Przeanalizujmy jak biznes MLM prezentuje się w porównaniu z zatrudnieniem etatowym i firmą w tradycyjnym wydaniu. Tekst jest pozbawiony zabarwienia emocjonalnego. Skupiłem się na tym co istotne z pragmatycznego punktu widzenia.
W Polsce marketing sieciowy nie jest rozwiązaniem popularnym. Nie cieszy się również powszechną estymą. Tematem wpisu nie jest rozważanie dlaczego tak jest, tylko ocena tego systemu pod kątem potencjału zarobków. Klarowny obraz uzyskamy po zestawieniu marketingu sieciowego z etatem i tradycyjną firmą.
Jak biznes MLM prezentuje się w porównaniu z etatem i tradycyjną firmą?
Poniżej przygotowałem zestawienie w formie czytelnej tabeli. Dzięki temu łatwo porównasz biznes MLM z etatem i firmą w tradycyjnym modelu. W kolumnie po lewej stronie umieściłem dwanaście czynników oceny. Sumę korzyści wyróżniłem kolorem szarym.
Wartości liczbowe obliczyłem według klucza: 1 korzystny czynnik = 1 punkt. Punktację w formie liczb dodałem, aby bardziej obrazowo przedstawić porównanie.
Biznes MLM nie jest rozwiązaniem idealnym i ma pewne wady. W Polsce ta forma przedsiębiorczości nie cieszy się uznaniem. Jednak ilość zalet na tle etatu oraz tradycyjnej działalności jest wyraźnie widoczna. Poniżej szczegółowe rozwinięcie każdego z czynników.
Początkowa inwestycja, ryzyko finansowe i konieczność reinwestycji
Rozpoczynając pracę etatową nie musimy wykładać ani grosza z naszego kapitału. Biznes MLM oferuje podobną możliwość. Pakiet startowy najczęściej kosztuje kilkaset złotych. Rzecz ma się zgoła odmiennie jeśli chcemy ruszyć z firmą w tradycyjnym modelu. Tu niezbędne są pieniądze własne lub pożyczone z banku.
Nawet w przypadku otwarcia niewielkiego sklepu spożywczego, czy zakładu fryzjerskiego potrzebujemy kapitału w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku poważniejszej działalności kwoty te mogą być znacznie wyższe. Co jeśli nam się nie powiedzie?
- wiarygodna marka z ugruntowaną pozycją na rynku
- topowe produkty i najlepiej płacący plany wynagrodzeń
Jeśli chcemy zacząć w MLM nie ryzykujemy własnych pieniędzy. Podobnie jest w przypadku pracy na etacie. Poza czasem i energią nie stracimy zupełnie nic. W przypadku tradycyjnej firmy przedsiębiorca nierzadko odpowiada całym swoim majątkiem. Może go stracić, a nawet popaść w duże zadłużenie.
Jeśli chcemy, aby nasza tradycyjna firma się rozwijała musimy reinwestować zyski. Czyli zatrudnić więcej pracowników, wynająć większe biuro, kupić nowe narzędzia lub poszerzyć asortyment. Zawsze jest na co wydać pieniądze. Biznes mlm również wymaga reinwestycji, ale w znacznie mniejszym i praktycznie nieodczuwalnym nakładzie. W przypadku zatrudnienia na etacie nie ma potrzeby reinwestycji.
Problemy urzędowe, koszty stałe i wysokość podatków
Prowadzący tradycyjną działalność przedsiębiorca boryka się z masą problemów. Koncesje, pozwolenia, papierkowa robota, niejednoznaczna interpretacja przepisów podatkowych, zła wola urzędników, kontrahenci nie płacący w terminie. Biznes mlm to zazwyczaj jedna łatwa do rozliczenia faktura i prowizja płacona zawsze na czas. W przypadku etatu jeszcze łatwiejsza sprawa. Pit roczny.
Pracownik etatowy nie ponosi kosztów stałych związanych ze swoją działalnością. Prowadzący biznes mlm ma dwa stałe wydatki: ZUS i księgowość. W przypadku tradycyjnej firmy tego rodzaju opłat jest cała masa. Wynajem biura, pensje pracowników, raty kredytów i leasingów.
