Top
ograniczające przekonania

Ograniczające przekonania, przykłady które słyszałeś wiele razy

Przekazywane z pokolenia na pokolenie ograniczające przekonania kreują w umyśle człowieka mentalność kogoś zupełnie bezradnego zarówno emocjonalnie jak i finansowo. Umysł zaprogramowany zgodnie ze szkodliwymi wzorcami będzie według nich działał. Trudno mu będzie te wzorce wychwycić i zmienić ponieważ uważa je za pewnik i stan zupełnie naturalny. Na domiar złego tę iluzję utrwala całe jego otoczenie wciąż powtarzając ograniczające przekonania i serwując nowe, nie mniej toksyczne.

Jest to destrukcyjny proces i wielu ludzi nie może sobie z nim poradzić przez całe życie. Prowadzi to do frustracji, depresji i kompletnej nieumiejętności osiągnięcia stanu zwanego szczęściem. Zdałam sobie sprawę z negatywnych skutków wywoływanych przez ograniczające przekonania ponieważ byłam zakładnikiem kilku z nich. Na szczęście można ten problem rozwiązać.

Potrzebujesz stałych zysków? – sprawdź na czym zarabiamy
  • tylko przetestowane rozwiązania
  • pełne wsparcie i pomoc od nas

Ograniczające przekonania

Jeśli uświadomisz sobie, że istnieją ograniczające przekonania blokujące Twój rozwój będziesz mógł je odrzucić i wybrać inne, korzystne dla Ciebie.

Nigdy nie będziesz tak dobry jak on

Porównywanie z innymi to jedna z bardziej szkodliwych technik wychowawczych, niestety stosowana nagminnie. Takie porównania działają jak samospełniająca się przepowiednia. Jeśli młody człowiek bez przerwy słyszy, że jest od kogoś gorszy zaczyna w to wierzyć. Brak wiary we własne możliwości i niska samoocena to pochodne bezustannych porównań z innymi.

Rodzice zamiast wzmacniać swoje dziecko podcinają mu skrzydła zanim jeszcze zdąży spróbować pierwszego lotu. Z nawyku porównywania się nie wyrasta. Wraz z wiekiem przybiera on na sile i coraz bardziej zatruwa życie. Należało by pamiętać, że każdy człowiek rozwija się w swoim tempie i w jednych dziedzinach jest lepszy, a w innych słabszy. Zamiast krytykować i porównywać warto dostrzegać sukcesy. To zaprocentuje w przyszłości.

Nie popełniaj błędów

Obecny system edukacyjny nie wydobywa z jednostki jej najlepszych cech. Zamiast kreować twórców produkuje odtwórców. Żołnierzy doskonale przygotowanych do wykonywania rozkazów, a nie samodzielnego myślenia. Popełnianie błędów jest bardzo źle widziane, konsekwentnie karane, niekiedy nawet ośmieszane. Stawia się na przeciętność, a każde odstępstwo od tak zwanej normy jest powodem problemów. W dorosłym życiu tak zaprogramowany człowiek boi się podejmować samodzielne działanie, bo wie że w przypadku niepowodzenia czeka go kara.

Zamiast tego woli wykonywać polecenia innych, bo to bezpieczniejsze. Tak go przecież nauczono. Zapomina się o tym, że popełnianie błędów jest najważniejszym elementem procesu nauki. Uczy wytrwałości, odporności, oswaja z ryzykiem i hartuje charakter. Podejmowanie ryzyka to niezwykle istotna umiejętność. Człowiek, który nie potrafi tego robić jest sparaliżowany strachem. Nie myl jednak ryzyka z głupotą, to dwie różne sprawy. Zaprogramowany strach przed popełnieniem błędu działa jak zaciągnięty hamulec ręczny. Powstrzymuje wielu z nas przed podejmowaniem korzystnych decyzji i dokonywaniem niezbędnych zmian.

