Top
jak zacząć dropshipping

Jak zacząć dropshipping? sklep internetowy bez magazynu i towaru

Możesz prowadzić sprzedaż wykorzystując sklep internetowy bez magazynu i towaru. Taki system jest bardzo rozpoznawalny za oceanem, ale również u nas coraz więcej osób zaczyna się nim interesować. Prawdopodobnie regularnie spotykasz sklepy internetowe oparte na tym modelu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W tym wpisie podpowiemy jak zacząć dropshipping. Przedstawimy też wady i zalety takiego rozwiązania.

Dropshipping zyskał wielu zwolenników ze względu na niski próg wejścia. Jest to jedna z większych jego zalet. Jeżeli chcesz rozpocząć sprzedaż przez internet bez magazynu, możesz to zrobić właściwie z dnia na dzień. Dlaczego? Ponieważ trudności związane z przechowywaniem oraz wysyłką towaru oddelegowujesz innej firmie. Czasem jest to hurtownia, z którą nawiązujesz współpracę, a czasem po prostu inny sklep.

Potrzebujesz stałych zysków? – sprawdź na czym zarabiamy
  • tylko przetestowane rozwiązania
  • pełne wsparcie i pomoc od nas

Na czym polega dropshipping? Jest to forma pośrednictwa w sprzedaży internetowej. Już tłumaczę. Wyobraź sobie,  że pewna zagraniczna firma oferuje fajny produkt np. łuk bloczkowy. Przyjmijmy, że kosztuje on w przeliczeniu na złotówki 800 zł. Masz świadomość, że mógłbyś z powodzeniem sprzedać ten sam produkt za wyższą cenę np. 1000 zł.

Decydujesz się więc na założenie sklepu internetowego. W Twojej ofercie znajduje się właśnie ten łuk bloczkowy. Zajmujesz się marketingiem, po pewnym czasie na stronie pojawiają się pierwsze zamówienia. Co teraz? Przecież nie masz tego produktu. Za to masz coś cenniejszego, osobę, która zdecydowała się kupić ten produkt za 1000 zł.

Dropshipping to sklep internetowy bez magazynu

Składasz zamówienie w pierwotnym sklepie lub hurtowni na łuk bloczkowy i podajesz jako dane dostawy adres swojego klienta. Zapłaciłeś 800 zł, a otrzymałeś 1000 zł. Oznacza to, że jesteś 200 zł na plusie. Jednocześnie nie ponosisz kosztów związanych z wynajmowaniem magazynu i przechowywaniem produktu.

Jeśli zdecydujesz się zacząć dropshipping, jednym kosztem który ponosisz, jest marketing oraz prowadzenie sklepu internetowego. Twoim zadaniem jest tylko sprzedaż przez internet.

Sprzedaż przez internet bez magazynu

Sprzedaż przez internet bez magazynu jest wygodna ponieważ jedyne czego musisz pilnować to marketing. To nie jedyna zaleta. Moim zdaniem największą zaletą dropshippingu jest minimalizacja ryzyka. Jeżeli zakładasz klasyczny sklep internetowy, to za towar musisz zapłacić z góry. Następnie musisz go magazynować licząc na to, że pojawi się klient chętny go kupić.

W przypadku dropshippingu nie ryzykujesz zbyt wiele. Oczywiście założenie strony, promocja produktów i stworzenie lejka sprzedażowego kosztuje, ale są to nieporównywalnie mniejsze koszty. Mając sklep internetowy bez magazynu, nie możesz stracić bezpośrednio na produkcie, ponieważ jeszcze go nie masz. Zamawiasz dopiero w momencie, gdy ktoś odkupił go od Ciebie.

Posiadasz strony generujące ruch? – wiemy jak go zmonetyzować
  • dożywotnie profity
  • najlepsze warunki
  • instrukcja krok po kroku
  • wsparcie i pomoc od nas

Jak zacząć dropshipping? – poradnik

Poradnik jak zacząć dropshipping prezentuje podstawy sprzedaży internetowej bez magazynu. Omówiłem tylko najważniejsze kroki. Przede wszystkim musisz zastanowić się nad tym, jaki towar chcesz sprzedawać. Dropshipping oferuje szeroki wachlarz możliwości. Praktycznie każdy towar, czy rodzaj asortymentu znajduje się w Twoim zasięgu. Jak zdecydować się na coś, mając aż tak szeroki wybór?