Najgorsze jest to, że w przypadku utracenia płynności finansowej przedsiębiorca nie ma możliwości natychmiastowego zastopowania wydatków. W większości przypadków jest związany długofalowymi umowami obligującymi go do regularnego uiszczania opłat.
W tym przypadku najbardziej niekorzystne jest położenie pracownika etatowego. Podatek jest mu zabierany zanim jeszcze zobaczy swoją wypłatę.
- Zatrudnienie na etacie funkcjonuje według schematu: zarabiam – płacę podatki – wydaje
- Biznes tradycyjny i MLM funkcjonują według schematu: zarabiam – wydaje – płacę podatki
- dostaniesz wsparcie najlepszych liderów w branży
- otrzymasz plan działania zapewniający profity
Poziom zarobków oraz czas i miejsce pracy
Pensje pracownika etatowego ogranicza umowa, którą podpisał. Nawet jeśli będzie pracował ciężej lub dłużej i tak zarobi tyle samo. Oprócz tego jest rozliczany tylko za własną pracę. Zarówno biznes mlm jak i tradycyjna działalność gospodarcza dają możliwość zwielokrotnienia zarobków przez zastosowanie dźwigni w postaci współpracy wielu ludzi. Dlatego właśnie te dwie dziedziny charakteryzują się nieograniczonym poziomem zarobków.
Tutaj znów najgorzej wypada zatrudnienie na etacie. Ustalone przez kogoś, często niewygodne godziny pracy. System zmianowy, niepłatne nadgodziny, brak możliwości odpowiedniego dopasowania. Największą elastyczność czasu pracy zapewnia biznes mlm. Sam decydujesz jak długo i w jakie dni będziesz pracował.
Miejsce pracy pracownika etatowego zazwyczaj określa jego szef. Tradycyjny przedsiębiorca sam wybiera adres pod którym mieści się jego firma. Może również wybrać najlepsze stanowisko pracy lub najbardziej korzystnie usytuowany pokój biurowy. W biznesie mlm podobnie. Pełna elastyczność.
- Przeczytaj wpis powiązany: Czy MLM to piramida finansowa?
Wybór współpracowników, możliwość dziedziczenia i finansowa wolność
Biznes mlm w uprzywilejowanej sytuacji. Pełna dowolność w wyborze współpracowników. Można „testować” wiele osób i współpracować tylko z najlepszymi. W tradycyjnej firmie niby podobnie, ale w niektórych przypadkach trudno rozstać się z zatrudnionym pracownikiem. Na etacie nie ma żadnego wyboru, ponieważ to szef wybiera ludzi z którymi mamy współpracować.
Dziedziczenie, to wbrew pozorom istotny element. Projekt który budowaliśmy wiele lat i który kosztował dużo wysiłku, powinien jak najdłużej przynosić korzyści naszym bliskim. Prowadząc biznes mlm lub tradycyjną firmę można przekazać dorobek. Miejsca pracy nikt nie odziedziczy.
Aby zarabiać, pracownik etatowy bezustannie musi wykonywać pracę. Zmienia swój czas na pieniądze, dlatego nigdy nie osiągnie finansowej wolności. Biznes w postaci tradycyjnej firmy i marketing sieciowy dają możliwość czerpania korzyści z raz zbudowanego systemu.
Analogicznie, dzięki zbudowanemu systemowi wodociągów, nie musimy osobiście nosić wody ze studni. Odkręcamy kurek i woda leci. Biznes mlm i tradycyjna firma dają możliwość zbudowania systemu dostarczającego pieniądze. Jest to równoznaczne z osiągnięciem finansowej wolności.
Największy przyrost dochodów zapewnia biznes MLM i własna firma
Na wykresie przedstawiłem cechy najbardziej charakterystyczne dla danego sposobu zarabiania. Rozpiętość czasowa to 40 miesięcy. W przypadku tradycyjnej działalności przyjąłem założenie, że jest to firma mieszcząca się w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Zbudowana i kierowana przez jedną osobę oraz zatrudniająca nie więcej niż 50 pracowników.
