Top
mlm praca

Czy praca w MLM ma sens? Sprawdź 25 zalet marketingu sieciowego

Czy praca w MLM jest jak każda inna? Pewnie nieraz słyszałeś ten skrót, ale czy wiesz co właściwie się za nim kryje? W marketingu sieciowym drzemie całkiem sporo zalet, niewidocznych na pierwszy rzut oka. W tym wpisie przybliżę Ci niektóre z nich.

Praca w MLM niewiele ma wspólnego z zatrudnieniem etatowym. Wynagrodzenie bowiem, jest uzależnione od rezultatu, a nie od ilości „przepracowanych” godzin, zajmowanego stanowiska, wykształcenia czy znajomości. Jest to największa zaleta tego modelu zarabiania.

Wspomniana zaleta ma też drugą stronę. W marketingu sieciowym widać jak na dłoni kto w istocie pracował, a kto tylko udawał, że coś robi. Pokazuje to obrót handlowy wygenerowany na koniec każdego miesiąca. Ten fakt odstrasza ludzi leniwych i „ślizgaczy”. Dlatego tak trudno znaleźć osoby chętne do podjęcia pracy w MLM.

Chcesz zacząć działać w MLM? – poprowadzimy Cię krok po kroku
 • dostaniesz wsparcie najlepszych liderów w branży
 • otrzymasz plan działania zapewniający profity

Podobnie jest w przypadku innych zawodów opartych o sprzedaż i charakteryzujących się wynagrodzeniem prowizyjnym. Ludzie unikają takich stanowisk jak ognia, bo trudno tu ukryć niekompetencję lub lenistwo.

Praca w MLM ma zalety natury ekonomicznej

 • Brak ryzyka finansowego – masz możliwość rozpoczęcia biznesu bez konieczności brania kredytu, czy inwestowania własnego kapitału. Dodatkowo nie ponosisz żadnych kosztów stałych, które są prawdziwą zmorą początkujących przedsiębiorców.
 • Stabilne źródło dochodów – aktywna praca w MLM pozwoli zbudować stabilne źródło dochodów i zarabiać bardzo dobre pieniądze. Dochód pasywny w marketingu sieciowym jest jak najbardziej możliwy. Wymaga to czasu i zaangażowania, ale nie znam działalności w której osiągnięcie sukcesu nie wymagającej tych dwóch elementów.
 • Dostęp do darmowych szkoleń – najlepsze firmy MLM oferują swoim współpracownikom profesjonalny system szkoleń. Są to przeważnie szkolenia dotyczące rozwoju osobistego lub poprawiające umiejętność sprzedaży.
 • Dodatkowy dochód – pracę w MLM możesz traktować jako zajęcie dodatkowe, generujące równoległy dochód. Nie musisz angażować się w stu procentach. Możesz tylko dorobić sobie do pensji.
 • Podróżowanie po świecie i inne bonusy – jeśli osiągasz dobre wyniki, oprócz wypłaty w standardowej formie, możesz liczyć na dodatkowe gratyfikacje. Najczęściej są to wycieczki do egzotycznych krajów. Wiele firm oferuje też program samochodowy, czyli pokrycie kosztu Twoich rat leasingowych.
 • Dziedziczenie dochodów – dochody, które wypracowuje zbudowana przez Ciebie struktura możesz w każdej chwili przepisać na inną osobę. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku organizacji przynoszących bardzo duże zarobki. Masz pewność, że owoce Twojej pracy pozostaną w rodzinie.
 • Znika obawa przed zwolnieniem z pracy – jeśli posiadasz dodatkowe źródło dochodów nie musisz się obawiać redukcji zatrudnienia. Nawet gdyby tak się stało jesteś zabezpieczony finansowo. Rozsądnie jest zbudować drugą studnie, na wypadek gdyby pierwsza wyschła. Praca w MLM daje taką możliwość.
Szukasz dobrej firmy MLM? – zobacz z kim współpracujemy
 • wiarygodna marka z ugruntowaną pozycją na rynku
 • topowe produkty i najlepiej płacący plany wynagrodzeń

Praca w MLM ma zalety natury psychologicznej

 • Wzrost pewności siebie – aktywne budowanie własnej sieci sprzedaży wyrabia tak zwaną „grubą skórę”. Praca w MLM zwiększa odporność na destrukcyjną krytykę, stres i opinie innych. Jednocześnie rośnie poziom asertywności i pewności siebie.
 • Rozwój umiejętności przywódczych – nastawienie na współpracę, poprawne rozpoznawanie intencji, skuteczna komunikacja, budowanie zdrowych relacji, myślenie strategiczne, rozumienie potrzeb. Te i wiele innych umiejętności przywódczych rozwiniesz zaczynając pracę w MLM.
 • Poprawa samooceny – pierwsze sprzedaże, rozwój struktury, zmiana sposobu myślenia. Te czynniki wpływają pozytywnie na poziom Twojej samooceny. Owoce Twojej pracy sprawiają, że widzisz siebie w lepszym świetle. Przekłada się to również na życie poza zawodowe.
 • Poprawa wizerunku – kiedy znajomi zobaczą Twoje osiągnięcia, będą Cię traktować dużo lepiej. Niektórzy dopiero wtedy zechcą podjąć pracę w MLM i sami przyjdą, mimo że wcześniej odmówili. Po prostu sukces otwiera wiele drzwi.
 • Możliwość nauki od lepszych od siebie – w każdej dobrej firmie marketingu sieciowego znajdziesz co najmniej kilku wysokiej klasy liderów. Możesz ich obserwować i uczyć się tego co i jak robią. Niekiedy masz też okazję pracować bezpośrednio z którymś z nich.