Krok 1: Wybierz towar do sprzedaży przez internet

Wybierając towar do sprzedaży przez internet warto za główne kryterium przyjąć poziom nasycenia danej niszy. Dropshipping najlepiej sprawdzi się w przypadku towarów, których na rynku jest mało.

Musisz jeszcze zastanowić się nad tym, czy konkretny towar będzie łatwy do sprzedaży internetowej. Jak duża jest grupa docelowa oraz, czy klienci nie będą zwracać towaru. Perfekcyjny towar to taki, który łatwo sprzedać i nigdy nie trzeba przyjmować zwrotów. Pamiętaj, że reklamacje przychodzą do Ciebie i dopiero Ty, możesz zwrócić się do hurtowni lub sklepu.

Świetną propozycją dla osób, które nie są przekonane czy chcą realizować dropshipping jest skorzystanie z możliwości założenia niezarejestrowanej działalności gospodarczej. Dzięki temu możesz sprawdzić, jak czujesz się w danej branży bez zbędnych formalności i opłat.

Działalność niezarejestrowana może być prowadzona pod warunkiem, że zyski nie przekraczają połowy wysokości wynagrodzenia minimalnego. W takim wypadku nie jesteś zobowiązany do opłacania składek ZUS.

Krok 2: Uruchom sklep internetowy

Dobrze zaplanowana ścieżka zakupowa w e-commerce oraz profesjonalnie przygotowane teksty sprzedażowe to podstawa skutecznego pozyskiwania klientów również w modelu biznesowym opartym o dropshipping. Niezbędne będzie uruchomienie sklepu internetowego. Jako osoba początkująca możesz skorzystać z gotowego oprogramowania, które będzie umożliwiało integrację Twojej witryny ze sklepem lub hurtownią.

To czy uda Ci się coś sprzedać, zależy od tego, jak dobrze rozreklamujesz i wypozycjonujesz swój sklep internetowy. Niezbędne będzie zapoznanie się z zasadami SEO. Copywriting powinien być realizowany w oparciu o główne frazy kluczowe oraz sezonowe słowa kluczowe. Musisz stworzyć unikalne treści oraz opisy produktów i kategorii. Zadbaj o dobrze zaplanowaną strukturę kategorii sklepu, przyjazną użytkownikowi i robotom wyszukiwarek.

Jeżeli masz odpowiedni budżet do promocji swoich produktów, możesz wykorzystać social media. Być może uda Ci się skontaktować z jakimś influencerem, który będzie chętny nawiązać z Tobą współpracę. Pamiętaj, że to od marketingu zależy skuteczność Twojego sklepu i sukcesu w prowadzeniu dropshippingu.

Jakie wady i zalety ma dropshipping?

Wiesz już, na czym polega ten model sprzedaży. Pora zastanowić się jakie wady i zalety ma dropshipping. Bardzo często modele, które mają sensowne i ciekawe założenia, okazują się zupełnie nieskuteczne w kontakcie z rzeczywistością. Czy tak jest w tym wypadku? Czy w Polsce z powodzeniem można prowadzić sklep internetowy bez magazynu i towaru?

Dropshipping – zalety

Załóżmy, że większość osób zainteresowanych tematem to optymiści, rozpoczniemy więc od zalet dropshippingu. Kilka z nich nasuwa się od razu po poznaniu podstawowych zasad funkcjonowanie tego modelu.

Odkryj najbardziej dochodową metodę monetyzacji ruchu
  • wykorzystaj potencjał swoich portali
  • zbuduj źródło stale płynących prowizji

Ograniczenie kosztów magazynowania towarów

Jest to największa oraz najczęściej wymieniana zaleta dropshippingu. Magazynowanie towarów pochłania dużo zasobów. Im większy sklep, tym więcej trzeba zainwestować w przetrzymywanie produktów. W przypadku wielkich powierzchni zazwyczaj do kosztów trzeba doliczyć pracowników, którzy będą w stanie zarządzać produktami i wysyłać je do klientów.

Osoby, które prowadzą sklep internetowy bez magazynu, nie muszą ponosić tych kosztów. Nie ma konieczności wynajmowania powierzchni lub budowy własnego magazynu. Oszczędzają również na pracownikach, nie ma potrzeby zatrudniania osób odpowiedzialnych za przechowywanie, pakowanie czy wysyłanie towarów. To duża zaleta dropshippingu.

Niski wymagany kapitał początkowy

Każdy sklep musi posiadać towar. Zazwyczaj to właśnie wyprodukowanie lub kupienie zaopatrzenia do sklepu pochłania kapitał początkowy i znaczną część budżetu reklamowego. Prowadząc sklep internetowy bez magazynu, właściciel nie musi kupować towarów już na samym początku działalności.