- tylko przetestowane rozwiązania
- pełne wsparcie i pomoc od nas
Jeśli chodzi o biznes mlm założyłem, że wielkość struktury oscyluje w okolicach pięciu tysięcy klientów i partnerów, a osoba która ją zbudowała jest w połowie planu marketingowego. Rozpatrując zatrudnienie na etacie przyjąłem, że jest to praca umysłowa na stanowisku kierowniczym w korporacji. Stała umowa o pracę z nieprowizyjnym wynagrodzeniem na poziomie 300% średniej krajowej.
Przyjąłem jeszcze jedno, wspólne dla wszystkich form i zarazem najważniejsze założenie. Mianowicie, czas aktywnej pracy to 250 godzin w miesiącu.
- Praca na etacie – charakteryzuje się brakiem przyrostu dochodów. Wynagrodzenie jest stałe i przewidywalne. Już na początku miesiąca wiesz jaka będzie wypłata.
- Tradycyjna firma – niesie ze sobą możliwość przyzwoitego zarobku już na samym starcie. Wystarczy jeden dobry klient i zarobisz kilka tysięcy złotych. Występują tutaj duże wahania wynagrodzenia. Bywają miesiące bardzo dobre, ale i bardzo słabe finansowo. Dzieje się tak zwłaszcza w pierwszych kilku latach działalności.
- Biznes mlm – to zajęcie długo falowe. Bardziej maraton niż sprint. Początki są trudne, a efekty finansowe mało widoczne. Jeśli pracujemy systematycznie przyrost dochodów jest zauważalny i stabilny. Potęga tego systemu objawia się w pełni dopiero, gdy struktura liczy kilka tysięcy osób.
Biznes MLM ma największy potencjał
Porównanie biznesu MLM z pracą na etacie i tradycyjną firmą bez omówienia wniosków z niego płynących byłoby z mojej strony dużym zaniedbaniem. Dlatego właśnie pokuszę się o podsumowujący komentarz. Poniżej zawarłem ocenę potencjału kryjącego się za każdą z trzech odmiennych form zarabiania.
- Jak duża jest finansowa nagroda w stosunku do ryzyka? – odpowiedź na to pytanie to wyznacznik potencjału drzemiącego w danym przedsięwzięciu.
- W jak dużym stopniu realizowany projekt może zmienić Twoje życie? – to pytanie jest równie ważne, jeśli nie ważniejsze.
Praca na etacie
Zatrudnienie etatowe jest najmniej ryzykowną formą działalności zarobkowej. Nie wymaga własnego wkładu finansowego. Dużym plusem jest brak problemów urzędowych. Po przepracowaniu ośmiu godzin o nic nie trzeba się martwić. Do korzyści można zaliczyć brak kosztów stałych. W trzecim kwartale 2015 roku średnia pensja w Polsce wynosiła 4082 zł brutto, czyli około 2850zł netto. Dodam, że 70% zatrudnionych zarabia mniej.
Zestawienie tej kwoty z ceną mieszkania lub średniej klasy samochodu doskonale ukazuje jak niski jest finansowy potencjał zatrudnienia etatowego. Czy można myśleć o rozwoju jeśli zarabia się mało i nie ma możliwości powiększenia wypłaty?
Oprócz tego czas nie działa na naszą korzyść. Po pięciu latach przepracowanych na danym stanowisku obowiązków nam nie ubywa, a pieniędzy nie przybywa. Nie czerpiemy żadnych korzyści z działań wykonanych w przeszłości. To spory minus.
Kolejnym czynnikiem obniżającym potencjał etatowego zatrudnienia jest brak jasno określonych kryteriów awansu. Osoby wnoszące największą wartość w rozwój firmy są często pomijane. Awansują zaś Ci, którzy posiadają najlepsze koneksje. Jeśli nasz wkład pracy przyczyni się do odniesienia przez firmę sukcesu, wszystkie zaszczyty z tego tytułu wynikające przypadną właścicielowi lub naszemu przełożonemu.
Praca na etacie nie zapewnia narzędzi niezbędnych do zmiany statusu finansowego. Zaś jedyna nagroda na jaką możemy liczyć to ograniczona pensja lub podwyżka. Jesteś w nielicznej grupie szczęśliwców jeśli twoja praca jest równocześnie twoim wymarzonym zajęciem i uwielbiasz ją. W takiej sytuacji niczego nie zmieniaj i po prostu ciesz się życiem.