Wiemy jak generować stałe zarobki za pomocą internetu
  • otrzymasz plan działania krok po kroku
  • dostaniesz skuteczne narzędzia online

Wykształcenie zapewnia sukces

Ukończenie dobrej szkoły nie gwarantuje sukcesu zawodowego. Iluż to młodych magistrów jest dzisiaj na bezrobociu lub zarabia pieniądze nieadekwatne do trudu włożonego w zdobycie wykształcenia? Co z tego, że ukończyli znakomitą wyższą uczelnię skoro nie potrafią wykorzystać tego faktu? Dzisiaj papier z super szkoły ma właściwie każdy ambitny młody człowiek. To jednak niewiele pomaga w prawdziwym życiu. Tutaj liczą się konkretne umiejętności, zdolności interpersonalne i co najważniejsze dokonania.

W dobie powszechnego i łatwego dostępu do informacji istotna jest umiejętność zastosowania wiedzy w praktyce i kreatywność w działaniu, a nie teorie książkowe, które każdy może znaleźć w Google. Człowiek któremu od małego wpajano, że wykształcenie zapewnia sukces, przeżywa niesamowite rozczarowanie gdy zderzy to przekonanie z rzeczywistością.

Nie licz na innych licz na siebie

Pięknie i pompatycznie to brzmi, ale z realiami niewiele ma wspólnego. W dzisiejszym świecie sukces jest możliwy przy współdziałaniu z innymi.

Posłużę się przykładem ostatnich wyborów prezydenckich. Na sukces Andrzeja Dudy pracowała cała masa ludzi. Partyjny kolektyw, pro pisowskie media no i oczywiście toruński fan klub Ojca Dyrektora. Zastanów się czy ten kandydat zostałby prezydentem gdyby liczył tylko na siebie? Jan Kulczyk swój majątek zgromadził wykorzystując sieć koneksji i tworząc zespoły ludzi z którymi działał. Gdyby liczył tylko na siebie mógłby pracować w fabryce przy wkręcaniu śrubek, piastując stanowisko zależne tylko i wyłącznie od niego.

Euro 2016 trwa. Ciekaw jestem czy drużyna piłkarska mogłaby wygrać te mistrzostwa gdyby każdy z zawodników liczył tylko na siebie. Zero podań tylko samodzielne próby zdobycia bramki. Sam widzisz jak absurdalne i niedorzeczne jest twierdzenie, że trzeba liczyć na siebie. Sukces odnoszą ludzie potrafiący działać w zespole.

Nikt nie zrobi tego lepiej niż ja

Otóż zrobi. Specjalista zawsze będzie miał przewagę i wykona zadanie lepiej niż ktoś dysponujący tylko wiedzą ogólnikową. Najbogatsi ludzie mają wokół siebie całą świtę specjalistów. Zlecają im wykonywanie działań których sami nie potrafią bądź nie mają czasu wykonać.

Czas jest najcenniejszym aktywem. Warto delegować konkretne zadania po to, aby lepiej kontrolować cały projekt. Przedsiębiorca o mentalności „zrób to sam” nie rozwinie swojej działalności. Zabraknie mu czasu na wykonywanie wszystkich niezbędnych czynności.

Odkryj najbardziej dochodową metodę monetyzacji ruchu
  • wykorzystaj potencjał swoich portali
  • zbuduj źródło stale płynących prowizji

To jest niemożliwe

Wrócę na chwilę do prezydenta. W trakcie kampanii wyborczej Adam Michnik w programie Tomasza Lisa powiedział:

Komorowski przegra wybory tylko jeśli pijany przejedzie na pasach zakonnicę w ciąży

Zwycięstwo Andrzeja Dudy wydawało się niemożliwe, a jednak. Ile to już tych niemożliwych rzeczy stało się faktami? Kto jeszcze dwadzieścia lat temu mógłby przypuszczać, że dziś będzie można zapłacić za zakupy zbliżeniowo, przy użyciu telefonu komórkowego? Przecież to było niemożliwe. Takie przykłady można wymieniać bez końca. Należałoby wyciągnąć z nich wnioski i wyrzucić z własnego słownika termin: niemożliwe. To co dziś jest niemożliwe jutro staje się oczywiste.

