Top
posty w social mediach

Angażujące posty w social mediach – co publikować na Facebooku?

Ciekawe i angażujące posty w social mediach są specyficznym typem komunikacji. Nie przypominają, klasycznej rozmowy, ale jednak na swój potrafią zaangażować. Dobry post musi być ciekawy, napisany lub stworzony w taki sposób, aby przyciągnąć i jak najdłużej zatrzymać uwagę. Pisanie do social media znacznie różni się od pisania artykułów, a tym bardziej od beletrystyki. Oczywiście wiele zależy od branży oraz grupy docelowej. Posty na social media wymagają umiejętności dostosowania się do odbiorcy. A tekst to jeszcze nie wszystko.

Angażujące posty w social mediach dopasuj do odbiorców

Posty w social media, które są tworzone na potrzeby wielkich marek, muszą być dokładnie przemyślane. Wielu z nas codziennie publikuje posty na prywatnych profilach. Nie ukrywajmy, często nie są to treści najwyższych lotów. Komunikacja z odbiorcami w social media różni się od formalnych maili. Posty oraz wpisy znacznie częściej przypominają swobodną rozmowę.

Potrzebujesz stałych zysków? – sprawdź na czym zarabiamy
 • tylko przetestowane rozwiązania
 • pełne wsparcie i pomoc od nas

Taka luźna forma zazwyczaj wykorzystywana jest w kontaktach przyjacielskich. W tym tkwi sekret budowania wizerunku marki w sieci. Twoi odbiorcy muszą stać się Twoimi przyjaciółmi. To brzmi dość niestosownie, w końcu w biznesie nie chodzi o zawiązywanie przyjaźni. Nie do końca. Dobrze zaplanowana strategia w social media bazuje na pozyskaniu zaufania odbiorców.

Porównując Twoich odbiorców do przyjaciół, chcę żebyś zrozumiał jedną rzecz, musisz ich bardzo dobrze poznać. Osoba, którą określamy mianem przyjaciela, jest kimś więcej niż tylko znajomym. Zazwyczaj łączą nas z nią wspólne zainteresowania oraz tematy. Znamy tę osobę na tyle dobrze, że wiemy, co możemy powiedzieć, a czego lepiej nie mówić. I tak działają posty w social media.

Musisz wiedzieć, co Twoi odbiorcy chcą od Ciebie otrzymać, a czego lepiej nie publikować.

Jest to o tyle ważne, że komunikacja w mediach społecznościowych jest prowadzona intensywnie. Zazwyczaj posty publikowane są codziennie, niekiedy kilka razy dziennie. Okazji do zjednania lub zniechęcenia odbiorców będziesz miał bardzo dużo.

Krótki wpis na Facebooku to za mało

Na początek zastanówmy się, jakie typy postów możesz publikować na Facebooku. Jest to, o tyle istotne, że media społecznościowe nie opierają się wyłącznie na tekstach. Bardzo dużą rolę w komunikacji z odbiorcami poprzez platformy społecznościowe odgrywają formy wizualne. Zastanówmy się, jakie typy postów można publikować:

 • Teksty
 • Zdjęcia (własne, Twoich pracowników, krajobrazy, miejsca pracy)
 • Zrzuty ekranu
 • Grafiki z cytatami
 • Infografiki
 • Wideo

W tym momencie spójrz na powyższe zestawienie i zastanów się, jakie cechy powinny posiadać posty każdego rodzaju. Jeśli chodzi o tekst, to dobrze angażują ciekawe historie. Dlatego możesz wykorzystać storytelling w social media.

Posiadasz strony generujące ruch? – wiemy jak go zmonetyzować
 • dożywotnie profity
 • najlepsze warunki
 • instrukcja krok po kroku
 • wsparcie i pomoc od nas

Twórz angażujące posty w social mediach oparte o wartościowy tekst

Zacznijmy od tekstu. Social media rządzą się swoimi prawami, ludzie korzystający np. z Facebooka robią to w krótkich sesjach. Nikt nie ma obecnie czasu na czytanie długich i rozbudowanych postów, jeżeli temat nie jest dla niego niesamowicie istotny.

W większości przypadków należy skupić się na krótkich tekstach. Bardzo ważne jest również stosowanie emoji. Być może nie jest to coś, o czym większość z nas pamięta, ale emotikony przyciągają uwagę odbiorcy i zwiększają konwersję. To jest właśnie kluczowa rola elementów wizualnych w social mediach, mają przyciągnąć uwagę.

