Sposób zarządzania oraz ustalanie priorytetów pomoże nam zdefiniować zasada Pareto. Reguła 80/20 to jedna z metod stosowanych w psychologii oraz biznesie. Mimo tego, że większość osób zna to prawo, mało kto wie, jak odpowiednio je zastosować w życiu codziennym. Warto się tego nauczyć ponieważ metoda Pareto pomaga znaleźć i skupić się na elementach mających największy wpływ na prywatne i zawodowe aspekty życia.
Co to jest zasada Pareto? – definicja
Jak mówi definicja, zasada Pareto polega na tym, że 20% działań odpowiada za 80% rezultatów. Każdy, kto decyduje się zastosować tę regułę w swoim życiu, powinien skupić się na odnalezieniu tych 20%, które będą generowały wyniki. Nie jest to niestety takie proste.
Reguła Pareto skupia się na maksymalnym oszczędzaniu zasobów. Pozwala minimalnym nakładem energii osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Nie chodzi wyłącznie o czas pracy. Prawo to można stosować do optymalizacji wszystkich działań.
- tylko przetestowane rozwiązania
- pełne wsparcie i pomoc od nas
W większości przypadków, poszukiwanie 20% nie ma końca. Nawet po zoptymalizowaniu pracy trzeba czuwać i szukać jeszcze bardziej efektywnego rozwiązania.
Stosując prawo Pareto i pracując nad odpowiednią hierarchią obowiązków, uczymy się co, tak naprawdę jest istotne w naszej pracy oraz życiu. Możemy dzięki temu porzucić działania, które generują duże koszty, a przynoszą niewymierne korzyści.
Kim był twórca reguły 80/20?
Vilfredo Pareto był Włochem, ekonomistą, który zajmował się nierówną dystrybucją dóbr i bogactw. Tym, co zwróciło jego uwagę był fakt, że 80% wszystkich zasobów, znajduje się w posiadaniu 20% społeczeństwa. Taka dysproporcja wydała mu się wręcz rażąca.
- Przeczytaj wpis powiązany: Psychologia sprzedaży – zasady i reguły
Postanowił dokładniej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Okazało się, że nie tylko we Włoszech panuje taki podział. Bardzo zbliżony podział wartości funkcjonował w innych państwach, które zostały zbadane pod tym kątem.
Na tym skończył się udział twórcy. Zasadę 80/20 skonstruowano bowiem kilkadziesiąt lat później. Teoretyk zarządzania Joseph Juran zauważył, że nie tylko bogactwa rozdzielone są w taki sposób. Okazało się, że 80% wszystkich problemów generowanych jest przez 20% przyczyn.
Na tej podstawie stwierdził, że reguła 80/20 odnosi się do wielu obszarów. Swoje wnioski opublikował pod tytułem „Quality Control Handbook”. W rozprawie zaprezentował jak druzgocące skutki może przynieść niewłaściwa dystrybucja zasobami.
Reguła Pareto w życiu codziennym
Po dokładnym zapoznaniu się ze statystykami można wywnioskować, że reguła Pareto występuje w naszym życiu nad wyraz często. Na przykład, statystycznie nosimy 20% ubrań przez 80% czasu. Takie spojrzenie na sprawę pozwolić nam na wyłonienie ciekawych wniosków. Może warto pozbyć się części ubrań?
- dożywotnie profity
- najlepsze warunki
- instrukcja krok po kroku
- wsparcie i pomoc od nas
Inny przykład. Czy wiedziałeś, że przez 80% czasu korzystamy wyłącznie z 20% aplikacji, które znajdują się na naszym smartfonie? Być może brzmi to dla Ciebie zaskakująco, bo w końcu wszystkie aplikacje zainstalowałeś z jakiegoś powodu, ale po głębszym przeanalizowaniu większość osób zgodzi się z takim stwierdzeniem. Mamy kilka aplikacji, które codziennie wykorzystujemy, a reszta jest używana sporadycznie.