Ograniczające przekonania na temat pieniędzy

Zawodowy sukces, kariera, skuteczne rozwijanie biznesu oraz stabilna sytuacja finansowa zależą od równowagi umysłu. Ograniczające przekonania negatywnie wpływają na wszystkie aspekty życia, na te związane z pieniędzmi również.

Oszczędzaj pieniądze

Warto jest wydawać pieniądze z głową i nie być rozrzutnym. Takie podejście pomaga zarządzać majątkiem, ale nie ma nic wspólnego z chorobliwym oszczędzaniem, o którym tu mowa. Pokutuje powszechne przekonanie jakoby oszczędzanie prowadziło do bogactwa, a ludzie bogaci byli bardzo oszczędni. To nie prawda, jest wręcz odwrotnie.

Istnieją oczywiście wyjątki, ale one tylko potwierdzające regułę. Pieniądze nie biorą się z oszczędzania tylko z zarabiania. Zaskakujące, że w naszej kulturze uczy się ludzi czegoś zupełnie odwrotnego. Warto tu dodać, że siła nabywcza oszczędności zdeponowanych w banku lub gotówce jest z każdym dniem osłabiana przez dodrukowywanie pieniędzy.

Stała praca zapewnia bezpieczeństwo

Zastanawiam się co o tym sądzą Ci którzy zostali nagle zwolnieni? Przecież była umowa na czas nieokreślony, kilka lat stażu, zadowolenie przełożonych, a tu nagle taki szok. Po raz kolejny rzeczywistość brutalnie zweryfikowała przekonanie. Jest to szczególnie bolesne doświadczenie jeśli ktoś od wielu lat zajmował dane stanowisko i nic nie zapowiadało „tragedii”.

Smutne, że ludzie którzy na własnej skórze przetestowali złudne bezpieczeństwo etatu nadal popełniają ten sam błąd szukając nowej stabilnej pracy i nie robią nic dodatkowo. Jeśli posiadasz kilka źródeł dochodu strata jednego z nich nie zburzy Twojego budżetu. Z tego samego powodu każdy skoczek spadochronowy jest wyposażony w zapasowy spadochron.

Jest bogaty bo ukradł lub oszukał

To przekonanie powtarzają jak mantrę ludzie, którzy są w kiepskiej sytuacji finansowej. Swoją nieudolność tłumaczą uczciwością. Nie mam pieniędzy, bo jestem uczciwy. Piękne rozgrzeszenie. Za pieniądze nie kupisz wartości wyższych, ale zapewnią Ci one niezależność. Jeśli ktoś łączy posiadanie pieniędzy z nieuczciwością jego portfel zawsze będzie pusty, a on sam zależny od innych. Gwoli ścisłości. Nieuczciwi są także w grupie ludzi bogatych. Jednak ich odsetek nie jest ani większy ani mniejszy niż wśród tych mniej majętnych.

Ograniczające przekonania utrudniają szczęśliwe życie

Do tego zacnego zestawu można by dodać więcej perełek. Łącząc kilka z nich otrzymasz prawdziwy koktajl Mołotowa. Wielu delektuje się taką mieszanką codziennie. Przyjrzyj się jak wygląda ich życie. Jest godne naśladowania? Ograniczające przekonania często są dziedziczone i w każdym pokoleniu wydają ten sam zgniły plon. Lęk, ksenofobia, bieda i nieszczęście – to ich owoce. Umysł który hołduje opisanym tu schematom jest zniewolony. Jeśli chcesz poczuć się mentalnie niezależny odrzuć ograniczające przekonania jak najszybciej. Zmiany jakie zaobserwujesz w swoim życiu zaskoczą Cię.

Specjalistka od kampanii reklamowych i promocji prowadzonych w social mediach. Potrafi zbudować pozytywny wizerunek marki i wykorzystać go do skutecznych działań marketingowych. Posiada umiejętności pozwalające na wykreowanie i prowadzenie zarabiających profili firmowych.

Comments

  • Czekoladowa

    Prawdziwe i smutne. Od małego się wbija nam do głowy takie „mądrości”. Przecież już od urodzenia porównuje się malucha z innymi. A później jest tylko gorzej.

Post a Comment