnianiu wytrwałości jest odpowiednia wiedza, to skup się na rozwoju osobistym. Zacznij od profesjonalnej wiedzy na temat sprzedaży produktów/usług oferowanych przez Twoją firmę.

Jestem przekonany, że po nabyciu odpowiedniej wiedzy Twoja sprzedaż wrośnie! Dzięki skutecznej sprzedaży, upewnisz się, że zmierzasz w odpowiednim kierunku, a Twoja motywacja i wytrwałość wzmocni się! To samo tyczy się budowania zespołu. Pamiętaj sukces to świadomy wybór, a opinie o MLM w większości przypadków różnią się od rzeczywistości.

Chcesz poprawić opinie o MLM? Dawaj dobry przykład

Nie wymagaj od innych tego czego sam nie robisz. Czy traktowałbyś poważnie osobę, która od Ciebie wymaga punktualności, a sama notorycznie się spóźnia? Analogicznie, jeśli sam nie używasz produktów firmy, czy inni będą ich używać? Jak myślisz?

Zapraszasz na spotkanie informacyjne lub szkolenie, a sam się nie pojawiasz. Czy to jest profesjonalne i wpłynie pozytywnie na opinie o MLM i o Tobie? Czy chciałbyś współpracować z człowiekiem, który w ten sposób postępuje? Jakie wzorce przekazujesz swoim ludziom jeśli bezustannie narzekasz i marudzisz? Sądzisz, że w takiej sytuacji oni będą tryskać optymizmem?

Łatwiej jest współpracować z innymi jeśli sami zachowujemy się jak należy. Jest to podejście słuszne nie tylko z etycznego, ale zwłaszcza z pragmatycznego punktu widzenia. Zachowanie na odpowiednim poziomie przyniesie Ci same korzyści.

Marketing sieciowy opiera się na duplikacji. Wszystko co robisz dobrze obserwują, a potem duplikują ludzie w twojej organizacji.

Wszystko co robisz źle również. To przekleństwo i błogosławieństwo zarazem. Negatywne opinie o MLM powstają między innymi w wyniku duplikacji zachowań nieprofesjonalnych. Zwróć uwagę, że wspólnym mianownikiem wypowiedzi wszystkich ekspertów jest rozwój osobisty i doskonalenie umiejętności. Tylko nieustanne przekraczanie ograniczeń pozwala wygrywać.

Rutynowe wykonywanie tego co znane i bezpieczne, jeszcze nikogo nie doprowadziło do sukcesu. Nie tylko w marketingu wielopoziomowym, ale w żadnej innej dziedzinie. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu Twoje, być może negatywne opinie o MLM ulegną zmianie.

Najczęściej zadawane pytania

Które opinie o MLM są wiarygodne?

MLM ma kilka istotnych wad, ukrytych na pierwszy rzut oka. Wiarygodną opinię na ten temat mogą mieć osoby, które znają branżę od podszewki oraz przepracowały na tym polu wiele lat. Artykuły anonimowych teoretyków z internetu są niewiele warte.

Dlaczego MLM nie cieszy się dobrą reputacją?

Jest to spowodowane nie profesjonalną postawą ludzi zaangażowanych w ten biznes oraz nie etycznym postępowaniem samych firm. W MLM istnieją też organizacje w pełni uczciwe i transparentne, o nich jednak mówi się niewiele. Zobacz wpis powiązany: jak wybrać firmę MLM?

Czy przed rozpoczęciem działalności warto brać pod uwagę zdanie innych?

Jeśli jest to osoba z sukcesami na polu zarabiania pieniędzy warto wziąć pod uwagę jej zdanie. Opinia anonimowego osobnika z internetu nie powinna być brana pod uwagę ponieważ jest niczym nie poparta. Ostateczną decyzję i tak trzeba podjąć samodzielnie.

Twórca tego portalu. Posiada dziesięcioletnie doświadczenie w budowaniu i szkoleniu zespołów sprzedażowych. Osiągnął znakomite wyniki w kilku firmach marketingu sieciowego. Stworzył organizacje konsumenckie liczące kilka tysięcy osób, które po dziś dzień generują pokaźny obrót handlowy.