Praca w MLM zapewnia wolność

 • Praca z dowolnymi ludźmi – funkcjonując w marketingu sieciowym masz możliwość swobodnej selekcji kandydatów z którymi będziesz współpracował. Sam możesz skompletować swój zespół. Jest to bardzo komfortowa sytuacja.
 • Praca w dowolny czasie – pracujesz w dowolnie wybranym czasie. Nie musisz się przed nikim tłumaczyć, ani nikogo prosić o urlop, bo właśnie wypadło Ci coś ważnego. Sam układasz swój plan dnia. Wymaga to dyscypliny, ale na dłuższą metę jest bardzo przyjemne.
 • Praca w dowolny miejscu – w MLM istnieje cały szereg firm o zasięgu globalnym. Oznacza to, że swoją strukturę sprzedaży możesz rozwijać w dowolnie wybranym mieście oraz dowolnie wybranym kraju na świecie. Mam na myśli oczywiście świat, nazwijmy to cywilizowany.
 • Więcej czasu – kiedy Twoja struktura odpowiednio się rozwinie ilość obowiązków się zmniejszy. Wtedy będziesz mógł cieszyć się większą ilością wolnego czasu. Zupełne zaprzestanie pracy w MLM jest możliwe przy bardzo dużej liczbie aktywnych partnerów.
 • Zyskanie niezależności – stały dochód w przyzwoitej wysokości zapewnia niezależność, o której być może marzysz bardziej niż o pieniądzach. Decyzje możesz podejmować w sposób niezależny gdy nie musisz się martwić co będzie jak pojawi się niezaplanowany wydatek.
 • Uczestnictwo w ciekawych eventach i wydarzeniach – spotkania z ludźmi myślącymi w sposób podobny do Twojego są źródłem pozytywnej energii. Dzięki temu możesz podładować baterie i złapać wiatr w żagle. Praca w MLM to znakomita okazja do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń.
 • Możliwość poznania ciekawych osób – praca w MLM polega na poznawaniu nowych osób. Te znajomości procentują nie tylko w marketingu sieciowym. W razie potrzeby, czy konkretnego problemu znasz wiele osób, które mogą Ci pomóc.
Potrzebujesz stałych zysków? – sprawdź na czym zarabiamy
 • tylko przetestowane rozwiązania
 • pełne wsparcie i pomoc od nas

Praca w MLM zapewnia dodatkowe korzyści

 • Budowanie marki osobistej – jeśli publikowane przez Ciebie treści są wartościowe i pomagają wielu ludziom jest duża szansa, że Twoje nazwisko stanie się marką mocno rozpoznawalna w branży. Za sprawą internetu, budowanie marki osobistej jest dużo bardziej efektywne i skuteczne.
 • Potencjał tkwiący w marketingu sieciowym – potencjał, czyli stosunek nagrody do ryzyka jest dla Ciebie bardzo korzystny. Ryzykujesz mało możesz wygrać dużo. W przypadku porażki będziesz w miejscu z którego startowałeś, dodatkowo bogatszy o doświadczenia. Jeśli praca w MLM zaowocuje sukcesem Twoje życie odmieni się diametralnie.
 • Brak problemów urzędowych – tradycyjny przedsiębiorca na każdym kroku spotyka się z powszechnie panującą w naszym kraju biurokracją i utrudnieniami ze strony urzędników. Do tego dochodzą nie płacący w terminie kontrahenci. W marketingu sieciowym wymienione problemy nie istnieją.
 • Zastosowanie dźwigni – łatwiej zbudować Stadion Narodowy samemu, czy w tysiąc osób? Odpowiedź jest oczywista. Zastosowanie dźwigni w postaci pracy wielu osób pozwala zwiększyć efektywność i skrócić czas działania. To kwintesencja marketingu sieciowego.
 • Odpowiednia faza rozwoju branży – można przyjąć, że każda branża przechodzi trzy etapy rozwoju: wstęp, wzrost, stabilizacja. Po blisko dwudziestu pięciu latach fazy wstępnej, w której popełniono wiele błędów, branża MLM w Polsce wchodzi w fazę gwałtownego i agresywnego wzrostu. Jest to odpowiedni moment, aby rozpocząć pracę.
 • Zdrowe warunki współpracy – w świecie poza MLM zdarza się sytuacja w której szef nie pomaga lub wręcz blokuje podwładnego ponieważ obawia się, że ten mógłby zając jego posadę. W marketingu sieciowym osobie z górnej linii zawsze zależy na tym żebyś odniósł sukces, bo jest to równoznaczne z jej własnym sukcesem.

Podsumowanie

Praca w mlm nie jest dla każdego. Jeśli ktoś odmawia przedstawiając racjonalne argumenty jest to zrozumiałe. Natomiast internetowy specjalista, nie ma racjonalnych argumentów, ani żadnej lepszej perspektywy, mimo to udziela rad. Jak powiada stare porzekadło:

O radę pytaj tych, którzy sobie radzą

Jeśli chcesz zdobyć pieniądze obserwuj i naśladuj ludzi, którzy je mają. Jeśli słuchasz opinii (również internetowych) ludzi bez sukcesów prawdopodobnie skończysz tak jak oni: parówki siedem razy w tygodniu, herbata trzecie parzenie i narzekanie na cały świat.