Z niczym nie należy przesadzać. Efekt nie będzie lepszy, jeżeli zamiast jednej emotikony użyjesz pięciu czy sześciu. Nie skupiaj się na ilości, a na jakości. Wrzucenie do tekstu kilku losowych emotek, które nie mają nic wspólnego z tekstem, przyniesie więcej szkód niż pożytku.

Tekst musi być ciekawy dla odbiorcy, dlatego zadbaj o to, aby dawał mu jakąś wartość. Może prezentować język korzyści. W krótkiej formie musisz zawrzeć coś interesującego, śmiesznego, smutnego, motywującego lub nawet zdenerwuje czytelników. Jeżeli rolą Twojej marki jest edukowanie odbiorców, to daj im wartość w formie wiedzy.

Podsumowując, teksty wrzucane na social media powinny:

 • Być krótkie oraz zwięzłe.
 • Dawać wartość odbiorcy (emocje, wiedzę).
 • Zawierać dobrze dobrane emoji.

Magiczne posty w social mediach w formie zdjęć przykuwają uwagę

Zdjęcia w social media stały się jednym z najważniejszych elementów. O ile na Twetterze czy Linkedin, można pozwolić sobie na post, zawierający sam tekst, to w przypadku pozostałych mediów społecznościowych, raczej nie przyniesie to zamierzonego efektu.

Warto pamiętać o tym, że niektóre social media opierają się wyłącznie na zdjęciach np. Instagram. Jakie powinno być idealne zdjęcie? Odpowiedź jest nieco smutna, ale powinno być wręcz odrealnione. Bardzo dobrze widać to właśnie na Instagramie, gdzie duża część zdjęć przedstawia mężczyzn i kobiety o idealnej figurze, w bajecznie prezentujących się krajobrazach.

Zdjęcia mają pobudzać wyobraźnię odbiorcy, a nic tego nie robi tak dobrze, jak wizja świata, w której chcielibyśmy się znaleźć.

Efekt aureoli działa tutaj chyba najmocniej. Polega on na tym, że podświadomie przypisujemy dobre cechy (inteligencja, sprawiedliwość, mądrość, zdrowie) osobom, które są atrakcyjne. Na takiej podstawie wiele marek opiera swoje działania marketingowe. Ubierają wszystko w idealną kreację, która ma działać na pierwotnych instynktach. Czy to moralne? Niech każdy rozważy to wedle swojego sumienia.

Odkryj najbardziej dochodową metodę monetyzacji ruchu
 • wykorzystaj potencjał swoich portali
 • zbuduj źródło stale płynących prowizji

Uwagę można również przyciągnąć, stosując przeciwną strategię. Skoro wiesz, że Instagram jest pełen pięknych idealnych zdjęć, możesz spróbować wyróżnić się, publikując bardziej ludzką stronę. Pokaż prawdziwe kobiety, prawdziwe historie. Wyrwij się z ram idealnego życia, a być może będzie to sposób na zdobycie sympatii odbiorców, którzy wreszcie zobaczą odbicie swojej rzeczywistości.

Możesz również spróbować przyciągnąć uwagę odbiorcy jakimś elementem, który wyda mu się sprzeczny. Ciekawość wzbudza w nas coś, czego nie znamy. Możesz to wykorzystać na wiele różnych sposobów. Być może akurat na Twoją grupę docelową będą działały posty w social media zawierające działa sztuki. Czasem do zwrócenia uwagi wystarczy słodki kotek. Najważniejsze to jednak testować wiele rozwiązań, aż uda Ci się zauważyć jakie zdjęcia w przypadku Twoich odbiorców działają najskuteczniej.

Wymagania co do zdjęć

Teraz nieco bardziej technicznie. Jakie powinno być zdjęcie na social media? Wyraźne! Wręcz obowiązkiem, każdej osoby publikującej treści graficzne jest dbanie o ich jakość. Dodawaj wyłącznie zdjęcia wysokiej jakości. Nie jest to łatwe, bo na przykład Facebook automatycznie optymalizuje pliki co pogarsza ich jakość.

Optymalizacja obrazów powinna być rozsądna, ponieważ zdjęcia które ewidentnie odstają od standardu, do jakiego odbiorcy przywykli będą podważały Twój profesjonalizm. Grafiki wysokiej jakości pomogą Ci zbudować reputację wśród fanów. Nie ważne czy samodzielnie robisz zdjęcia, czy korzystasz z banków darmowych obrazów, wybieraj wyłącznie te wysokiej jakości.

Równie ważnym elementem są barwy. Wyraźne, wręcz krzykliwe kolory przyciągają uwagę. Wykorzystaj tę wiedzę podczas publikowania swoich postów.

Magia kolorów polega na tym, że mają one wpływ na nasze samopoczucie, oddziałują bezpośrednio na psychikę.