Tradycyjna firma
Założenie własnej firmy wiąże się z koniecznością zainwestowania kapitału. Tak jest w znacznej większości przypadków. Dość często trzeba posiłkować się kredytem. Dochodzi też wiele kosztów stałych oraz problemów z aparatem urzędniczo – skarbowym.
Prowadzenie biznesu wymaga ciągłych reinwestycji. W zamian otrzymujemy pełną kontrolę. Sami decydujemy o kierunku rozwoju firmy. Oprócz tego w przypadku odniesienia sukcesu jesteśmy głównym beneficjentem profitów. Spijamy całą śmietankę.
Nieograniczona możliwość zarobków jest jednym z największych atutów prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wraz z rozwojem firmy, nasza finansowa sytuacja poprawia się zauważalnie. Jako właściciel firmy możemy czerpać korzyści z pracy wszystkich zatrudnianych pracowników oraz systemu jaki stworzyliśmy. To bardzo duży plus.
Prowadzenie tradycyjnej firmy stwarza duże możliwości rozwoju finansowego. Wielkość nagrody jest nieograniczona. Niestety potencjalne korzyści obarczone są dużym ryzykiem.
Biznes MLM (marketing sieciowy)
Zdecydowanie najtrudniejszym elementem jest początkowa faza tego rodzaju aktywności zawodowej. Charakteryzuje ją powolny rozwój struktur i gratyfikacja odroczona w czasie. Biznes mlm możesz rozpocząć w każdej chwili. Nie potrzebujesz kapitału, ani kredytu. W wielu przypadkach nie ma konieczności zakładania działalności gospodarczej.
Nie musisz się martwić, czy wystarczy pieniędzy na stałe opłaty, albo czy kontrahent zapłaci w terminie. Nie musisz też rozwiązywać całego szeregu najróżniejszych problemów. Twoje zadanie polega na umawianiu spotkań biznesowych, sprzedaży bezpośredniej i zarządzaniu zespołem.
Ściśle określona ścieżka awansu gwarantuje, że to najbardziej pracowici otrzymają największą nagrodę. Staż pracy, wykształcenie czy układy mają niewielkie znaczenie. Wysokość zarobków jest nieograniczona. Oprócz tego cały czas otrzymujesz korzyści z wcześniej wykonanej pracy.
Możesz zastosować dźwignię w postaci działania wielu osób. Rozwój struktury zaowocuje znacznym przyrostem Twoich dochodów. Obszar działania nie musi ograniczać się do rynku Polskiego. Zespoły, które wiedzą jak sprzedawać skutecznie za granicą, mogą działać międzynarodowo. Zobacz jak budować MLM przez internet.
Biznes mlm zapewnia nieograniczoną wielkość nagrody, przy minimalnym ryzyku związanym z rozpoczęciem i prowadzeniem działalności.
Najkorzystniej wypada biznes MLM
Podejmując decyzję o wyborze drogi zawodowej, weź pod uwagę przede wszystkim swoje indywidualne predyspozycje oraz cele finansowe. To jest najważniejsze. Ten plebiscyt wygrywa biznes mlm. Z całą pewnością nie jest to system idealny, ale ilość jego zalet zdecydowanie przewyższa ilość wad.
Marketing wielopoziomowy można porównać do lokomotywy. Powoli i opornie się rozpędza, ale jak już nabierze szybkości jest nie do zatrzymania. W Polsce branża network marketingu wchodzi w fazę profesjonalnego rozwoju. Przyjęty z za oceanu i dość nienaturalny dla naszej mentalności styl prowadzenia tego rodzaju działalności odchodzi do lamusa.
Posiada zalety biznesu tradycyjnego jednocześnie jest pozbawiony jego wad. Zobacz wpis powiązany: jak wybrać firmę MLM?
Tak, ale wymaga to sporo zaangażowania. Każdy moment jest znakomity, aby odrobinę zaryzykować i poznać to co nieznane. Kto wie, może ta decyzja okaże się strzałem w dziesiątkę? W każdej z zaprezentowanych dziedzin możesz osiągnąć osobisty i zawodowy sukces. Jednak każda rządzi się odmiennymi prawami i wymaga nauki innych umiejętności.
Tak, jest wiele przypadków potwierdzających, że jest to możliwe. Skuteczne zbudowania biznesu MLM od zera wymaga oczywiście dużo zaangażowania i nauki.