Dla najbogatszych osób marketing sieciowy wydaje się być atrakcyjną formą działalności. Dwaj bogaci panowie zainwestowali miliony dolarów w tę branżę. W takiej sytuacji ryzyko jest odrobinę większe niż zakup pakietu startowego i podjęcie pracy w MLM.

Warren Buffett

Obecnie zajmuje trzecie miejsce na publikowanej co roku przez Forbes liście 100 najbogatszych ludzi świata. Jest właścicielem funduszu Berkshire Hathaway za pośrednictwem którego kontroluje między innymi: American Express, Coca-Cola, Gilette. Prywatnie człowiek żyjący bardzo skromnie. Zapowiedział, że po jego śmierci znaczna część majątku zostanie przekazana na cele charytatywne. Warren Buffett jest znany z tego, że inwestuje w przedsiębiorstwa, jeśli rozumie model biznesowy według którego funkcjonują. W 2002 roku przejął Pampered Chef, firmę działającą w branży MLM.

Donald Trump

Majątek zbił na budowie i sprzedaży nieruchomości. Jest właścicielem prestiżowych wieżowców, hoteli, kasyn i pól golfowych w USA i na całym świecie. Prowadził telewizyjne show The Apprentice. Obecnie walczy o nominację na kandydata z ramienia Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich. W 2009 roku Trump przejął przedsiębiorstwo network marketingowe Ideal Health. Nazwa została zmieniona na Trump Network i pod tą marką firma funkcjonowała do 2012 roku. Obecnie działa jako Bioceutica. Nowym właścicielem jest Antoine Nohra.

Przedstawiłem 25 zalet pracy w MLM. Mam nadzieję, że któraś z nich zainspiruje Cię do bliższego zapoznania się z marketingiem sieciowym.

Mała dygresja na koniec

Praca w MLM nie jest pozbawiona wad. Jednak deprecjonowanie tego systemu zarabiania przez osoby nie posiadające na swoim koncie żadnych osiągnięć jest niewiarygodne. Z pewnością nie raz na kogoś takiego trafiłeś podczas spotkań lub w internecie.

Mam na myśli osobnika, który od kilku lat pracuje dorywczo, bo dziwnym trafem praca nie może go znaleźć. Wiatr w kieszeniach, zawsze spłukany, ale za to ma inne zalety. Jest mądrzejszy od telewizora, wszystko widział, wszystko wie i na wszystkim zna się najlepiej.

Człowiek, którego największym finansowym sukcesem było zarobienie 200 złotych dniówki, opowiada o niemożliwości funkcjonowania biznesu MLM. Dyskusja z pseudo specjalistą nie ma sensu, ponieważ najbardziej nawet rzeczowe argumenty, przejdą bez echa przez pustą przestrzeń między jego uszami.

Dlaczego ludzie nie chcą pracować w MLM?

Praca w MLM zniechęca ponieważ wypłata zależy od skuteczności. W pracy na etacie, sprytny osobnik może łatwo udawać, że coś robi. Jeśli ktoś oszukuje i udaje w MLM, odbija się to na zarobkach. Rozlicznie za efekt zniechęca zdecydowanie bardziej niż nie najlepsza reputacja samej branży.

Jak znaleźć pracę w MLM?

Najlepiej znajdź osobę, która ma doświadczenie praktyczne i potrafi budować strukturę generującą duże obroty. Skontaktuj się z nią i powiedz, że chcesz rozpocząć pracę. Przeczytaj wpis powiązany: jak wybrać firmę MLM?

Czy warto korzystać z ofert osób ogłaszających się na portalach ogłoszeniowych?

Nie warto. Poszukaj kogoś wśród znajomych lub osób budujących MLM przez internet pod własnym nazwiskiem. Unikaj anonimowych specjalistów z ogłoszeń.

Twórca tego portalu. Posiada dziesięcioletnie doświadczenie w budowaniu i szkoleniu zespołów sprzedażowych. Osiągnął znakomite wyniki w kilku firmach marketingu sieciowego. Stworzył organizacje konsumenckie liczące kilka tysięcy osób, które po dziś dzień generują pokaźny obrót handlowy.

Comments

 • Leszek

  Dla kogoś kto jest pozbawiony ambicji i nie ma nawet ochoty zobaczyć na czym polega ten rodzaj biznesu wszystkie powyższe powody są bez wartości! Na przeciwległym biegunie są ludzie co są zmotywowani i wiem, że znają już te powody. Są jeddnak na tyle świadomi, że chętnie czytają każdą tego typu lekturę.
  Dzięki za przypomnienie.
  Pozdrawiam
  Leszek

  • Ludzi z którymi rozmawiamy proponując współpracę podzieliłbym na trzy grupy:

   Negatywni 10%
   Pozytywni 10%
   Chorągiewki 80%

   Jeśli trafisz na osobę nastawioną negatywnie nie ma sensu z nią rozmawiać. To strata czasu i energii. Jeden z przykładów podałem w artykule.

   Jeśli trafisz na osobę nastawioną pozytywnie jest duża szansa, że dojdziecie do porozumienia po wymianie kilku zdań.