Comments

 • Look_Up_To_Life

  Bardzo przydatne wskazówki 🙂

  • Dziękuję. Myślę, że można je z powodzeniem zastosować nie tylko w MLM

  • Gracja

   Bardzo przydatny materiał jak dla mnie kiedy zaczynam prace w MLM i jeszcze nie wiem czy to potrafię ale napewno Wiem ze chce się tego nauczyć od najlepszych!☺Gratuluje wiedzy i doświadczenia! !

  • Dziękuję:) Życzę szybkiego rozwoju struktury

 • Extravegance

  Dzięki za pomocne wskazówki!

 • Bookendorfina Izabela Pycio

  Świetne przedstawienie tematu, wskazówki do natychmiastowego wykorzystania. 🙂

 • Spełniona Optymistka

  Super porady 🙂

 • Zielona Karuzela

  Świetny tekst i bardzo dobre porady! 🙂

  • Ciesze się, że tekst się podobał:) Nawet (jak przypuszczam) osobie z poza branży.

 • Oszczednicka

  Twój wpis zmienił mi całkowicie spojrzenie na MLM! Byłam do tego rodzaju sprzedaży bardzo uprzedzona… widać moje osądy opierałam na działalności niewłaściwych firm… 🙂

  • Może nie tyle firm, co ludzi. W marketingu sieciowym nie ma żadnej selekcji. Dlatego często zajmują się nim osoby bez kwalifikacji i kompetencji.

   Gdyby każdy mógł otworzyć gabinet stomatologiczny, ofiary „profesjonalnego” leczenia byłyby chodzącą antyreklamą dla wszystkich stomatologów.

   Takich właśnie mlmowych dentystów amatorów są tysiące. Ich szkodliwe działania rzutują na całą branżę psując jej wizerunek.

 • Hakerka Miłości

  Ciekawe spojrzenie, choć mimo wszystko to nie dla mnie 🙂

  • Nie każdy musi zajmować się MLM. Jest wiele innych równie ciekawych sposobów na życie. Grunt to wybrać to co jest z nami spójne i przynosi satysfakcję:)

 • Poligon Domowy - Kaśka

  ah, gdybym wiedziała to wszystko wczesniej… ale lepiej późno niż wcale. dziękuję za tak dużą porcję wiedzy!

 • Dorota Para

  zajmowałam się kiedyś MLM-em, ale to nie dla mnie, ale wierzę w to, że przy odpowiedniej pracy idzie osiągnąć sukces 🙂

  • Przy odpowiedniej pracy i postępowaniu sukces jest prawdopodobny. Podobnie jak ugotowanie zupy pomidorowej jest prawdopodobne jeśli będziemy postępować zgodnie z przepisem:) Jeśli nie mamy talentu zupa może być niesłona i bladego koloru, ale każdy rozpozna że to pomidorówka. Grunt to działanie zgodne z planem:)

  • Mr.D

   Malo trafne jezeli trzymasz sie przepisu jak mozesz przesolic albo dodac za malo przecieru?. Sadze ze tak samo jest z mlm wszystko sie mozna nauczyc, osoby mowiace o talencie probuja zwalac swoj brak zacietosci na mityczny talent.

 • Zorganizowani

  Właśnie dzięki temu wpisowi dowiedziałam się, co to jest MLM 🙂 Dziękuję :):) I chociaż to zupełnie nie moja bajka, to myślę, że niektóre porady można też zastosować w innych dziedzinach życia. Np. to podążanie za liderem i wzorowanie się na nim. Jeśli chcemy osiągnąć sukces, coś w sobie zmienić lub po prostu stać się lepszymi ludźmi, taki wzór i przewodnik może być bardzo potrzebny.
  Kinga