Karolina
Bardzo ciekawy artykuł na temat MLM. Daję sporo do myślenia. Warto przeczytać.
Grzegorz Szymański
Bardzo się cieszę, że tekst się podoba:)
Marzena O
Konkretnie i ciekawie 🙂
Grzegorz Szymański
Dzięki:) Moim zamiarem było przeprowadzenie rzetelnej i obszernej analizy.
Marcin Gurtowski
Biznes MLM nie jest idealny, jej po prostu lepszy. Własnie na ten temat ostatnio nagrałem i opublikowałem na swoim blogu podcast 🙂
Marketing sieciowy jest najlepiej płatną możliwością zarabiania pod warunkiem 100% zaangażowania i ciężkiej, konsekwentnej pracy. Za to jest najgorzej płata możliwość jeśli po prostu się w tym jest, bo za odsiadkę nie płacą…
Pozdrawiam 🙂
Grzegorz Szymański
Marcin masz 100% racji.
Maciek
Maksymalnie ciekawy tekst.
Grzegorz Szymański
Fajnie, że tak myślisz, dzięki:)
Maciej
Niesamowity artykul , pracuje w MLM od kilku miesiecy i w 100 % zgadzam sie z Pana slowami
Grzegorz Szymański
Dzięki, sukcesów życzę:)
Maria
Bardzo dobry przekaz.Ta analiza to świetne narzędzie do przekazania osobom;Niewiernym Tomkom;którzy nie mają o tym pojęcia,a dyskutują i dołują innych.Świetnie.
Grzegorz Szymański
Osoby negatywnie nastawione zawsze się znajdą. Trudno się z nimi
rozmawia ponieważ nie dopuszczają do siebie racjonalnych argumentów.
justa
zagadnienia biznesowe są dla mnie bardzo ciężkie do zrozumienia /podobnie, jak spalony!/, ale ten tekst jest napisany tak przejrzyście, że widzę dla siebie nadzieję 🙂
Grzegorz Szymański
Dzięki, nie każdy musi zajmować się prowadzeniem własnej firmy. Inne sposoby na życie są równie ciekawe.
Mariusz
Artykuł byłby bardzo dobry, gdyby nie był nastawiony na promowanie mlm. Jeden z błędów w analizie to taki, że przy 12 czynnikach oceny godziny pracy na etacie mogą być elastyczne i nie muszą być unormowane w konkretnych ramach. Ponadto chyba nie znam takiej osoby u której nie wzrosła pensja w czasie pracy etatowej (awansy). A dlaczego nie jest nic powiedziane o tym ile z tych osób robiących marketing sieciowy może się spokojnie z tej pracy utrzymać? Nic tu nie ma o tym, że na mlm zarabiają tylko osoby na wyższych „szczeblach”. Osobiście uważam, że jeżeli przeciętny Kowalski pracując tak samo mocno w mlm jak i na etacie osiągnie podobny wynik. Można stwierdzić, że hejtuje ten sposób zarabiania pieniędzy. Tak, robię to. Tak samo jak ten artykuł hejtuje pracę na etat oraz własną działalność..
Grzegorz Szymański
Jeśli postawię tezę, że do celu można dotrzeć szybciej samolotem niż rowerem, czy będzie to hejt podróżowania rowerem?
Z resztą, w artykule kilkukrotnie napisałem, że w każdej z wymienionych dziedzin można osiągnąć sukces. Gdzie tu hejt?:)
W MLM zarabiają osoby, których struktura wypracowuje największy obrót
handlowy, a nie te z jak to ująłeś: wyższych szczebli. W planie
kompensacyjnym każdej firmy funkcjonuje, nazwijmy to „odcinka dochodów”.
Mechanizm ten jest najbardziej widoczny w planach opartych na różnicy
procentowej. Rysując na kartce wyjaśniłbym to w minutę. Na klawiaturze
rysować się nie da, dlatego pozwól że nie będę rozwijał tematu.
Większość osób robiących marketing sieciowy nie może się z niego utrzymać
ponieważ nie poświęca temu zajęciu wymaganej ilości czasu. W artykule
jest to wyraźnie napisane/250 godzin/. Czy mógłbym się utrzymać z pracy
na etacie gdybym pracował 10 godzin w miesiącu? Czy mógłbym się utrzymać
z tradycyjnej działalności gdybym poświęcał jej 10 godzin w miesiącu?