   Jeśli trafisz na chorągiewkę musisz mieć solidne argumenty. Sprzedaż polega na dokładaniu wartości. Żeby doszło do transakcji wartość musi przewyższać cenę. Im więcej wartości otrzyma kandydat tym większa szansa, że podejmie współpracę.

   Gdy prowadzisz rozmowę rekrutacyjną, sprzedawanym produktem jest idea MLM. W artykule wymieniłem klika powodów, które można przedstawić osobie która jest niezdecydowana, po to żeby pomóc jej podjąć decyzję na tak.

  • arko

   Czyli inaczej wyprać jej mozg. Pewnie ja zaliczam sie do tych chorągiewek, najpierw gosc, ktory mnie namawial, trul mi dupsku przez 2 tygodnie, az w koncu zgodziłem sie i kupilem ten pakiet startowy, ale jesszcze w ten sam dzien powstanowilem zrezygnowac, gdy zobaczylem gowniane probki za ogromną cene(np. kolagenowe serum a+e 5ml za 60zł) miedzyczasie spytalem k/legow, czy nie chieliby sie umowic na spotkanie i zobaczyc na czym to w ogole polega, uslyszalem stanowcze nie. I doszedlem do wniosku, ze to nie ma sensu, bo ani nie mam czasu, zeby sie w to porządnie zaangażować (studia na glowia i aktualnie praca) ani nie za bardzo mam komu to sprzedawac, bo cena detaliczna jest dosc wysoka, do budowania struktury tez nie za bardzo mialbym chętnych. Zadzwonilem do tego znajomego, ktory mnie w to wciągna i mowie, ze rozmyslilem, sie uznalem, ze nie ma to sensu, szkoda czasu i pieniędzy na pakiet startowy i mowie, ze mu to zwroce, niech odda mi kase, a do firmy wysle odstąpienie od umowy, to gosciu przez 20min nawijal mi te wasze gadki, jak bardzo sie myle, zebym myslał dlugo terminowo itd, az w koncu musialem sie rozłączyc, bo mi kasa sie konczyla. To jest troche jak sekta

  • Sekta i piramida:)

   Mówiąc zupełnie poważnie, to w MLM za dużo jest niepotrzebnej pompy. Bezustanne szkolenia motywacyjne, piękne historyjki jak to emerytka z Teksasu została milionerką bo piła sok i polecała znajomym.
   Gadki w tym stylu + natrętne zachowania dystrybutorów przyczyniły się do negatywnego wizerunku MLM.

   Fakt jest jednak taki, że to jeden z lepszych systemów pozwalający zwykłym ludziom ma mentalną zmianę i zarobienie niezłych pieniędzy.

  • arko

   „Fakt jest jednak taki, że to jeden z lepszych systemów pozwalający zwykłym ludziom ma mentalną zmianę i zarobienie niezłych pieniędzy.”

   Trudno, zebys pisał inaczej, jesli w tym siedzisz i jest to w twoim interesie. ALe przynajmniej wid Z zarobieniem niezlych pieniedzy moze byc roznie, zalezy jak wielu masz znajomych do ktorych mozesz z tym pojsc. Mentalna zmiana moze i tak, chociaz to pewnie tez zalezy od tego jak ci sie bedzie powodzic. Wg. mnie wszystko w tym MLM, to bojda, zarejestrowalem sie zobaczyłem pare filmikow szoleniowych(gdzie piorą mozg, ubarwiają wszystko, a ludzie dziwnym trafem w to wierzą) jakosc produktow tez jest przesadzona, spokojne mozna kupic produkty podobnego rpzeznaczenia w lepszej jakosci , moze nawet i taniej szukajac na ceneo

  • To od mentalnej zmiany zależy jak Ci się będzie powodzić, nie odwrotnie.

   Istnieją programy typu HYIP, które są alternatywą dla MLM. Programy te są dużo łatwiejsze bo nie trzeba budować struktury. Informacje znajdziesz blogu.

   W tym przypadku musisz zainwestować własne pieniądze żeby zarabiać, a ryzyko utraty kapitału jest spore. Marketing sieciowy nie jest systemem idealnym. Posiada swoje wady, których kilka wymieniłeś powyżej.

   Jeśli znasz lepszy sposób pozwalający przeciętnemu kowalskiemu zarabiać dobre pieniądze bez wkładu własnego i ryzyka, podziel się informacją.

  • arko

   „bez wkładu własnego” zawsze jest wkład w postaci pakietu startowego. Nie wiem ile to kosztuje w innych firmach, ale w tej w ktorej ja sie zarejestrowalem – 160zł. Dziwne, ze wszyscy Marketinwcy powtarzają „bez wkładu własnego”

   Problem w tym, ze szanse są bardzo niskie aby przeciętny kowalski cokolwiek zarobil. No chyba ze ma dużą i niezbyt ogarniętą rodzine, ktorej jak cos pokazesz, ze dziala, to przeplaci z radoscią, nie wiedząc, ze podobny produkt mozna kupic taniej. Z budowaniem grupy, tez moze byc roznie, jesli masz w miare ogarniętych znajomych, to zamaist wspolpracowac wysmieja cie i jeszcze obgadają do innych znajomych

  • 160 zł to 10 paczek papierosów;)

   Porównaj ten wkład do kwoty którą trzeba zainwestować w kiosk z gazetami. Będzie to około 25.000 zł

   Porównaj do kwoty którą trzeba zainwestować w mały sklep spożywczy, około 120.000 zł

   Teraz porównaj potencjał zarobkowy. Ile możesz zarabiać jeśli biznes MLM się rozwinie? Ile możesz zarabiać z kiosku, czy mini sklepu spożywczego?

