Top
wtyczki wordpress

Przydatne wtyczki WordPress – lista 14 najlepszych pluginów

Pluginy, czy inaczej wtyczki to niewielkie skrypty o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Przydatne wtyczki do WordPressa umożliwiają włączenie wielu dodatkowych funkcji, których standardowy szablon nie posiada. Łatwa instalacja jest ich niewątpliwą zaletą. Nawet osoba nie znająca się na programowaniu bez problemu poradzi sobie z obsługą.

Lista najlepszych wtyczek do WordPressa

Na chwilę obecną istnieje 23 tysiące najróżniejszych wtyczek do WordPressa. Jak wśród takiego gąszczu wybrać te najbardziej wartościowe? W tym wpisie zebrałem przydatne wtyczki, które ułatwią Ci życie. Mniej znane, a ciekawe umieściłem na początku. Klasyki na końcu.

Odkryj najbardziej dochodową metodę monetyzacji ruchu
  • wykorzystaj potencjał swoich portali
  • zbuduj źródło stale płynących prowizji

upPrev – Wysuwane okienko

Po jej zastosowanie wysuwa się niewielkie okienko z kolejnym postem. Długo szukałem wtyczki o takim działaniu. Jest zdecydowanie mniej drażniąca dla użytkownika niż klasyczny PopUp. Jak funkcjonuje możecie zaobserwować na wielu blogach WordPress. Autorem jest Marcin Pietrzak.


Shortcodes Ultimate – buttony, krótkie notki

Ta wtyczka do WordPress pozwala na błyskawiczne tworzenie krótkich notek na przykład „uwaga”. Za jej pomocą utworzysz buttony w różnych kolorach, a także umieścisz w wybranym miejscu bloki z cytatem. Dodatkowo funkcja umożliwiająca zmianę koloru tła tekstu. Narzędzie sprawne i pomocne.


Broken Link Checker – niedziałające linki

Pomoże automatycznie sprawdzić linki umieszczone na blogu opartym o CMS WordPress. Wyłapie nie aktywne. Posiada opcję czyszczenia bazy i sprawdzenia całego serwisu od początku. Wtyczka w dużej części po polski. Przyjemne narzędzie. Sprawdź co to jest link building.


WP Biographia – notka o autorze umieszczona pod postem

Coraz bardziej popularne rozwiązanie instalowane na blogach WordPress. Po zainstalowaniu wtyczki mamy możliwość ustawienia krótkiej notki na temat autora posta. Notka wyświetla się pod napisanymi przez niego postami. Dobry sposób na personalizację bloga e-commerce. Przydatne zwłaszcza autorom, którym zależy na wypromowaniu marki osobistej.


WordPress SEO by Yoast – optymalizacja

Moim zdaniem jedna z ważniejszych wtyczek WordPress. Pozwoli na pełną optymalizację wpisu. Zlicza ilość napisanych słów. Pokazuje częstotliwość z jaką występują słowa kluczowe. Ułatwia poprawne napisanie tytułu i meta opisu. Pilnuje, aby obrazy na stronie posiadały alternatywny opis w formie słowa kluczowego. Jedyną jej wadą jest to, że nie rozróżnia odmienionych słów i nie zawsze wyłapuje polskie znaki w opisie zdjęć. W ramach uzupełnienia przeczytaj poradnik: jak wybrać frazy kluczowe?


Akismet – blokowanie spamu

Na większości blogów opartych na WordPress jest włączona możliwość komentowania. Jeśli tak jest również u Ciebie z pewnością przyda Ci się wtyczka filtrująca spam w komentarzach. Narzędzie bardzo ułatwiające życie i ograniczające ilość niepotrzebnej pracy. Aktywacja poprzez pobranie klucza API. W nowszych wersjach WordPressa wtyczka jest instalowana domyślnie. Nie każdy jednak wie, że nie jest ona do końca darmowa. Używanie na stronach komercyjnych wymaga opłacania abonamentu. Jeśli korzystasz z zewnętrznego systemu komentarzy, takiego jak Disqus ta wtyczka jest zbędna.

Posiadasz strony generujące ruch? – wiemy jak go zmonetyzować
  • dożywotnie profity
  • najlepsze warunki
  • instrukcja krok po kroku
  • wsparcie i pomoc od nas

Contact Form 7 – formularz kontaktowy

Najpopularniejsza chyba wtyczka tego typu. Umożliwia dodanie formularza kontaktowego na stronie. Jest to bardzo rozbudowane narzędzie. Contact From pozwala tworzyć zaawansowane formularze, które z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników. W repozytorium WordPress możemy pobrać szereg rozszerzeń do tej wtyczki. Na przykład zabezpieczenie w postaci konieczności wpisania kodu CAPTCHA. Dużym atutem jest całkowita i kompletna polska wersja językowa.


BackWPup – kopia bezpieczeństwa

Nie muszę chyba wspominać jak ważną sprawą jest regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa. Firma hostingowa powinna wykonywać taką kopię, ale lepiej dmuchać na zimne i dodatkowo zabezpieczać się na własną rękę. Wtyczka BackWPup wykonuje automatyczne kopie plików i baz danych naszego serwisu. Skopiowane pliki mogą zostać wysłane na inny serwer lub na konto Dropbox, czy Microsoft Azure.


iThemes Security – ochrona WordPressa

Ta wtyczka wcześniej nazywała się Better WP Security. To jedna z faworytek jeśli chodzi o przydatne wtyczki WordPress. Zabezpiecza twojego bloga. Zapobiega wielokrotnym próbom logowań, mających na celu złamanie hasła. Banuje użytkowników, którzy podejmowali tego rodzaju próby. Wykrywa boty próbujące włamać się na stronę. W dużym stopniu poprawia bezpieczeństwo twojej witryny. Jedną z ciekawszych funkcjonalności jest możliwość ustalenia własnego adresu strony logowania. Minusem wtyczki jest trudna konfiguracja.