Nie wiem jakie masz doświadczenie zawodowe. Wiem natomiast, że zalety MLM doceni osoba od kliku lat prowadząca tradycyjną działalność lub
pracująca na etacie.
Mariusz
Różnice procentowe działają tylko w przypadku, gdy mamy więcej niż jedną strukturę, w innym przypadku wypracowanie większego obrotu, niż ma go osoba pod nami w naszej głównej strukturze, jest według mnie niemożliwe, bądź nieopłacalne. Nie każdy jest sam wstanie zbudować drugą „nogę”, wręcz znam sporo ludzi, którym to nie wyszło. Trzeba się wykazać dużymi umiejętnościami komunikacji, które nie każdy posiada. Ponadto 250 godzin w miesiącu, jest to praca 7 razy w tygodniu po 8 godzin, podczas, gdy według Pana oceny czas pracy w mlm jest dowolny, więc jednak trzeba się trzymać pewnych ram czasowych aby coś osiągnąć. Co prawda przy wyższych poziomach efektywności tak ciężka praca nie jest konieczna, ponieważ osoby w naszej strukturze będą działać dalej więc tak na prawdę w pewnym sensie pracują oni na swoich promotorów. Co więcej poziom efektywności może nam spaść z wielu przyczyn, zależy to od firmy inaczej jest w L*****s a inaczej w L** **e. Na koniec prosiłbym o wyjaśnienie pojęcia wolności finansowej, ponieważ według mnie jest ona tam nie potrzebna
Grzegorz Szymański
Jeśli chodzi o różnice procentową to jest dokładnie odwrotnie niż napisałeś:) Im większa różnica między mną, a daną osobą w strukturze, tym więcej pieniędzy dla mnie.
Działa to również w drugą stronę. Jeśli osoba w mojej strukturze jest na tym samym progu procentowym co ja, wtedy bezpośrednio nic nie otrzymuję z jej obrotu handlowego. Dlatego waśnie w MLM zarabiają osoby najbardziej pracowite, a nie te które weszły na początku.
Jest istotna różnica między dowolnym czasem pracy, a zerowym czasem pracy. Dowolność czasu pracy polega na tym, że sam wyznaczam sobie dni i godziny, a nie na tym że nie pracuje w ogóle, lub pracuję mało
„Bez pracy nie ma kołaczy”
W żadnej dziedzinie nie da się osiągnąć dobrego wyniku nie poświęcając czasu i zaangażowania. W marketingu sieciowym jest tak samo.
Piszesz: „wolność finansowa jest tam nie potrzebna”. Według mnie to najważniejszy punkt w zestawieniu. Dlatego też umieściłem go na końcu.
Mieszkam w Warszawie. Nagle zamarzyła mi się wyprowadzka na wieś. Siadam do komputera wyszukuję odpowiedni domek i kupuję go. Po tygodniu mieszkam na wsi.
Po obejrzeniu w telewizji materiału o Brazylii nabrałem ochoty, aby się tam wybrać. Dzwonię na lotnisko, zamawiam bilety. Następnego dnia leżę na Copacabanie i popijam drinka.
Mój syn jest zapalonym piłkarzem i ma bardzo ważny mecz. Zaprosił mnie, abym oglądał i kibicował. Niestety tego dnia nie mogę się zwolnic z pracy.
Moja córka zachorowała na złośliwy nowotwór oka. Leczenie za granicą kosztuje 1,5 mlm zł. Robię przelew, a córka następnego dnia jest już w szpitalu.
Pytasz o wyjaśnienie terminu: wolność finansowa. Dla każdego z Nas to pojęcie oznacza coś innego. Można je zobrazować następującym równaniem:
Czas + Pieniądze = Finansowa wolność
Podane przykłady oddają co to oznacza w praktyce.