   Porównaj też ryzyko. Co się stanie jeśli w MLM Ci się nie uda? Nic. Produkty z pakietu startowego zużyjesz.

   Co się stanie jeśli sklep spożywczy nie będzie dochodowy?
   Stracisz 120.000 zł, a jeśli brałeś kredyt zostanie dług do spłacenia.

   Nawet gdyby pakiet startowy kosztował 5000 zł byłaby to cena śmieszna w porównaniu do pieniędzy niezbędnych w rozpoczęciu i prowadzeniu nawet mini biznesu w wydaniu tradycyjnym.

   Co do znajomych. Jeśli jak to napisałeś, są ogarnięci to nie wyśmieją.

   Co do obgadywania i opinii innych ludzi – na Twoją sytuację osobistą, a tym bardziej finansową nie ma to najmniejszego wpływu. Nie słyszałem aby opinią innych ludzi można było zapłacić rachunki.

  • arko

   Ok. Widze, ze ogarniasz Marketing sieciowy, więc moze bedziesz wiedział o co chodzi. A więc tak:
   4 lipca zostałem zarejestrowany w pewnej firmie MLM, ale pakiet startowy wykupiłem tydzien temu,(chyba 20lipca). Jednak zaraz po tym odwidziało mi sie cały ten marketing, doszedlem do wniosku, ze nie chce i nie mam czasu sie tym zajmowac, a produkty są w zawyzonej cenie i zadzwonilem do promotora, ktory mnie zwerbowal. Poweidzialem, ze rezygnuje, a te przez 20min wmawial mi dyrdymaly, zebym patrzyl dlugoterminowo, ze na pewno na tym zarbie itd, az musialem sie rozłączc, bo nie mam darmowych rozmow… Potem zadzwonilem na infolinie, zeby sie dowiedziec, czy w ogole mam mozliwosc rezygnacji. Powiedziano mi, że: W przypadku chęci zwrotu zestawu marketingowego do Partnera od którego go kupilem w ciągu 7 dni roboczych od dnia wpisania kodu mam możliwość przywrócenia kodu , jednak może to nastąpić tylko wtedy gdy w terminie tym otrzymają Odstąpienie od umowy No i wysłalem im to odstąpienie od umowy 6, czy 5 dnia, czyli wczoraj) a teraz mi piszą, że o „Kod zestawu Marketingowego przypisany do Pana numeru ID xxxxx został użyty w dniu 04.07.2016. I ja sie pytam jak to jest możliwe, jesli zestaw kupiłem 20lipca? I do tego czasu na stronie sklepu wyskakiwał mi komunikat, abym wpisał kod zestawu. Gdy wpisalem go 20 lipca, komunikat zniknał, więc chyba nie mogl zostac wczesniej przypisany do mojegu numeru ID? Nie rozumiem co jest grane

  • Musisz ten temat wyjaśnić z osobą, która sprzedała Ci pakiet. Ja nie znam firmy i jej regulaminu.

   Co do darmowych rozmów. Polecam kupić ofertę z rachunkiem. chyba każdy operator taką posiada. Płacisz 30 zł miesięcznie i rozmawiasz bez ograniczeń.

   Umowa na czas nieokreślony. Możesz bez żadnych konsekwencji zerwać ją w każdej chwili.

  • Aneta

   W mojej firmie mlm płaci się tylko opłatę klubową raz do roku. Materiały do pracy dostaje się od osoby, która zaprosiła cię do biznesu. I gdzie tu zestaw startowy? Dlaczego wszystkich wrzucasz do jednego wora? Poza tym w systemie mlm nie poleca się biznesu, produktów tylko znajmym.

  • arko

   Skro musisz płacic roczna skladke, to juz chyba lepiej kupic raz ten zestaw. Ile placisz?

 • Jessica Jones

  Nie wiem czy mogę „pozostawić komentarz”, skoro nie będzie on przychylny.
  Ale taki przywilej internetów, każdy człowiek może napisać i dodatkowo wierzyć w co chce.
  Kilka uwag co do tekstu.

  1) Przytaczając słowa Donalda Trumpa (świetny autorytet, naprawdę, gratuluję wyboru): „I started off in Brooklyn, my father gave me a small loan of 1 000 000 dollars”
  Te słowa rzeczywiście potwierdzają teorię, iż D. Trump jest jak przeciętny przedsiębiorczy Polak, do wszystkiego sam doszedł, a swoją fortunę zawdzięcza temu, że w dzień był zwykłym urzędnikiem państwowym, a w nocy dzielnym przedstawicielem MLM! 😀
  Jedyne co mogę z jego przykładu wyciągnąć to to, że bogaci rodzice są zdecydowanie jedną z dróg do sukcesu. W końcu „od zera do milionera”, prawda? Albo raczej od zera do tatusiowego portfela? 😉
  No i trudno się dziwić, iż jest on zafascynowany MLM- w końcu całe stado ludzi pracuje na jego stale powiększający się majątek 😉 Niech ten, kto nie kocha taniej siły roboczej, pierwszy rzuci kamieniem!