Chcesz dobrać odpowiednie kolory? Zastanów się nad tym, jaki nastrój chcesz wywołać u odbiorców. Następnie pomyśl o tym, jaki kolor najbardziej kojarzy Ci się z tym uczuciem. Możesz skorzystać z badań naukowych, jest wiele opracowań, które łączą poszczególne kolory z emocjami. Wyodrębnij swój docelowy kolor i stwórz całą kreację wokół niego.

Nie szalej również z wieloma wyraźnymi elementami na jednym zdjęciu. Znacznie lepiej sprawdzi się jeden kolor przewodni oraz maksymalnie 3 kolory pomocnicze. Takie zestawienie najskuteczniej wpłynie na odbiorcę. Świetnie sprawdzają się w tym wypadku krajobrazy, zachody słońca lub błękitne niebo, to prawdziwe arcydzieła natury, wystarczy tylko lekko podkręcić kolor w Photoshopie…lub nawet nie.

Kawałki życia pomysłem na angażujące posty w social mediach

Obecnie możemy zauważyć, że społeczeństwo coraz częściej angażuje się w treści, które pokazują prawdziwą codzienność. I tak jak chwilę wcześniej pisałem o tym, że zdjęcia na Instagramie są aż zbyt idealne, tak teraz muszę napisać o tym, że wiele osób buntuje się przeciwko takiemu stanowi rzeczy. Odbiorcy są coraz bardziej świadomi tego, że to, co jest nam prezentowane w social mediach, dalekie jest od prawdy.

To w takim razie, po co był wcześniejszy fragment poświęcony temu, że zdjęcia muszą być idealne? Był to bardzo ważny fragment, dlatego, że pomimo rosnącej świadomości odbiorców, to efekt aureoli wciąż działa. Jedne marki odnoszą sukces, bo prezentują wyidealizowany obraz świata, inne natomiast odnoszą sukces dlatego, że pokazują ludzką stronę.

O idealnym świecie troszkę już było, więc przejdźmy teraz do zdjęć bliższych prawdzie. Jak można przy pomocy postów w social mediach pokazać, że Twoja firma jest miejscem, w którym spotykają się zwykli ludzie, że zwykłymi problemami?

To znacznie łatwiejsze niż może się wydawać. Po prostu chwyć telefon bądź aparat i pokaż odbiorcom to, co widzisz:

 • współpracowników, którzy o 8:00 rano sięgają po kubek kawy
 • biuro, które po 12 godzinach pracy wymaga posprzątania
 • siebie siedzącego od kilku godzin przed komputerem
 • pokaż swoją codzienność

Dlaczego odbiorcy mają się czymś takim interesować? Ponieważ oni też o 8:00 jedyne, o czym marzą to wrócenie do łóżka. Oni również po całym dniu pracy nie mają ochoty sprzątać. I oni też mają już dość wypełniania tabelek w Excelu. Twoja codzienność prawdopodobnie jest bliska ich codzienności.  

Publikuj infografiki na Facebooku i Instagramie

Pora podkreślić potęgę form graficznych. Według wszelkiego rodzajów danych oraz statystyk to właśnie one zdominowały współczesne media społecznościowe. Praktycznie w każdej branży, należy wykorzystywać infografiki, screeny oraz grafiki.

W czym tkwi ich potęga? Potrafią przyciągnąć uwagę odbiorcy, lepiej niż jakikolwiek tekst. Co więcej, jeżeli infografika zawiera ciekawe statystyki, to z dużym prawdopodobieństwem taki post zapadnie w pamięć odbiorców. Co więcej, nasz mózg przetwarza informacje wizualne około 50 000 razy szybciej niż tekst. Ludzie pamiętają 80% tego, co widzieli, a jedynie 20% tego, co przeczytali (według badań Alberta Mahrabiana z lat 70).

angażujące posty w social mediach

Infografika może stać się angażującym postem w social mediach

Zrób z zespołem (lub samotnie) burzę mózgów zbierzcie pomysły na infografiki. Świetnym źródłem inspiracji może być Pinterest. Nie ważne czy z niego korzystacie, jest tam bardzo dużo ciekawych pomysłów, które możesz dostosować do swojej branży.

Przygotowanie grafik zajmuje nieco więcej czasu niż napisanie paru zdań lub zrobienie zdjęcia, niewątpliwie warto, jest się postarać. Twoi odbiorcy widzą dziennie dziesiątki, jeżeli nie setki postów, musisz mieć świadomość, że social media to wojna o uwagę odbiorców. A jeżeli wojna to i broń najwyższej jakości.