Mariusz
mówiąc „nieopłacalne” miałem na myśli, że aby osiągnąć większy poziom mając tylko jedną strukturę pod sobą musielibyśmy dokładać do biznesu a stworzenie i utrzymanie drugiej i kolejnych jest nie dla każdego osiągalne. Niestety dyskusja trochę nie ma sensu, ciężko jest zrozumieć się przez internet. Na koniec dodam, że nie należy z góry stwierdzać, który biznes jest dobry, a który nie. Zdania są podzielone i w przypadku mlm punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Grzegorz Szymański
Stworzenie jak piszesz, drugiej struktury jest nie dla każdego osiągalne? W jaki sposób zatem stworzył tę pierwszą?:)
Czym się różni stworzenie jednej struktury od drugiej? Wybacz, ale to co piszesz jest zupełnie nie spójne.
To zestawienie zrobiłem właśnie po to, aby z góry nie stwierdzać. Porównanie w formie tabelki pokazuje mocne i słabe strony danej działalności. Widać je jak na dłoni. Mogłem dopisać szereg argumentów, nazwijmy to emocjonalnych, na korzyść mlm. Nie zrobiłem tego, aby analiza była merytoryczna i przydatna dla czytelnika. Przyjąłem także założenie, że na każdą z działalności trzeba poświęcić tyle samo czasu.
Czytelnik po przeczytaniu podejmie decyzje, które z wymienionych czynników są dla niego najważniejsze i na tej podstawie dokona wyboru najlepszego dla siebie.
To co dobre dla mnie niekoniecznie będzie dobre dla Ciebie i odwrotnie. Nie każdy przecież musi robić to samo.
Mr.D
„Działa to również w drugą stronę. Jeśli osoba w mojej strukturze jest na tym samym progu procentowym co ja, wtedy bezpośrednio nic nie otrzymuję z jej obrotu handlowego. Dlatego waśnie w MLM zarabiają osoby najbardziej pracowite, a nie te które weszły na początku.
” czegoś nie rozumiem, co w takim razie z dochodem pasywnym?
Grzegorz Szymański
Dotyczy to planu wynagrodzeń opartego na różnicy procentowej. Nie ma możliwości aby tę samą prowizję wypłacić dwa razy – zawsze dostaje ją osoba najbardziej pracowita. Jeśli w mojej strukturze jest osoba, która wytworzy obrót pozwalający na zrównanie się progów procentowych to ta osoba właśnie zgarnia nagrodę. Ja nie dostaję z tego nic mimo iż jestem wyżej.
W planach binarnych zarabia się tylko z obrotu tak zwanej słabszej grupy. Zasada odrobinę inna, ale wprowadzona z tego samego powodu.
Większość osób myśli, że w biznesie MLM pieniądze biorą się z niczego. Tak nie jest. Istnieje ograniczona pula przeznaczona na prowizje. Największą jej część zgarniają osoby, które powodują największy obrót, a nie te które zapisały się wcześniej.
Dochód pasywny oczywiście istnieje. W każdym planie są bonusy z obrotu całej grupy, ale największą część tortu zawsze otrzymują osoby najaktywniejsze.
Grzegorz Szymański
Postanowiłem zainstalować na blogu system komentarzy Disqus. Niestety podczas importu poznikały miniaturki zdjęć. Za co wszystkich komentujących serdecznie przepraszam. Teraz już wszystko funkcjonuje jak należy. Zapraszam do komentowania.
Agnieszka
Profesjonalne podejście do tematu, dziękuję za ciekawą lekturę.
Grzegorz Szymański
Cała przyjemność po mojej stronie.
Pau lina
Witam, bardzo ciekawie opisane i chętnie będę tu wracać. Jedyna styczność jaką miałam z MLM to było oriflame, czy mógłbyś wzbogacić moją wiedzę o jakieś inne firmy ? Pozdrawiam
Grzegorz Szymański
Dzięki:) Listę firm MLM publikuje Network Magazyn.
Angrywaldeuszek
Brzmi ciekawie, choć bardzo przypomina historię sprzedaży polislokat tj kupujesz dla siebie a potem wciskasz innym
Grzegorz Szymański
W systemie MLM można sprzedawać każdy właściwie produkt. Może to być woda mineralna, może być mydło, mogą być też polisolokaty.
Nie ma tu hurtowni i detalicznych sklepów. Marża którą dostają tradycyjni pośrednicy (hurtownik i detaliczny sklep) jest dzielona według zasad planu marketingowego i wypłacana osobom generującym obrót handlowy.