  2) Bardzo trudno jest poważnie traktować artykuł kogoś, kto używa wyrażeń „ból dupy” lub posługuje się argumentem rodem z telereklamy mango24 „nie chcesz jeść parówek 7 dni w tygodniu? parzyć herbaty trzy razy z tej samej torebki?” Aż chciałoby się zacytować kultowego „Misia” i krzyknąć: „Parówkowym skrytożercom mówimy stanowcze nie”!
  Polecam zmienić styl. 🙂

  3) Odnosząc się do punktu 9., jeśli mam patrzeć na ludzi mających pieniądze i ich naśladować, to raczej nie znalazłby się wśród nich ani jeden przedstawiciel MLM… Wszyscy moi znajomi dorabiający w takich strukturach są raczej straszakiem, dzięki nim wiem, że dobrze robię trzymając się z dala od takich struktur 😀

  4) Warto również posługiwać się źródłami danych, jeśli stwierdza się fakt, iż coś weszło w gwałtowny wzrost po x latach(pkt 24).
  W ten sposób można sprawić, iż tekst staje się wiarygodny.

  Pozdrawiam serdecznie!

  • Jeśli komentarz jest nieprzychylny, ale nikogo nie obraża na pewno nie zostanie przeze mnie usunięty.

   1) Trumpa wybrałem między innymi z tego powodu o którym piszesz. Otrzymany milion pomnożył i przekształcił w miliard. Ilu jest takich, którzy otrzymany spadek tudzież wygraną roztrwonili lub przetracili?

   Jeśli to początkowa ilość pieniędzy decyduje o późniejszym sukcesie, można by zapytać gdzie są Ci wszyscy co wygrali miliony w totolotka? Czy nie powinni teraz być miliarderami?

   To nie ilość pieniędzy z którą się startuje decyduje o sukcesie tylko umiejętności biznesowe i w pewnym stopniu łut szczęścia.

   2) We wspomnianym fragmencie nie użyłem ani jednego argumentu. Nie wiem więc dlaczego tak napisałaś.

   Nawet w Panu Tadeuszu, który jest niewątpliwie przykładem kunsztu językowego, słowo „dupa” pojawia się bardzo często. Czy to znaczy, że całości tego teksu nie można traktować poważnie?

   Z resztą, blog to nie praca magisterska. Język potoczny jak najbardziej dopuszczalny lub nawet pożądany.

   3) Sama sobie odpowiedziałaś dlaczego Twoi znajomi są antyreklamą MLM.
   Dorabiają – w tym tkwi problem.

   Gdyby stacja benzynowa mojego kolegi była otwarta tylko 1 godzinę, czy mógłby się on utrzymać z dochodów, które ta stacja generuje?

   Czy w takim przypadku byłoby uzasadnione stwierdzenie, że prowadzenie stacji benzynowej jest niedochodowe?

   4) Tutaj dane potwierdzające punkt 24:

   https://insee.pl/perspektywy-rozwoju-branzy-sprzedazy-bezposredniej-polsce-prognoza-na-2014-r/

 • Henio Rólka

  czy MLM jest branżą?

  • Według Wikipedii branża to gałąź gospodarki obejmująca produkty lub usługi jednego rodzaju: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bran%C5%BCa

   Przyjmując powyższą definicję MLM jak najbardziej branżą jest 🙂

  • Henio Rólka

   hmm, dzięki za info.
   ale czy MLM to nie marketing sieciowy? czyli jakiego rodzaju te produkty?
   PS. wg definicji usługa jest produktem 🙂

  • Produkty najróżniejsze. Podobnie jak w branży motoryzacyjnej czy medycznej 🙂

 • Aleksandra

  Ja chciałam spróbować swoich sił, pomyślałam czemu nie, każdy grosz się przyda. Niestety natrafiłam na oszustów !!! Dokładnie na firmę Prouve muszę pisać konkretnie by każdy widział i może kogoś ustrzegę przed tą firmą, jednym słowem wpakowałam się w niezłe bagno.

  • Nikola

   Hmm.. Nie jesteś pierwszą osobą która o nich to pisze. Z tego co czytam to typowa firma co chce złapać naiwnych ludzi którzy chcą zarobić. Oni nawet nie powinni się porównywać do MLM. Nie wystartowali jeszcze, a już kręcą i oszukują. Uciekaj póki możesz, jak zaczną działalność może być za późno !

  • Na czym konkretnie polega to oszustwo?

  • Aganeska

   Również miałam okazje spotkać się z ta firmą Prouvé… Moje wrażenie- zdecydowanie na nie. Pracuję w innej firmie MLM w, ktorej mam określoną i wypracowaną pozycję a ludzie z provué wydzwaniają do mnie po kilka razy dziennie żebym do nich przeszła! To nie jest etyczne postępowanie w biznesie- podkradanie innym pracowników. Co najlepsze co drugi dzwoniący od nich mówi zupełnie co innego. Firmę chciałam sobie sprawdzić i okazało się, że jeszcze nie wystartowała nawet a kit wciskają, ze mają dobrą pozycję na rynku.

  • Przewerbunek to dość częsta praktyka. Nasila się gdy pojawia się nowa firma. Konkurencja jest mocna i każdy walczy o swoje. Niestety niekoniecznie etycznymi metodami.