Przykładów zastosowania zasady Pareto można wymieniać wiele. Wyłącznie 20% słownictwa danego języka pozwala na zrozumienie sensu 80% najpopularniejszych tekstów piosenek.
- Przeczytaj wpis powiązany: Grywalizacja w firmie i biznesie
80% czasu spędzamy z wąskim gronem osób. Jak myślisz jaki procent naszych znajomych wypełnia ten czas? Owszem! Spędzamy 80% naszego czasu z 20% osób, które znamy.
Przykłady w firmie i biznesie
Kilka przykładów gdzie reguła Pareto w życiu codziennym ma zastosowanie zostało wymienionych w poprzednim akapicie. Przejdźmy teraz do przykładów z obszaru biznesu, prowadzenia firmy i zarabiania:
- 20% najlepszych artykułów przynosi 80% ruchu na stronę
- 80% obrotu w sklepie generuje 20% najczęściej kupowanych produktów
- 20% stosowanych technik sprzedaży daje 80% zamkniętych transakcji
- 80% zysku pochodzi z 20% najlepszych inwestycji
- 20% dużych zamówień generuje 80% obrotu w firmie
Prawo 80/20 a produktywność
W dzisiejszych czasach nie stosujemy zasady 80/20 tylko w odniesieniu do dystrybucji majątkami państwowymi. Obecnie przytaczana jest głównie w kontekście produktywności. Okazuje się, że prawo Pareto zastosowane w tym obszarze pozwala osiągnąć dobre rezultaty.
Nasza produktywność może drastycznie wzrosnąć, pod warunkiem, że uda nam się znaleźć:
- 20% ogólnych działań, które dają najlepsze rezultaty.
- 20% działań w ramach konkretnego projektu, które zapewniają największą wartość.
Po odnalezieni tych dwóch grup nie pozostaje nic innego, jak zastosować zasadę Pareto w codziennym życiu. Rób jak najwięcej rzeczy przynoszących duże korzyści. W ten sposób mniejszym nakładem pracy jesteś w stanie osiągnąć najlepsze rezultaty.
- otrzymasz plan działania krok po kroku
- dostaniesz skuteczne narzędzia online
Odwrócona zasada Pareto
Reguła Pareto może być wykorzystana na dwa sposoby. Pierwszy omówiliśmy wcześniej, polega on na odnalezieniu tych 20%, które odpowiadają, za 80% sukcesów. Jak łatwo się zorientować odwrócona zasada Pareto polega na odnalezieniu:
- 20% naszych ogólnych działań, które dają najgorsze rezultaty.
- 20% działań w ramach konkretnego projektu, które dają najmniejszą wartość.
Po znalezieniu takich działań możesz spróbować:
- Zoptymalizować zadania, które przynoszą niepożądane rezultaty.
- Uprościć proces – być może negatywne aspekty są wynikiem wysokiego stopnia trudności.
- Jeżeli masz taką opcję, zautomatyzuj konkretną czynność. Pozwoli to lepiej zarządzać czasem.
- Gdy zadanie jest szczególnie wymagające, oddeleguj je odpowiednio przeszkolonej osobie. Możesz skorzystać z usług freelancerów lub firm działających w tym obszarze.
Zastrzeżenia do reguły Pareto
Zasada Pareto ma wielu przeciwników. Nie ma w tym nic dziwnego, żadna reguła, prawo czy narzędzie nie jest doskonałe. Podobnie jest w tym przypadku. Jednym z najczęściej przytaczanych argumentów przeciwko całej koncepcji jest zbytnie uproszczenie.
Zasada 80/20 opiera się na pewnym uproszczeniu. Nie odnosi się ona do realnych procentów, a jedynie ma zaprezentować stosunek mniejszości do większości. Procentowo czasem może wyglądać to zupełnie inaczej, czasem będzie to 60/40, czasem 90/10.
Kolejnym argumentem przeciwko zasadzie Pareto jest to, że nie można jej zastosować we wszystkich przypadkach.