Infografika powinna być przede wszystkim czytelna. Nie chodzi w niej o to, aby była bardzo wymyślna. Każdy odbiorca powinien bez najmniejszego problemu zrozumieć, czego dotyczy.

Świetnie sprawdzają się wykresy oraz diagramy, ponieważ są bardzo czytelne. Do tego kilka obrazków nakierowujących na sens infografiki i gotowe.

Równie przydatne mogą być zrzuty ekranu, przygotowanie ich nie wymaga tyle czasu, co stworzenie infografik. Jest to świetny sposób na uwiarygodnienie swojej marki. Pokaż ludziom statystyki z konta Google Analytics, do których tylko Ty masz dostęp. Odbiorcy chcą zobaczyć dowody na własne oczy, dopiero wtedy będą skłonni Ci zaufać.

Angażujące posty w social mediach w formie krótkich filmów wideo

Prawdziwy rozkwit popularności przeżywa obecnie TikTok. Sukces zawdzięcza temu, co wcześniej przetestował Facebook, a gdzieś po drodze Snapchat. Krótkie wideo to jedna z najchętniej oglądana przez użytkowników forma.

Brutalna prawda jest taka, że powodem sukcesu tych wideo jest ludzkie lenistwo. Jest to najmniej wymagająca od odbiorcy forma. Nie wymaga tyle uwagi, co storytelling, tekst czy nawet infografiki, a dodatkowo zapewnia więcej bodźców niż zdjęcie.

Wyświetlenia, które potrafią zrobić filmy stające się viralem, są wręcz niesamowite. Tysiące, setki tysięcy, a czasem nawet miliony użytkowników przegląda wideo, które nie przekraczają często minuty. Mało wymagająca forma, zapewniająca wiele korzyści. Warto spróbować, czy w Twojej branży takie rozwiązanie będzie generowało ruch na stronie sklepu i zaangażowanie odbiorców.

Podążaj z trendem, ponieważ tam są Twoi odbiorcy

Nie ważne, czy chcesz stworzyć, krótki post w formie tekstu, czy infografikę lub wideo. Zawsze bierz pod uwagę, co aktualnie jest modne. Podążanie za trendami może przynieść Ci wiele korzyści. Mam świadomość, że często nie chcemy postępować w ten sposób. Jednak w prowadzeniu social media chodzi o budowanie zaangażowanej społeczności. A jeżeli Twoi odbiorcy lubią tego typu działania, to musisz się dostosować.

Świetnym przykładem są akcje charytatywne, takie jak: Hot16 czy wcześniej Ice Bucekt Challenge. Takie działania pozwalają Ci budować pozytywny wizerunek. Nie dość, że pomagasz, to jeszcze pokazujesz, że jesteś na bieżąco ze światem Twoich odbiorców, czyli z social mediami.

Pamiętaj tylko, że nie możesz decydować się na działania, które są sprzeczne z Twoją firmą lub marką osobistą. Brak spójności w przekazie może podważyć Twoją wiarygodność w oczach odbiorców, a do tego nie chcesz dopuścić.   

Jeżeli nie masz pomysłu na filmy, poobserwuj np. TikToka. Być może nie jest to Twój ulubiony sposób spędzania wolnego czasu, ale obserwowanie konkurencji jest bardzo ważne. Nie tylko konkurencji, a właściwie trendów, bo to w social media jest jeden z najważniejszych aspektów sukcesu. Pamiętaj jednak o tym, że TikTok to tylko przykład, wybierz trendy, które panują wśród Twojej grupy docelowej.

Publikowane posty w social mediach, powinny być równie dokładnie przemyślane, jak decyzje które podejmujesz w życiu realnym. Wizerunek, który buduje się latami bardzo łatwo zaprzepaścić w kilka chwil.

Czy warto odpowiadać na komentarze pod postami?

Zdecydowanie tak. Poprzez konwersację ze swoimi odbiorcami jesteś w stanie zbudować z nimi relację.

Czy można zaniedbywać teksty, a skupić się wyłącznie na zdjęciach?

Teksty mogą być krótkie, nie powinny być jednak zaniedbywane. Zawsze warto dodać komentarz, który nieco rozwinie to, co widać na zdjęciu.

Jakie posty w social mediach są najbardziej angażujące?

Jeżeli chcesz zaangażować swoich odbiorców, wykorzystuj infografiki. Najwięcej reakcji zazwyczaj generują wideo.

Specjalistka od kampanii reklamowych i promocji prowadzonych w social mediach. Potrafi zbudować pozytywny wizerunek marki i wykorzystać go do skutecznych działań marketingowych. Posiada umiejętności pozwalające na wykreowanie i prowadzenie zarabiających profili firmowych.

Post a Comment