Top
link building

Co to jest link building? Poznaj metody na pozyskiwanie linków do witryny

Ważnym pojęciem związanym z działaniami SEO jest link building, czyli pozyskiwanie odnośników kierujących do strony internetowej. Linki wpływają w znacznym stopniu na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. W tym miejscu pojawiają się pytania:

Na czym polega skuteczne pozyskiwanie linków do witryny? Gdzie należy je umieszczać? Czy każdy odnośnik ma taką samą wartość? Czy warto zajmować się link buildingiem w e-commerce? Jakie są rodzaje linków? Na te i inne pytania odpowiem w poniższym tekście.

Jeżeli chcemy podzielić się z kimś czymś ciekawym, co znaleźliśmy w internecie, możemy to zrobić, wysyłając mu link. W momencie, gdy ta osoba kliknie w odnośnik, zostanie przeniesiona do treści, którą chcemy udostępnić. Mechanizm ten jest powszechnie wykorzystywany w dzisiejszych czasach. Czym dokładnie są linki?

Posiadasz strony generujące ruch? – wiemy jak go zmonetyzować
 • dożywotnie profity
 • najlepsze warunki
 • instrukcja krok po kroku
 • wsparcie i pomoc od nas

Link lub inaczej mówiąc hiperłącze to odnośnik, który umożliwia przeniesienie się do innego elementu. Mogą zostać umieszczone w każdym dokumencie elektronicznym. Podlinkowane elementy przenoszą do stron, plików, wideo.

Skuteczny link building polega na zdobywaniu takich odnośników kierujących do naszej witryny.

Linki możemy wykorzystać do przemieszczania się w obrębie tej samej witryny, mówimy wtedy o linkowaniu wewnętrznym. Możemy wykroczyć poza naszą witrynę i mamy wtedy do czynienia z linkowaniem zewnętrznym. Każdy element naszej strony, który przenosi użytkownika w inne miejsce, jest linkiem.

W kontekście e-commerce oraz link buildingu hiperłącza tworzone są poprzez kod HTML. Składa się on z dwóch elementów:

 1. Adres strony internetowej, do której chcemy przekierować naszego odbiorcę
 2. Opis odsyłacza, zwany kotwicą (anchor), tekst który będzie widoczny w dokumencie

Przykłady linków:

– <a href=”link do strony internetowej”>opis kotwicy</a>
– <a href=”gszymanski.pl”>Kliknij tutaj!</a>

Link building poprawia pozycję strony w wyszukiwarce

Linki pozwalają dzielić się treściami z naszymi znajomymi, mają one również bardzo duże znaczenie z punktu widzenia SEO. Odpowiedni link building pozwala znacznie poprawić pozycję naszej strony w wynikach wyszukiwania. Prześledźmy historię by lepiej zrozumieć. Oto jak działały wyszukiwarki w latach 90.

Wyszukiwarki opierają wyniki o indeksowanie treści.

Ma to miejsce również obecnie, jednak kiedyś ta technologia był mniej zaawansowana. Indeksowanie to proces zbierania informacji. Wyszukiwarki sprawdzały zawartość słów kluczowych, badały linki oraz obrazy, które występowały na stronie.

Odkryj najbardziej dochodową metodę monetyzacji ruchu
 • wykorzystaj potencjał swoich portali
 • zbuduj źródło stale płynących prowizji

Starsze wyszukiwarki były podatne na manipulację, ponieważ nie liczyła się dla nich merytoryczna treść, a wyłącznie liczba słów kluczowych, które występowały w treści. Dlatego w sytuacji, gdy ktoś wyszukiwał hasło „zupa cebulowa”, to pierwsza w wynikach wyszukiwania była strona, na której zaindeksowano najwięcej razy słowo kluczowe „zupa cebulowa”.

Prowadziło to do nieco patologicznych sytuacji, gdzie teksty były faszerowane słowami kluczowymi tak gęsto jak to było tylko możliwe. Na szczęście sytuacja uległa zmianie w roku 1999, kiedy to wyszukiwarka Google zmieniła algorytm. Strony internetowe od tamtej pory nie były już klasyfikowane wyłącznie w oparciu o frazy kluczowe.

Wyszukiwarka bazowała również na odwołaniach, czyli linkach do danego dokumentu. W odpowiedzi na ten mechanizm narodził się link building. Im więcej linków prowadziło do strony, tym lepsza jej pozycja. Powstał również algorytm, którego zadaniem jest ocena jakościowa odnośnika. Skala zaczynała się od 0, a kończyła na 10. Im wyższa nota, tym bardziej wartościowy był to odnośnik. Algorytm ten nosi nazwę Page Rank (PR).