   Nie widzę nic złego w zmianie firmy z którą się współpracuje. Jednak agresywny przewerbunek to trochę co innego.

  • Adam

   Chcialbym dowiedziec sie jaka to firma. Poniewaz szukam dodatkowej pracy

  • Edyta O

   Ja znam mega dobra sieć marketingu .Która opiera się na pomaganiu i wspieraniu ,a najpiękniesze jest to ,że Twoja pomoc jest wynagradzana bonusami .Także nie ma miejsca na oszustwa .i pierwsza firma ,która ma taki system.I wynagrodzenia mega

   Po więcej informacji napisz do mnie [email usunięty]

  • No to mega dobrze, że znasz mega dobrą firmę. Mega dobrze by było również gdybyś założyła własnego mega bloga – tam będziesz mogła spamować do woli.

  • Edyta O

   Nie miałam na mysli spamować W sumie to racja to nie jest blog do reklamowania swoich biznesòw .Ale ,jak każdy wyraził się o swoim doświadczeniu z innymi firmami i ja chciałam tylko zasugerować i podzielić się ,że ja znalazłam taką i nie chodzi mi o swoją korzyść bo nazwe tež mogę podać nic nie oczekując ,że ktoś wejdzie do mojej grupy . poprostu lubie pomagać i nie robie tajemnic .Kazdy kto chce to i tak znajdzie wkoncu coś dla siebie …A zawsze mój komentarz może Pan usunąć ,nie każdy jest bezbłédny .Co do bloga to takie tež mam plany.,..Pozdrawiam serdecznie i zawsze można milej odpisać 🙂

  • Jak nie chodzi o własną korzyść to po co reklama Twojego biznesu i Twój adres mailowy?

   Ton odpowiedzi dopasowałem do jej charakteru. Średnio lubię tak zwanych ślizgaczy.

   Po co wkładać pracę w tworzenie własnej wartościowej treści skoro można spamować u kogoś kto już to zrobił?

   W MLM 90% ludzi nie zarabia z tego właśnie powodu – nie ma sposobu aby ślizgać się do góry 😉

   Zgoda nie każdy jest bezbłędny. Dlatego też ciągnę ten wątek zamiast sobie odpuścić. Może ktoś przeczyta i zastosuje.

  • Edyta O

   Chyba troszkę się nie zrozumieliśmy ,a To co Pan piszę i jak do kogo się wypowiada to już świadczy o Pana kulturze osobistej …Więc ,życzę wszystkiego dobrego tak czy inaczej 🙂

  • Błagam 🙂 Jak można przytaczać argument o kulturze osobistej po uprzednim zaspamowaniu bloga w sposób będący absolutnym zaprzeczeniem zasad kultury wszelakiej?

   Otóż zrozumieliśmy się znakomicie. Jednak gdyby nie to powtórzę jeszcze raz:

   Wklejanie reklam na czyimś blogu mające na celu werbowanie ludzi do własnej struktury, a potem zarzucanie autorowi bloga braku kultury osobistej to zachowanie wybitnie słabe – żeby nie powiedzieć dosadniej.

   Trudno mi zrozumieć, że nie widzisz w takim zachowaniu nic złego. Jednak gdyby tak rzeczywiście było to po delikatnym zwróceniu uwagi winnaś powiedzieć to co w takiej sytuacji powiedzieć należy, a nie tłumaczyć się w dziecinny sposób.

   ps.
   W internecie obowiązuje netykieta. Pisze się po imieniu. Tytuł „pan” jest zupełnie niepotrzebny.

  • Tekla

   Aleksandra opisz konkretnie co spotkało Cię w prouve. Jestem bardzo ciekawa bo sama działam w tej firmie.

 • Adam

  Interesujący wpis, powody krótkie, ale konkretne. Obecnie jest sporo takich firm i nie dziwię się jak ktoś będzie miał negatywne odczucia, bo jednak każdy może stosować inne praktyki, nie zawsze te dobre. Gdyby ktoś chciał porozmawiać i poznać ciekawą formę współpracy z pewnym sklepem to zapraszam: [email usunięty]

  • Ten blog to nie tablica reklamowa. Załóż własnego i poświęć czas na przygotowanie artykułów. Będziesz mógł się reklamować do woli.

 • nope

  Heh… Jak widzę gdzieś MLM to sięwe mnie gotuje…
  Ludzie – zasada jest taka: zarobki w tej branży są odwrotnie proporcjonalne do ilości bullshitu o wielkości zarobków jaki jest wam wciskany, pomnożony przez ilość gadek motywacyjnych jakie usłyszycie.

  Sprawa fajna dla licealistów, którzy chcą mieć pozornie tańsze kosmetyki czy co tam dana firma oferuje.

  • Nie ma to jak merytoryczna wypowiedź poparta argumentami 🙂

   Oczywiście MLM nie jest idealny i ma swoje wady. W powyższym komentarzu nie wymieniłeś ani jednej z nich. Zamiast tego dałeś upust swojej frustracji.

 • No i kolejny miszcz marketingu 🙂 To przykład jak nie powinno się robić MLM. Nachalne spamowanie, czy wydzwanianie i namawianie powoduje, że społeczeństwo postrzega osoby zaangażowane w MLM, nie jako przedsiębiorców tylko jako nawiedzonych wyznawców jakiejś dziwnej religii.

