Top
jak zdobyć polecenia

Jak zdobyć polecenia i pozyskać rekomendacje od klientów?

Powinieneś wiedzieć jak zdobyć polecenia ponieważ od tego zależy czy Twój biznes MLM będzie się rozwijał i profitował. Jeśli prowadzisz tradycyjną firmę lub jesteś przedstawicielem handlowym wiedza jak pozyskać rekomendacje mocno poprawi wynik sprzedaży oraz dochody. Zdobywanie nowych klientów będzie również dużo łatwiejsze.

Idealną jest sytuacja gdy polecenia zdobędziesz od osób z którymi zawarłeś udaną transakcję. Niestety nie wszystkie spotkania kończą się sukcesem. Nawet jeśli rozmówca nie jest zainteresowany pracą w MLM lub zakupem Twoich produktów poproś o polecenia, czyli telefony do jego znajomych. Należy dbać o to, aby lista kontaktów nigdy się nie wyczerpała. Rekomendacje to ważny element każdego umówionego i przeprowadzonego spotkania.

Potrzebujesz stałych zysków? – sprawdź na czym zarabiamy
  • tylko przetestowane rozwiązania
  • pełne wsparcie i pomoc od nas

Pytając o polecenia stawiasz na szali najważniejszą rzecz: reputację rozmówcy. Jeśli będziesz nieprzygotowany, a do tego niegrzeczny i nachalny, rozmówca z pewnością nie będzie chciał Cię zarekomendować znajomym. Nie narazi ich przecież na nieprzyjemności.

Natomiast jeśli spotkanie przeprowadzisz w sposób profesjonalny przekazując rozmówcy informacje w przyjaznej atmosferze, szanse że pozyskasz polecenia znacznie wzrosną.

Swoją postawą należy zapracować na prawo do zapytania o polecenia.

Jeśli spełnisz ten warunek możesz śmiało prosić o rekomendacje. Jeśli tego warunku nie spełnisz, żadne argumenty podpowiadające jak zdobyć polecenia nie pomogą.

Na koniec spotkania przekaż rozmówcy wcześniej przygotowaną kartę rekomendacji, czyli kartkę A4 z tabelą gdzie można wpisać dane kontaktowe. Następnie poproś o wypełnienie.

Gotowy skrypt rozmowy podpowie jak zdobyć polecenia i rekomendacje

Może się zdarzyć, że pojawią się obiekcje. Wtedy w sposób delikatny należy zmobilizować rozmówcę, aby wpisał polecenia. Poniższy skrypt obrazuje jak zdobyć polecenia mimo obiekcji.

– Poproszę Cię teraz o wypełnienie karty rekomendacji. Jest tam miejsce na wpisanie 20 kontaktów, ale gdyby okazało się że nie jest wystarczające możesz pisać na drugiej stronie
– Nie wiem czy mogę podawać numery do znajomych nie uprzedzając ich o tym
– Rozumiem. Powiedz, czy jesteś zadowolony z dzisiejszego spotkania?
– W sumie to tak, dowiedziałem się czegoś nowego
– Czy uważasz, że to co robię jest wartościowe i jestem osobą godną polecenia?
– Zdecydowanie tak
– Czy jeśli skontaktujesz mnie ze swoimi znajomymi jest szansa, że oni podzielą Twoje odczucia i również będą z takiego spotkania zadowoleni?
– Myślę, że tak
– Może się również złożyć, że ktoś z twoich znajomych szukał dokładnie tego co oferuję. Czy w takiej sytuacji będzie Ci wdzięczny, że zechciałeś mnie z nim skontaktować?
– Pewnie tak
– Zatem niczym nie ryzykujesz, a możesz tylko zyskać zgadza się?
– Hmmm, no właściwie to tak
– Wróćmy więc do ankiety rekomendacji. Najłatwiej jest ją wypełnić korzystając z kontaktów zgromadzonych telefonie. Pomożesz?
– Ok

Język korzyści pomaga pozyskać rekomendacje

Język korzyści odgrywa kluczową rolę. Rozmówca zdecydowanie chętniej da Ci polecenia jeśli odniesie z tego tytułu benefity. Pod tym kontem należy z nim dyskutować. Ludzi nie interesuje, co ty będziesz z tego miał tylko jakie oni odniosą korzyści. Trzeba im te korzyści uzmysłowić podając konkretne przykłady. Tak jak w powyższej rozmowie. Jeśli dadzą rekomendacje, wzrośnie ich reputacja i zdobędą punkty w oczach znajomych.

Wiemy jak generować stałe zarobki za pomocą internetu
  • otrzymasz plan działania krok po kroku
  • dostaniesz skuteczne narzędzia online

Jeśli któreś polecenie okaże się skuteczne zadzwoń do polecającego i podziękuj mu. Ludzie lubią tego rodzaju gesty. Taki ruch to kreowanie marki osobistej. Może spowodować, że otrzymasz jeszcze więcej kontaktów. Jest to znakomita metoda na umawianie spotkań w MLM lub tradycyjnej sprzedaży.

Odpowiedź na pytanie: jak zdobyć polecenia i rekomendacje od klientów, nastręcza sporo problemów. Mam nadzieję, że udzieliłem Ci wskazówek, które będziesz mógł wykorzystać.

Dlaczego klienci nie chcą dawać poleceń?

Klienci nie chcą przekazywać kontaktów ponieważ obawiają się, że ich znajomi będą mocno namawiani do zakupu.

Jak poprosić o rekomendacje i polecenia?

Musisz zdobyć zaufanie i sprawić by klient wiedział, że zawsze postępujesz etycznie i nie będziesz nachalny w stosunku do jego znajomych. Jeśli rozwiejesz jego obawy w tej kwestii to zdobędziesz rekomendacje.

Co zrobić po otrzymaniu poleceń?

Na pewno nie należy dzwonić od razu. To duży błąd. Poproś klienta, by zapowiedział znajomym, że możesz do nich dzwonić. Na tak przygotowanym gruncie skuteczność umówionych spotkań będzie dużo większa. Dzwonienie bez zapowiedzi to palenie kontaktów.

Twórca tego portalu. Posiada dziesięcioletnie doświadczenie w budowaniu i szkoleniu zespołów sprzedażowych. Osiągnął znakomite wyniki w kilku firmach marketingu sieciowego. Stworzył organizacje konsumenckie liczące kilka tysięcy osób, które po dziś dzień generują pokaźny obrót handlowy.

Post a Comment