Jeżeli pracujesz w branży budowlanej i zajmujesz się budowaniem domów, to nie możesz pominąć problematycznych czynności. Tak samo nie możesz skupić się na tych najbardziej efektywnych, ponieważ budowanie domu to proces, który musi zostać przeprowadzony od początku do końca.
W niektórych sytuacjach wszystkie nasze działania są ściśle połączone. Nie możemy wyeliminować wtedy 20% nieproduktywnych działań, ponieważ mają one wpływ na pozostałą część pracy. Wyeliminowanie lub zmienienie jakiegoś procesu mogłoby negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie reszty struktury.
- wykorzystaj potencjał swoich portali
- zbuduj źródło stale płynących prowizji
Reguła Pareto niewątpliwie ma wiele wad. Jest to wyłącznie narzędzie. To w jaki sposób je wykorzystasz, zależy od Ciebie. Na pewno nie jest to złoty środek na rozwiązanie wszystkich problemów. Ma jednak spory potencjał. Odpowiednia optymalizacja pracy z uwzględnieniem zasady Pareto w życiu codziennym, może przynieść naprawdę spektakularne rezultaty.
Zasada Pareto w diecie
Chciałbym jeszcze poruszyć temat zasady Pareto w diecie, ponieważ w tym kontekście nabiera ona nieco innego znaczenia. W tym wypadku nie chodzi o skupienie się na 20%, które dają 80% rezultatów. Dlatego przejdźmy na chwilę do sfery dietetycznej, aby uniknąć wszelkich nieporozumień, które mogłyby mieć miejsce.
- Wpis powiązany: Prokrastynacja. przyczyny i objawy
Osoby odchudzające się często mają tendencję do popadania ze skrajności w skrajność. Jednego dnia jedzą bardzo niezdrowo, nie zwracając uwagi na jakość pożywienia. W momencie przejścia na dietę, nagle chcą odrzucić wszystko, co niezdrowe. Ciężko utrzymać rygor w 100%, dlatego zrażone porażką wracają do dawnych nawyków żywieniowych.
Metoda 80/20
Dietetycy wpadli na pomysł zastosowania zasady Pareto w tej dziedzinie, wymagało to jednak pewnej modyfikacji. Reguła 80/20 w kontekście dietetyki oznacza, że 80% kalorii które spożywamy w ciągu dnia, powinny pochodzić z produktów zdrowych, nieprzetworzonych, pełnowartościowych. Pozostałe 20% mogą stanowić produkty, które spożywamy dla przyjemności. Mniejszą część kaloryki mogą stanowić przekąski, słodycze lub alkohol.
- Przeczytaj wpis powiązany: Filozofia kaizen jako metoda małych kroków
Zasada Pareto w żywieniu jest szczególnie zalecana osobom, które dopiero zaczynają dbać o zdrowie, ponieważ znacznie łatwiej utrzymać dietę, kiedy można sięgnąć po coś, co zaspokoi nagłą zachciankę. Ważne jest, aby kontrolować dzienną pulę kalorii.
Pomimo że niektórzy wciąż sceptycznie podchodzą do takiego zastosowania zasady 80/20, to przemawia za nią skuteczność. Wiele osób dzięki tej metodzie przełamało się i zaczęły dbać o to, co jedzą. Zmodyfikowana reguła 80/20 pozwala utrzymać wysoki poziom samokontroli.
Najpierw wybierz obszar życia, którego ma dotyczyć zasada Pareto. Następnie ustal mierzalne cele, które będą stanowiły wyznacznik Twojego progresu. Znajdź czynniki sukcesu, czyli to co najbardziej przybliża Cię do celu. Pracuj i obserwuj, jak poszczególne zadania wpływają na rozwój. Na podstawie zebranych danych ustal priorytetowe działania i ciągle monitoruj poziom produktywności. W ten sposób znajdziesz elementy, których realizacja dała najlepsze rezultaty.
Najlepsze efekty możemy uzyskać poprzez połączenie tych dwóch sposobów działania. Nie można wskazać, który jest tym skuteczniejszym, ponieważ w różnych przypadkach może to dawać różne rezultaty.