Related Posts by Zemantra – polecane artykuły pod postem

Ta wtyczka ma zastosowanie, nazwijmy to marketingowe. Pod koniec czytanego tekstu wyświetla posty o podobnej tematyce. Posty są pokazywane w formie miniaturek, albo listy wpisów. Taki zabieg ma na celu przedłużenie wizyty użytkownika. Ciekawe rozwiązanie.


W3 Total Cache – przyspieszenie działania strony

Ta wtyczka WordPress daje dużo możliwości. Za jej pomocą możemy spowodować, aby przeglądarka korzystała z pamięci podręcznej. Pozwala to przyspieszyć ładowanie strony. Poprawna optymalizacja obrazów również poprawia czas działania witryny. W3 TotalCache umożliwia również sparsowanie kodu html, css i java. Polega to na usunięciu z kodu niepotrzebnych znaczników. Przed konfiguracją wtyczki polecam zapoznać się poradnikiem instruktażowym. Po wpisaniu w Google bez problemu znajdziecie.


WP Optimize – optymalizacja baz danych – przyspieszenie

Optymalizuje bazę danych co wpływa na szybkość ładowania strony postawionej na WordPress. Usuwa szkice i kopie wpisów, spam w komentarzach. Wszystko co pozostaje w bazie danych, a jest do niczego nie potrzebne. Ważne: Przed włączeniem wtyczki koniecznie wykonaj kopię bazy danych. Jako uzupełnienie podam jeszcze jedną wtyczkę: Plugins Garbage Collector. Wyszukuje niepotrzebne tabele pozostawiane przez odinstalowane wtyczki. Pozwala na ich usunięcie.


WordPress Popular Posts – najpopularniejsze posty

Umieszczenie na blogu informacji z najpopularniejszymi postami skłania czytelnika do zapoznania się z treścią. Prezentowana wtyczka daje nam taką właśnie możliwość. Jedna z najbardziej popularnych wtyczek do WordPressa.


P3 (Plugin Performance Profiler) – obciążenie generowane przez wtyczki

Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością wtyczek. Każdy plugin, nawet jeśli jest wyłączony wydłuża czas ładowania. Za pomocą P3 od razu namierzysz wtyczki generujące największe obciążenie. Strona będzie działać szybko jeśli pozostawisz tylko najbardziej przydatne wtyczki do WordPressa.

Jako uzupełnienie przeczytaj wpis powiązany prezentujący listę 40 narzędzi marketingowych.

Specjalistka od projektowania stron internetowych oraz optymalizowania kampanii reklamowych Google ADS. Stworzyła wiele dobrze konwertujących witryn dla małych i dużych firm. Nawet najbardziej zaawansowane narzędzia analityczne nie są jej obce.

Comments

  • Patryk Zieliński

    Dziękuję za wzmiankę 🙂

  • Agnieszka

    O na pewno mi się przyda, dziękuję!

  • Asia

    Kilka znam, kilka nie znam, ale chciałam znaleźć – dzięki 🙂

    • Na liście umieściłem wtyczki z gatunku „must have” oraz te nieprzymusowe, ale ciekawe.

  • MisCatalina

    Świetny wpis na Nowy Rok, trzeba podrasować blog 🙂

    • Podrasować, ale też zabezpieczyć. Włamanie na bloga to nic przyjemnego. Najlepszego w Nowym Roku:)

  • justa

    wordpress mnie nie dotyczy, ale fajnie skomponowany post

    • Dzięki. Też dość długo wzbraniałem się przed WordPressem, ale pod bloga nadaje się idealnie.

  • Sylwia W.

    Bardzo przydatne wtyczki. Części z nich sama używam 🙂

  • kasia

    Niektórych wtyczek nie znałam, ale z niektórych skorzystam bo póki co to raczkuje w tym temacie.kilka juz mam a nad niektórymi musze się zastanowić czy nie wywalić żeby za bardzo nie obciazaly strony. Dzięki za post!

    • Cieszę się, że post był pomocny. Im mniej wtyczek tym lepiej. Moim
      zdaniem jeśli wtyczka lub jakiś inny element spowalnia działanie bloga
      należy go usunąć. Wtyczki, których nie używam również od razu idą do
      kosza.

  • Bookworm

    Świetna lista, ufff, większość mam i stosuję, więc jak najbardziej też polecam 🙂 Ten wyjeżdżający wpis muszę jeszcze sprawdzić 🙂

  • Dzięki. Wyjeżdżający wpis jest zachęcający do kliknięcia, ale mało inwazyjny. Jak działa widać na moim blogu.

  • Zainstalowałem system komentarzy Disqus. Niestety podczas importu poznikały miniatury zdjęć, za co wszystkich komentujących serdecznie przepraszam. Nowe komentarze można dodawać bez problemów, zapraszam.

  • Dawid Konopka || Marzeniawcele

    Ciekawa lista. Znalazłem parę nowych wtyczek, których działanie niedługo wypróbuję 🙂

    • Najważniejsze są te związane z bezpieczeństwem i optymalizacją. Moim skromnym zdaniem oczywiście:)

  • Dizaman

    Ja już spróbowałem. Dzięki!

Post a Comment