 • Marzena Oglęcka

  Świetnie przedstawiona idea MLM, Cenne przykłady. Dzięki 🙂

 • Jacek Wrzesinski

  Witaj, podajesz 10 wyidealizowanych punktów,jakich pełno na różnego rodzaju blogach i poradnikach różnej maści autorów.Brawo za odwagę,dzisiaj naprawdę trudno jest pisać o Marketingu Sieciowym a tym bardziej Prawdę.Stąd często na blogach powtarzają się jak mantra punkty ,o których tutaj (skądinąd) wspomniałeś.Na przestrzeni ostatnich kilku lat MLM znowu zmienił swoje oblicze a to za sprawą chociażby internetu(mam na myśli tylko rynek Polski),niekończącego się napływu nowych zagranicznych firm i wielu polskich nieudanych często Start-upów ,itd.Zmierzam już do konkluzji mojej wypowiedzi.Dzisiaj ,żeby osiągać tzw.sukcesy w MLM,nie wystarczy już wiedza spuentowana w tych kilku punktach ,lecz wiedza,o której wielu liderów głośno nie mówi.Dlaczego? To już poddaję pod Twoją wnikliwą analizę i ocenę…Wspaniałego wekeendu.Pozdrawiam -PS Pracuję w Marketingu Sieciowym od 2002r,obecnie zajmuję wysoki Rang w Planie Marketingowym firmy,z którą współpracuję.Nie jestem heyterem 🙂

  • Dzięki Jacku za obszerny komentarz.

   Dużo ważniejsze od przytoczonych w artykule punktów jest aktywne działanie. Jeśli tego zabraknie nie pomogą najlepsze szkolenia i najmądrzejsze książki. Praca sama się nie wykona.

   Niemniej jednak pewne prawidła zawsze będą obowiązywać. Postępowanie zgodne z nimi niejednego doprowadziło do bardzo dobrych wyników w marketingu sieciowym i zapewne w przyszłości niejednego do takowych doprowadzi.

   Najbardziej w Twojej wypowiedzi zaintrygował mnie fragment o wiedzy, jak to ująłeś: ” o której wielu liderów głośno nie mówi”. Napisz coś więcej na ten temat.
   Jaka to wiedza i dlaczego miałaby być ukrywana?

 • michnikuremek

  Są trzy etapy „pracy” w MLM:

  Etap 1. Słyszysz: „genialny biznes, pracujesz tylko 2 godziny dziennie, jesteś wolny, nie masz przełożonych, nie musisz mieć żadnego kapitału” itp.

  Etap 2. Odbyłeś już szkolenia (płatne), zakupiłeś starter, produkty, materiały promocyjne, motywacyjne i szkoleniowe. Tylko, że jakoś nie zarabiasz…. Idziesz z tym problemem do swojego sponsora. Ale teraz już słyszysz: „to jest normalny biznes, rezultaty zależą tylko od tego jak i ile pracujesz”. O tym, że miał to być biznes genialny w którym pracuje się 2 godziny dziennie sponsor już zapomniał…. Wypomina ci natomiast, że myślisz negatywnie, jesteś za mało zaangażowany i powinieneś jechać na następne szkolenie gdzie się dowiesz jak robią to ci, którzy odnieśli sukces…..

  Etap 3. Zaczynasz podliczać koszty i stwierdzasz, że jesteś na permanentnym minusie (a nawet masz długi) czyli wydajesz ciągle na szkolenia, materiały szkoleniowe, ale w ogóle nie zarabiasz. Oświadczasz sponsorowi, że rezygnujesz z tego interesu i słyszysz: „to tylko i wyłącznie twoja wina, biznes jest genialny, tylko ty myślisz negatywnie i sam nie chcesz odnieść sukcesu” itp……

  Może być jeszcze etap czwarty: po kilku latach sprawdzasz co porabiają inni ludzie, którzy wraz tobą mieli odnieść sukces…. Okazuje się, że WSZYSCY oni nie chcieli odnieść sukcesu i zajmują się już czymś zupełnie innym, a o tamtej sprawie chcą zapomnieć…..

  • Napisałeś:
   „genialny biznes, pracujesz tylko 2 godziny dziennie, jesteś wolny, nie masz przełożonych, nie musisz mieć żadnego kapitału”

   Jeśli człowiek uwierzy w tego rodzaju bajkę to do kogo powinien mieć pretensje? – do całego wstrętnego świata oczywiście 🙂 Bo przecież to wina świata, że ktoś jest naiwny jak dziecko.

   Naiwni ludzie wierzą w gruszki na wierzbie, a gdy rzeczywistość okazuje się inna wylewają żale w internetach krzycząc „ogołocili mnie”.

   Jeśli czujesz, że osoba przedstawiająca Ci propozycję współpracy w MLM
   czy gdziekolwiek indziej plecie bzdury nie współpracuj z nią.

   Jest jeszcze druga strona medalu. Otóż 90% ludzi zapisujących się do MLM nie potrafi umówić i wykonać 10 prezentacji biznesu. Myślą, że zrobi się samo, albo sponsor pomoże – od tego przecież jest prawda?