Opisany mechanizm został mocno zmodyfikowany, ale nadal pozostaje głównym czynnikiem decydującym o pozycji witryny w wyszukiwarce.

Skuteczny link building powinien uwzględniać rodzaje linków

Wyróżniamy kilka rodzajów linków. Skuteczny link building powinien uwzględniać każdy z nich. Pierwszy podział polega na kategoryzacji linków pod względem kierunku odsyłania. W ten sposób odnośniki możemy podzielić na:

 • Wewnętrzne — takie, które kierują odbiorcę do innej części tej samej strony
 • Zewnętrzne — takie, które kierują odbiorcę do zewnętrznego serwisu

To jednak niejedyny podział, jaki możemy zastosować. Linki z punktu widzenia SEO dzieli się na dofollow oraz nofollow. Hiperłącza, które określamy mianem nofollow nie wpływają na pozycję witryny w wyszukiwarce.Tyle mówi teoria.

Doświadczenie często pokazuje jednak inaczej. Niektórzy specjaliści od SEO uważają, że linki nofollow mają pozytywny wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Co za tym idzie, poprawiają one ruch organiczny na stronie. Skuteczny link building powinien uwzględniać też odnośniki z tej grupy.

Linki dofollow to takie, które zawierają kotwicę oraz mają przypisany Page Rank. Przekazują więc one część wartości stronie linkowanej.

Wiemy jak generować stałe zarobki za pomocą internetu
 • otrzymasz plan działania krok po kroku
 • dostaniesz skuteczne narzędzia online

Jak oznaczane są linki nofollow?

Pamiętasz, jak wyglądał zapis linku w postaci HTML? Do oznaczania linków nofollow służy atrybut „rel”. Zapis będzie wyglądał więc następująco:

<a href=”strona interentowa” rel=”nofollow”>opis</a>

W roku 2019 oficjalnie przedstawione zostały atrybuty rel=”sponsored” oraz rel=”ugc”. Zostały one dodane przez Google i służą do kwalifikowania linków wychodzących.

 • Atrybut rel=”sponsored” – służy oczywiście do oznaczania linków, które zostały dodane ze względu na umowę reklamową. Są to linki, które określamy mianem płatnych, pochodzących z publikacji sponsorowanych.
 • Atrybut rel=”ugc” – pochodzi od User Generated Content, czyli oznacza linki, które są generowane przez użytkowników. Chodzi tutaj o linki umieszczane w komentarzach pod dyskusjami np. na forach internetowych.

Typy linków ze względu na opis kotwicy

Roboty wyszukiwarek charakteryzują linki oraz oceniają je pod względem kontekstu zawartości treści. Oznacza to, że opis kotwicy (anchor) również ma znaczenie. Skuteczny link building polega na odpowiedniej proporcji anchorów. Jest to jedna z bardziej istotnych kwestii, które związane są z działaniami SEO. Opisy odsyłacza dzielimy na:

 • Zero Match Anchor – kotwica typu:
  kliknij

Czym są linki graficzne?

Domyślnie gdy myślimy o linku, to wyobrażamy sobie go umieszczonego w tekście. Często zapominamy o tym, że odsyłacz może znajdować się również w grafice. Przeniesie on użytkownika w wybrane miejsce po kliknięciu obrazu. Działają one dokładnie tak samo, jak te tekstowe, tylko że rolę kotwicy pełni grafika.

Wciąż występuje jednak opis odsyłacza, a bardziej technicznie jego rolę przejmuje opis alternatywny obrazka „alt”. Z tego powodu opisy alternatywne są również bardzo istotne z punktu widzenia SEO. Oto przykładowy zapis kodu HTML linku graficznego:

<a href=”strona interentowa”><img src=”ścieżka dostępu do obrazu”alt=”opis alternatywny grafiki”/></a>

Potrzebujesz stałych zysków? – sprawdź na czym zarabiamy
 • tylko przetestowane rozwiązania
 • pełne wsparcie i pomoc od nas

Pozyskiwanie linków do witryny, czyli skuteczny link building

Wartościowe linki są pożyteczne, ponieważ podnoszą pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Pozyskiwaniu takich odnośników służy link building. Są to szeroko pojęte działania, które polegają na zdobywaniu nowych hiperłączy do naszej strony. Takie działania możemy zlecić agencjom SEO, które zapewniają regularne umieszczanie linków do strony w różnych źródłach.

Oto kilka przykładowych źródeł linków:

Katalogi stron internetowych

Jeżeli nie dysponujemy dużym budżetem, a zależy nam na pozyskiwaniu linków do witryny, możemy skorzystać z ogólnodostępnych katalogów. Są to specjalnie utworzone strony, które gromadzą linki z różnych kategorii.