 • Martin

  W MLM to i owszem zarobią ale organizatorzy szkoleń.
  Wszyscy inni, którzy chca zarobić powinni znaleźć sobie jakieś inne zajęcie.
  No bo 500-1000PLN wyżebrane od koleżanek z pracy to przecież nie zarobek.

  • Dlatego bezsensownych szkoleń mających na celu wyciągnięcie pieniędzy należy unikać.

   MLM nie polega na sprzedaży bezpośredniej. Jak ktoś chce się zająć sprzedażą to powinien wybrać drogie produkty z wysoką prowizją a nie MLM.

   Jest wiele innych sposobów na dobry zarobek, choćby prowadzenie własnej firmy. Jednak w tym przypadku potrzebny jest kapitał. Własny lub pożyczony z banku.

   MLM pozwala wygenerować bardzo duży dochód bez inwestowanie dużych środków i to jest jego największy atut.

 • Wioleta Call

  Witam i dziękuję za dużą dozę wiedzy odnośnie MLM. Uważam, że jest to wspaniała opcja dla tych, którzy pragną rozwijać się i w pełni wykorzystywać swój potencjał. Znaleźć dobrą firmę- to bardzo ważny aspekt w tej dziedzinie, szczególnie, gdy taka firma dba o uczciwość i oferuje ludzkości coś, co zmienia ich życie na lepsze, innymi słowy patrzy na swoją działalność nie przez pryzmat korzyści finansowych, ale by wyjść naprzeciw potrzebom innych. Ci, którzy działają w takiej firmie, dobro drugiego człowieka stawiają na pierwszym miejscu, a nagroda przychodzi samoistnie.

  • Tak, MLM to dobra droga dla osób kreatywnych i ceniących sobie nieograniczone możliwości rozwoju. Łatwiej będzie się tu odnaleźć ludziom, którzy zamiast słuchać poleceń sami wolą organizować swoją pracę.

  • Wioleta Call

   Dokładnie tak! Mam pytanie: czy mógłby mi Pan przedstawić, jakie kroki po kolei trzeba podjąć pracując w MLM. Chodzi mi o o stronę prawno-podatkową. Zaczynam działać w MLM-ie i co dalej…

  • To zależy od sposobu rozliczania danej osoby i od warunków współpracy z daną firmą.

   Najlepiej skonsultować się z doradcą podatkowym. Taka osoba na pewno zaproponuje najbardziej korzystne w danej sytuacji rozwiązanie.

   Na początku trzeba skupić się na wygenerowaniu zysku. Jak już zysk będzie pojawi się komfortowy problem jego rozliczenia i wtedy dopiero należy się tym zająć.

 • Pella

  Witam serdecznie naprawdę świetny artykuł. Ja tylko napiszę od siebie ,że od 3 m-cy jestem w MLM, super firma , unikatowy produkt, przejrzystym plan kompensacyjny, szkolenia i wsparcie osoby która mnie wprowadziła. Nie jest łatwo bo ludzie przeróżnie reagują na MLM , to nie raz zostałam zablokowana czy ” zrównana z błotem” gdy szukałam osób do współpracy- naturalnie bez naciągania itd. Szczerze były momenty,że chciałam zrezygnować teksty” bo to sekta, nie wypłacą, wykorzystają, jesteś głupia ,to piramida itd”. Nie zarabiam może jeszcze kokosów , ale wpływają mi $ na konto, mam klientów, dostaje produkty za darmo w tym miesiącu pakiet o wartości prawie 1200zł i wbrew wszystkiemu nie poddaje się. Lubie kontakt z ludźmi,jak mówią -jaka Pani miła, dziękuje za pomoc, to jest motywujące. Nie wciskam nikomu nic i nie szukam współpracowników na siłę. Chcę aby klienci byli zadowoleni i wrócili a współpracowników owszem chciałabym ale chcę takich którzy najpierw zapoznają się z tematem i podejmą świadomą decyzję tak jak ja. U MNIE MAŁYMI KROCZKAMI ALE DO PRZODU. Pozdrawiam

 • Patrycja

  MLM to wspaniały biznes! Daje czas zdrowie i pieniądze 🙂
  Żyje z tego biznesu i jestem podekscytowana tym co jeszcze może mi przynieść!
  Jeśli szukasz możliwości lub chcesz pogadać zapraszam: [TU BYŁ SPAM – ZOSTAŁ USUNIĘTY]

 • Ewelina

  Nawet nie wiem jak to skomentować,oczywiście nie przeczytałam wszystkich komentarzy ale kilka mi wystarczy.Ja rozumiem,że nie wszyscy są entuzjastami marketingu sieciowego ale opinie ,które przeczytałam(te negatywne)odrazy ukazują mi postawę osoby ,która je zamieściła.Jezeli ktoś pisze,że wkład własny we własny biznes 160 zł to dużo to o czym tu mowa…Porównajmy to do biznesu stacjonarnego jaki tam jest potrzebny wkład własny bez gwarancji sukcesu.W MlM pakiet startowy to jedyna inwestycja ale w realny i namacalny produkt.I oczywiście może się nie udać i wszystkim tym ,którzy zostawili tu negatywny komentarz nie polecam tego modelu biznesu bo nigdy nie osiągnięcie w nim sukcesu.

Post a Comment