   Gdy okazuje się, że jednak samo się nie zrobi, a sponsor nie będzie wykonywał za delikwenta pracy – nagle MLM jest be.

   Zrób 360 prezentacji stolikowych w pół roku. Wtedy zapracujesz sobie na prawo do oceny wyniku finansowego i całego systemu.

   Płatne szkolenia – tak zwany biznes w biznesie – to prawdziwa granda. Genialne narzędzie do strzyżenia owiec. Tego rodzaju działania przyczyniają się do negatywnego wizerunku MLM.

   Polecam nie korzystać, a wiedzę zdobywać z darmowych źródeł których w obecnych czasach nie brakuje.

  • Squeeze Polska

   „Jeśli człowiek uwierzy w tego rodzaju bajkę to do kogo powinien mieć pretensje?” – Problem w tym, że wszyscy naokoło opowiadają bajki i manipulują innymi. Przykład z tego bloga – Revshare. Jak bardzo trzeba sobie „przestawić umysł”, żeby uwierzyć we własną bajeczkę, że te programy są budowane z intencją dania ludziom czegoś wartościowego? Daj 50$, żeby po pół roku dostać 55$ (niekoniecznie), obejrzyj 5 reklam dziennie poświęcając na to minutę. To brzmi jak najwspanialszy produkt od czasu wynalezienia silnika i żarówki? Nie, to brzmi jak robienie forsy na naiwnych i tym dokładnie jest. Kto tego jasno i wyraźnie nie dostrzega, co więcej, próbuje to opisywać w neutralny sposób, ten czasem powinien spojrzeć w lustro i poważnie ze sobą porozmawiać. Tak, można się w to bawić, wejść w odpowiednim momencie, wyjść w odpowiednim i być na plusie, ale na miłość boską, nie wolno o tym pisać jak o czymś normalnym, bo to jest chore tak samo jak opowiadanie bajek po to, żeby kogoś przyciągnąć do danej sprawy, a potem wytknięcie mu w twarz, że jest głupi, bo uwierzył. Budowanie świata na tej zasadzie i dawanie ludziom takich „wartości” skończy się tym, że wszyscy będą robili z wszystkich idiotów sami wierząc w bzdury, będą liderami i orędownikami kłamstwa z wprawdzie pełnymi portfelami, ale pustymi czaszkami. Po owocach ich poznacie, a nie po marketingowej gadce. Jaki świat po sobie pozostawisz, w takim się odrodzisz.

  • Napisałeś długi komentarz, ale nie ma w nim za grosz sensu. Pod koniec wrzuciłeś kilka mądrości, co niestety w żaden sposób nie wpłynęło na całość wypowiedzi.

   Trudno odnieść się do tak chaotycznie sformułowanych myśli. Tym bardziej, że piszesz o revshare pod artykułem o MLM.

   Mylisz MLM i revshare. Te dwa tematy rządzą się innymi prawami mimo iż w obu jest system rekomendacji.

   W obu systemach również występują ludzie opowiadający bzdury i tacy którzy w te bzdury wierzą.

   W innych dziedzinach życia ta korelacja również występuje i zawsze występować będzie.

   Zaliczając mnie ochoczo do grona bajkopisarzy nie raczyłeś chyba zapoznać się z treścią bloga.

   Mylisz MLM z innymi metodami zarabiania. W MLM ryzyka nie ma. Jeśli natomiast piszę na blogu o działalności ryzykiem obarczonej jest na ten temat stosowna wzmianka.

   W zakładce „ryzyko” w menu strony jest wyraźnie napisane o wysokim ryzyku jakie jest z daną działalnością związane. Jest również informacja aby przed podjęciem działań w tym kierunku skonsultować się z doradcą podatkowym lub księgowym.

   Powiedz w którym momencie koloryzuję bądź piszę nieprawdę, po to by jak to ująłeś „przyciągnąć kogoś do danej sprawy”?

   Czy ostrzeżenie o ryzyku i porada aby zasięgnąć opinii doradcy podatkowego jest wprowadzaniem kogoś w błąd lub opowiadaniem bajek?

 • Stanislawa

  Dzięki serdeczne,że dzielisz sie swoja fantastyczna wiedzą! Czy organizujesz tez szkolenia w temecie MLM?

Post a Comment