Nie jest to jednak rozwiązanie zalecane. Katalogi dawniej stanowiły podstawę pozycjonowania stron. Opierając na nich link building mogłeś zapewnić sobie wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania.

W czasach świetności katalogów istniała naprawdę spora liczba różnorodnych list. Niektóre gromadziły linki z różnorodnych kategorii, inne były tworzone wyłącznie dla konkretnej branży.

Cel był oczywiście jeden, manipulacja wynikami wyszukiwania.

Tego rodzaju katalogi zarabiały poprzez pobieranie jednorazowej opłaty za umieszczanie linków. Istniała również możliwość wykupienia stałego abonamentu, który miał pokrywać koszt linkowania. To właśnie płatne katalogi cieszyły się dużą popularnością, ponieważ były to często strony o wysokim rankingu PR. Obecnie to rozwiązanie jest znacznie mniej popularne, ponieważ algorytmy wyszukiwarek wciąż są udoskonalane.

Nie oznacza to, że katalogi zniknęły całkowicie. Wciąż można skorzystać z ich oferty. Na rynku istnieją zarówno darmowe jak i odpłatne. Z roku na rok jest ich jednak coraz mniej. Nie oferują już one zbyt dużej wartości, a na przestrzeni kilku lat prawdopodobnie całkiem odejdą w zapomnienie.

Komentarze na blogach i forach

Katalogi odchodzą powoli w niepamięć, natomiast komentarze do dzisiaj są bardzo popularnym źródłem linkowania. We wcześniejszej części tekstu omawialiśmy różne typy linków. Linki, które dodawane są w komentarzach, zazwyczaj od razu zostają opisane atrybutem „nofollow” przez co teoretycznie nie wpływają na pozycję strony.

Niosą ze sobą jednak inną wartość. Zwiększają one liczbę domen linkujących do naszej strony. Dodatkowo wielu specjalistów od SEO uważa, że tego typu linki poprawiają poziom wartości, jaki Google przypisuje naszej witrynie.

Link building w oparciu o artykuły sponsorowane

Jest to obecnie najskuteczniejsza metoda na pozyskiwanie linków do witryny. Poprzez pojawianie się na stronach, które uznawane są przez wyszukiwarki za wiarygodne oraz wartościowe wzmacniamy pozycję naszej witryny. Zazwyczaj odbywa się to poprzez zawarcie odpowiedniej współpracy z właścicielem strony, na której pojawi się nasz odnośnik.

Najlepiej linkować w obrębie jednej branży, co dodatkowo wzmacnia efekt. Pozyskujemy w taki sposób wartościowe linki, umieszczone na tematycznie zgodnych z naszą stroną witrynach. Dodatkowo budujemy pomosty pomiędzy naszą stroną a stroną z osadzonym linkiem, dzięki czemu odbiorcy zainteresowani tematyką mogą przejść do naszych treści.

Działania tego typu pozwalają poprawić pozycję w wynikach wyszukiwania oraz wzmocnić nasz wizerunek. Pojawianie się na wielu stronach poświęconych jednej branży buduje wizerunek eksperta oraz sprzyja przekierowaniu wartościowych odbiorców na naszą stronę.

Link building a wpisy w social media

Wpisy na social media to kwestia sporna. W teorii nie są one uznawane za czynnik rankingowy. Oznacza to, że nie powinny poprawiać pozycji w wynikach wyszukiwania. Uznawane są jednak za pożyteczne, ponieważ osadzone na platformie społecznościowej wzmacniają efekt udostępniania treści.

Poszczególne posty oraz pod strony, które pojawiają się w wielu miejscach, są udostępniane oraz komentowane wpływają na współczynnik zaufania wyszukiwarki. Link building powinien uwzględniać odnośniki z mediów społecznościowych.

Czy muszę samodzielnie zajmować się link buildingiem?

Obecnie jest wielu specjalistów, którzy zajmują się wyłącznie tą dziedziną. Linkowania oferują również liczne agencje SEO.

Czy e-commerce może zyskać na linkowaniu?

Tak, pozycja w wynikach wyszukiwania jest bardzo istotna dla właścicieli sklepów internetowych. Im wyższa pozycja, tym większa osób trafia na stronę w sposób organiczny. Oznacza to, że linkowanie pozwala w sposób pośredni zwiększyć sprzedaż.

Umiejętności i doświadczenie zdobywał w czołowych polskich agencjach SEO. Uczestniczył w działaniach promocyjnych realizowanych dla liderów rynku e-commerce z różnych branż. Specjalista od content marketingu oraz pozycjonowania. Z zamiłowania twórca grafiki artystycznej.

Post a Comment