Sprzedaż przez internet bez magazynu pozwala uniknąć sytuacji, w której początkowy kapitał jest zamrożony w produktach. Ta zaleta zmniejsza ryzyko. Jeżeli jako właściciel takiego sklepu nie będziesz pozyskiwał klientów, nie musisz przejmować się zalegającym w magazynach towarem, który być może ma ograniczoną datę ważności. Dropshipping jest biznesem nisko nakładowym.

Działalność prowadzona z domu

Dla wielu osób będzie to duża zaleta dropshippingu. Dzięki temu, że możesz prowadzić działalność ze swojego domu, nie musisz wynajmować biura, które generowałoby koszty.

Jeżeli masz swój osobisty komputer oraz dostęp do internetu, to już masz dostęp do wszystkiego, co potrzebne do rozpoczęcia działalności w modelu zwanym dropshipping. Mając duże zdolności marketingowe, możesz z domu prowadzić sprzedaż przez internet bez magazynu, która wygeneruje spore zyski.

Brak ograniczeń towarowych jako kolejna zaleta dropshippingu

Nie musisz ograniczać swojej działalności do sprzedaży przez internet towarów wyłącznie jednego rodzaju. W jednym sklepie możesz sprzedawać karmę dla zwierząt, odtwarzacze DVD i narzędzia budowlane. Wszystko zależy od tego, jak potrafisz sprzedać swoją koncepcję. Dropshipping to duża dowolność.

Jeżeli zauważysz, że jakiś produkt nie budzi zainteresowania Twoich klientów, możesz go odrzucić i zamienić na inny. Wymieniaj dowolnie produkty, które znajdują się w Twojej ofercie i testuj różne rozwiązania. Metoda prób i błędów jest niezastąpiona.

Wiemy jak generować stałe zarobki za pomocą internetu
  • otrzymasz plan działania krok po kroku
  • dostaniesz skuteczne narzędzia online

Dropshipping – wady

Nie ma metody pozbawionej wad. Gdyby dropshipping był takim wyjątkowym systemem, to każdy korzystałby z tego modelu. Główne problemy tej formy sprzedaży są efektami ubocznymi wcześniej wymienianych zalet. Największe wady dropshippingu to:

Konieczność zaakceptowania oferty hurtowni

Oczywiście możesz przebierać pomiędzy ofertami hurtowni i sklepów internetowych, ale i tak nie masz możliwości dostosowania pewnych szczegółów. Świetnym przykładem jest brak wpływu na sposób zapakowania. Nie możesz dodać również nic do opakowania, żadnych materiałów promocyjnych lub próbek.

Czas realizacji

Oddelegowując tak dużą część pracy zewnętrznej hurtowni, nie masz wpływu na czas realizacji przesyłki. Nie masz również dostatecznie dużo informacji, aby móc poinformować swoich klientów o szacowanym czasie oczekiwania w przypadku jakichś opóźnień. Zdajesz się całkowicie na dane udostępniane Ci przez dostawcę. To duża wada dropshippingu.

Odpowiadasz za błędy innych firm

Jeżeli firma, od której zamówiłeś jakiś towar, nie wyśle towaru, musisz pamiętać, że klient będzie domagał się zadość uczynienia od Ciebie. W końcu on jest Twoim klientem. Przy towarach o niskiej jakości być może nie jest to wielki problem, jednak im droższy będzie produkt, tym bardziej trzeba mieć to na uwadze. Dropshipping wiąże się z odpowiedzialnością za cudze błędy, na które często nie mamy wpływu.

Czy muszę zakładać działalność gospodarczą, jeżeli chcę zacząć dropshipping?

Nie, możesz na początku prowadzić niezarejestrowaną działalność gospodarczą.

Jaka jest największa zaleta i wada tego modelu?

Moim zdaniem, największą zaletą dropshippingu jest brak kosztów związanych z magazynowaniem towarów. Największą wadą, natomiast jest całkowita zależność od firmy trzeciej.

Dla kogo jest dropshipping?

Można powiedzieć, że dla każdego. W szczególności ten model może odpowiadać osobom, które nie mają dużego budżetu.

Specjalistka od kampanii reklamowych i promocji prowadzonych w social mediach. Potrafi zbudować pozytywny wizerunek marki i wykorzystać go do skutecznych działań marketingowych. Posiada umiejętności pozwalające na wykreowanie i prowadzenie zarabiających profili firmowych.

Post a Comment